Tek Faz Asenktron Su Pompası Yerine DC Motor ve Akü

camby

Üye
Kuyudan su çekme amacıyla kullanılan tek faz Asenkron motoru aküyle çalıştırmak istiyorum. Akü 12V ve Motor da Ac220 ile çalıştığı için bir invertor yapmam lazım.
Bunun yerine aynı güçte 12 V DC motor kullanılabilir mi , çok pahalı olur mu yada akü bu motoru direk sorunsuzca çalıştırabilir mi?

Kullanılan Asenkron motorun değerleri : 0.35kW HP:1 6.2A , tek faz, 2900rpm

Bu sisteme yeterli olması için nasıl bir akü kullanmalıyım? 60Ah 'lik aküler gördüm 60*12=720W yapıyor sanırsam , bu 60A max değer ise kaç saat bu akımı çekebilirim aküden?

DC motorla da 7 metreden su çekebilmek için onu da mı 350W 'lık almam lazım? Bu durumda 350/12 'den akünün minimum 29Ah olması mı lazım?
Kolay gelsin

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bahsettiğiniz akünün amper saat cinsinden değeridir. aküden çektiğiniz ani akımı 200 ampere kadar çıkabilir. fakat kullandığınız motora bağlı olarak daha uzun süre çalıştırmak için akü kapasitenizi yükselmeniz gerekebilir.

350 Watt lık dc motor fiyatları hakkında araştırma yaptınmı ?
Uygunsa bile su pompasına akuple edebilecekmisin ?
Bu büyüklükdeki fırçasızların yanına bile yaklaşmayacağına göre fırçalara razımısın ?

60Ah civarındaki aküler ucuz.
Koy 2 adet bağla seri.
24V girişli uygun invertör , hatta kendin yap , güveniyorsan tecrübene...
12 V yerine 24 V , akımlar- yapım -kullanım-akü ömrü açısından daha uygundur.
------------

Belirli bir işi yapmak için gereken güç belli ise : Bu gücün ne tip motor ve besleme devresinden sağlandığının hiç önemi yok.
Özet : 350 Watt asenkron motorun 7 metreden rahat çekiyorsa , milinden 350 Watt verebilen (plaka değerleri) dc motorda çeker.
Şart olan motor devirleridir !!!

----------------------

sn. tandoğan ve sn musallim,
çok teşekkür ederim sizlere yardımlarınız için.
İnverter kısmına güvenmediğim ve fazla da vaktim olmadığı için , dc motor akü ikilisi uygun. Fırçalı DC motor tek faz asenkron motordan 2 kat pahalı ama çözüme hızlı bir şekilde gidiyorum. İnverter'ı da hazırlardan almam mümkün değil çünkü adet çok.
Aküler ne kadar bilginiz var mı? Kullanılacak aküler de her seferinde sonuna kadar boşalacak tabi , sanırım standart oto aküleri her deşarjında zarar görüyor.

Kuyudan su çekme amacıyla kullanılan tek faz Asenkron motoru aküyle çalıştırmak istiyorum. Akü 12V ve Motor da Ac220 ile çalıştığı için bir invertor yapmam lazım.
Bunun yerine aynı güçte 12 V DC motor kullanılabilir mi , çok pahalı olur mu yada akü bu motoru direk sorunsuzca çalıştırabilir mi?

Kullanılan Asenkron motorun değerleri : 0.35kW HP:1 6.2A , tek faz, 2900rpm

Bu sisteme yeterli olması için nasıl bir akü kullanmalıyım? 60Ah 'lik aküler gördüm 60*12=720W yapıyor sanırsam , bu 60A max değer ise kaç saat bu akımı çekebilirim aküden?

DC motorla da 7 metreden su çekebilmek için onu da mı 350W 'lık almam lazım? Bu durumda 350/12 'den akünün minimum 29Ah olması mı lazım?
Kolay gelsin
60Ah akü'den 29A çektiğinizde teorik olarak 2 saat dayanacak. Praikte çok daha kısa olacağını tahmin ederim. Bu süre yeterli gelmez ise birden çok aküyü paralel bağlamanız gerekir. Akü eskidikçe bu süre kısalacak.

Bakımı yapılmış akülerin ömrü ortalama 5 yıl !!!
Araçlarda kaç defa şarj kaç defa deşarj edildiğini bir düşünün.

Asla bir aküyü tam boşaltmayınız.
Firma garanti versede boşaltmayınız !!!

Seri bağlı hücrelerin tam aynı olması mümkün değil.Bitme anında , biri önce bitse diğerleri o hücreyi yük üzerinden ters şarj eder.
İşte aküyü öldüren şey budur.

90Ah lık akülerin şarjını nasıl yapabilirim.
Burada bir yazı var:

Otomatik Akü Doldurucu

ayrıca burada da tartışılmış:

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/akü-şarj-devresi.4217/

ideal akü şarj grafiği diye bir şey koymuşlar aküyü 10V'a kadar 2A ile şarj ediliyor

akusarj1.gif

10V-14V arası ise 6Amperle..

Ortalama 3-4 A ile 90Ah lik bir aküyü ne kadar sürede şarj süresi çok uzamaz mı ?
Daha hızlı bir şekilde şarj edersek akünün ömrünü azaltmış olur muyuz?
Piyasada 25A lik akü şarj aletleri de görüyorum , bunlarla 2 saatte şart etmiş oluruz, onlar nasıl çalışıyor?
Ve son olarak illa ki Trafo kullanmamız lazım mı? 25A 'lik bir akü şarj cihazı yaptık diyelim , 25*12= 300W Trafo mu kullanmamız lazım.

Not: Belki sorularımın cevabı forumda olabilir ama aramaya devam ediyorum , acelem olduğu için hemen yazayım dedim...

kolay gelsin

Ekli dosyalar

• Otomatik Akü Doldurucu.rar
    474.1 KB · Görüntüleme: 0
Dc motor konusunda ben araç marş motorunu düşündüm direk. 12 Volt ve dc motor deyince. arabayı bile haraket ettirebildiğine göre çok kuvvetli bir motordur bu. peki bu marş motoru ile su motoru çalıştırılabilir mi? gerçi marş motoru 5 10 dk de aküyü bitirir. güneş veya rüzgar gülü ile destek verilen bir sistemde sorunsuz çalışabilir. zaten kendinden regülatörü yani konjektör mü ne de vardı sanırım üzerinde. olma mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,248
Kullanıcılar
450,058
Son üye
dendex

Yeni konular

Geri