Tek fazla beslenen evde 380V oluşabilir mi?

:)
selam arkadaşlar. ben elektrik mühendisiyim. temel topraklaması olan bir evim var.şimdi bizim evde cihazlar yüksek voltajdan yandı.220 volt gelmesi gerekirken 380 Volt gelmiş. ve cihazları yakmış.bizde tek faz var.tabi direkten saatin üstündeki sigortaya üç faz elektrik giriyor. ama saat tek faz.dolayısıyla eve tek faz geliyor.eve TEDAŞ'taden arıza servisini çağırdık. direkteki nötr klemensi oksitlenme yapmış. ondan olmuş dedi.
Evde yüksek voltajdan nasıl korunabiliriz?piyasada satılan "akım koruyucu priz" adı altında bilmem birkaç bin joule'luk enerjiye kadar koruma yapan prizler bunlar. 2'li,4'lü, 5'li uzun grup priz şeklinde. yoksa voltaj regülatörü mü almamız lazım? veya Kaçak Akım Rölesi ile korunabilir miyiz?
şimdi size sormak istiyorum:

bizim evdeki cihazlar neden yandı?tek faz olan bir evde, direkteki nötr klemensi oksit yaparsa nötr gitmezse, nasıl oluyor da 380 volt gidiyor? ötr gitmezse sadece faz hattı ile nasıl akım dolaşımı olacak ki? bu nasıl birşey? ya TEDAŞ'çılar yalan söylüyor. ya da bizim evdeki kaçak akım rölesi bozuk...???
sizce hangisi?:confused:

tedaşçılar sizi yanıltmış eğer trafo merkezi yakın ise voltaj hali ile yükselir ancak kaç volt olur bilemem bir kere evinizdeki voltajın 380 volt olma ihtimali imkansız nedenide anti faz olsa kesin ya sigortalar atar eğer sigortalar atmaz ise kesin kablo yangını çıkar bu mumkünü ama sizin semtteki yüksek voltaj arızasının başak mağduru varmı onu araştır bence söyleceğim bu kadar kolay gelsin

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
hemmuhhemtek kardeş hayatımda ilkkez böyle bir olay okudum.yaptığınız açıklamalar sonderece isabetli vede doğru bir tespit.yeni birşey daha öğrendiğim için mutluyum çok teşekkür ederim.
öte yandan bu sonuçta tedaşın suçu değilmi bence zararı tazmin etmesi gerekiyor.sonuçta kendi nakil hatlarında yaşanan bir problem kullanıcı hatası yok.ayrıca 3ayrı saat için 3ayrı nötr çektirmesi gerekirdi böylece nakil kablolaları kopmadıkça bu tür sorun yaşanmazdı.yanlışım varsa lütfen düzeltin.

peki bunun için ne gibi bir önlem almak lazım? önceki sayfalarda birisi tek faz gerilim koruma rölesinden bahsetti. onu alsam işime yarar mı? ancak o arkadaşım ER-NA gibi adını duymadığım bir markadan bahsetmiş.Siemens alsam daha iyi olmaz mı? onu alıp direk tek faza faz nötr girişlerini bağlayacağız herhalde.başka bişey var mı?
veya kaçak akım rölesi m alsak? ne yapsak? ne tavsiye edersiniz?:confused:

peki bunun için ne gibi bir önlem almak lazım? önceki sayfalarda birisi tek faz gerilim koruma rölesinden bahsetti. onu alsam işime yarar mı? ancak o arkadaşım ER-NA gibi adını duymadığım bir markadan bahsetmiş.Siemens alsam daha iyi olmaz mı? onu alıp direk tek faza faz nötr girişlerini bağlayacağız herhalde.başka bişey var mı?
veya kaçak akım rölesi m alsak? ne yapsak? ne tavsiye edersiniz?:confused:

Sn arkadaşım nette ararken o ürüne denk geldim sadece emsal teşkil etmesi için koydum. Konuyu açan arkadaşın bahsettiği durumdan cihazları korumak için bu ürün kullanılabilir. Gerilim ayarlanan değeri aşdığında devreyi açarak tüm alıcıları koruyacaktır. İstediğin markayı alıp kullanmak senin insiyatifinde tabiiki. Kullanacağın ürünün adı Aşırı ve düşük gerilim koruma rölesi.

Dökümanı okumanızı tavsiye ederim;
http://www.schneider-electric.com.tr/documents/schneider-turkiye/multi9-RCCB-KK.pdf

Son düzenleme:
ilginiz için teşekkür ederim sayın FullAs.Siemens almayı düşünüyorum.daha önce de Siemens'e mail atmıştım ve Gerilim koruma rölesi diye bir cihaz fiyatı sormuştum.bayağı pahalıydı.336 TL kadar.ama eninde sonunda alacağız galiba.tekrar teşekkürler.

peki Arkadaşlar yukarıda sayın FullAs'ın söylediği Aşırı Gerilim koruma rölesi yerine Kaçak akım rölesi alsam nötr hattının kopması sonucu oluşabilecek aşırı gerilim artmasına karşı bir önlem olabilir mi?
çünkü sonuçta tabi ki gönül ister ki Aşırı Gerilim Koruma Rölesi alalım.ama dediğim gibi çok pahalı. 336 TL.ben daha önce araştırmıştım bu röleyi.
Kaçak Akım Rölesi ya da başka bir şekilde daha ucuz bir çözüm yapma olanağımız var mıdır?KAR fiyatları da Siemens için 80 TL tabi. o da bedava değil.amacım insanları bilgilendirmek ve ucuz bir çözüm yaratmak.
saygılar.

Kaçak akım rölesi sizi bu durumdan korumaz.

daha az ücretle bu olaydan zarar görmemenin yolunu söyliyeyim mi?. Evin girişinde nötürünüzü farklı bir topraklama hattıyla topraklamak. hepsi bu. olmaz diyen nedenini açıklayabilirse işte o zaman doğru bilgiye ulaşırız.

saygılar...

daha az ücretle bu olaydan zarar görmemenin yolunu söyliyeyim mi?. Evin girişinde nötürünüzü farklı bir topraklama hattıyla topraklamak. hepsi bu. olmaz diyen nedenini açıklayabilirse işte o zaman doğru bilgiye ulaşırız.

saygılar...

Sn. hemmuhhemtek söylediğiniz mantıklı ama şöyle birşey düşünün nötr noktası trafoya çok yakın bir yerden koptu veya trafo nötr buşinginden o zaman şebekenin bütün nötrü sizin evdeki nötr hattından akmaya çalışacaktır topraklamanızın zayıf olması yada topraklama yaptığınız zeminin uygun olmaması gibi durumlarda sıkıntı çıkmazmı sizce ?

Forum istatistikleri

Konular
128,390
Kullanıcılar
450,275
Son üye
mustafa0638

Yeni konular

Geri