Bir start butonu ve bir darbe akım şalteri(telürüptör) ile bunu halledebilirsin.

ya bitane darbe akım anahtarı koyarsın tek butonla bunun bobinini çektirirsin kontağındanda kontaktörün bobinini çektirirsin. olursana tekbutonla kumanda kolaygelsin

ewet mikrodenetetleyici ile yada plc çok basit kuman da dewresii çok uqraştırıcı we masraflıı :D nie basit bi işlemi zorlaştıtlar kii :) ah bu hocalar yok mu xD

slm arkadaslar ne kontaktoru ne baska bıseyı cok urastınız ben cok basıt bır alet onerıyorum siemens 5tt41010 bu cıhazı alın goreceksınız cok basıt starta bas calıssın tekrar bas dursun cok cesıtlı amaclardada kullanılabılır ısteyen her cesıt sıstemde merdıven otomatıgı bıle yapabılırsınız veya oda aydınlatmada kullanabılırsınız cok amaclı basıt b ır cıhaz demeyelımde role deyelım
:D:D:D:D:D

ha unutmadan aslında bahsetmısler darbe akım anahtarı bas calıssın bas durdun gerek yok o kadar malzemeye

Devreyi yorumlayacak olursak ; (A) ve (B) kontaktörü yardımcı,(C) kontaktörü ise ana kontaktördür.(Yani motora enerji veren.Güç devresine baktığınızda göreceksiniz).

Start butonuna basıldığında kumanda beslemesi (R) fazı C kontaktörü enerjili olmadığından N.C kontağından geçer ve yine enerjili olmayan B kontaktörünün N.C kontağından geçer ve A kontaktörü enerjilenir.A kontaktörü kendini mühürler.A kontaktörü kontakları konum değiştirir ve C kontaktörü enerjilenir,kendini mühürler.(Bu durumda butondan elimizi çeksekte C kontaktörü kendini mühürlediğinden motor çalışır).C kontaktörüde enerjili olduğundan kontakları konum değiştirir.

Durdurma işleminde ise ;butona tekrar bastığımızda A kontaktörünün önünde C kontaktörü olduğundan enerjilenmez.Ancak B kontaktörünün önünde C kontaktörünün N.A kontağı var.C kontaktörü çalıştığı için kendini kapattı ve 2. butona basınca enerji bu kontak üzerinden B kontaktörünü enerjiledi,kendini mühürledi.Yine C kontaktörünün önünde seri kontak olarak kullanılan B kontaktörünün N.C kontağı B'nin enerjilenmesi sonucu kontak değiştirerek C kontaktörünün enerjisini kesecektir.C kontaktörünün mühürlemesi bozulacak ve motor duracaktır.

Yayınlanan şema çalışmaktadır.Kolay gelsin

bu anlatılan devrenin şemesı hangisi acaba?

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar bu devre çalışıyor olabilir ama sağlıklı çalışmıyor butona uzun süre basılı tutunca çalışmıyor 1 kontaktörler kararsız çalışıyo çatır çatır ötüyo varmı başka deneyen ben denedim ama verimli bi çalışma değil

arkadaşlar bu devre çalışıyor olabilir ama sağlıklı çalışmıyor butona uzun süre basılı tutunca çalışmıyor 1 kontaktörler kararsız çalışıyo çatır çatır ötüyo varmı başka deneyen ben denedim ama verimli bi çalışma değil

Soru zaten verimli bir soru değil :p tek butonla start-stop yapacam diye kim bu kadar devre elemanı kullanır ki :rolleyes:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri