Tek Buton 2 Motor

sizin çizmiş olduğunuz devre sadece motoru kesik çalıştırıyor butona bastıgınız sürece heralde kontrol etmeden çizdiniz bunu sadece 1 kontaktörlede yapabilirsiniz tekrar kontrol etmenizi öneririm...

uyarınız için teşekkür ederim doğru şema ekte

Ekli dosyalar

• tek buton 2 motor.pdf
    141.2 KB · Görüntüleme: 60
üzgünüm ama arkadaşın istediği gibi çalışmıyor şimdide tek butonla start stop devresi olmuş soruda 2 motor var ve bunlar kesik çalışacak doğru şemayı ekledim kontrol ederseniz demek istediğimi daha iii anlarsınız...

üzgünüm ama arkadaşın istediği gibi çalışmıyor şimdide tek butonla start stop devresi olmuş soruda 2 motor var ve bunlar kesik çalışacak doğru şemayı ekledim kontrol ederseniz demek istediğimi daha iii anlarsınız...

devre şemasına dikkatli bakarsanız arkadaşın istediği gibi çalıştığını göreceksiniz. ilk basmada a kontaktörü 1. motoru çalıştırıyor. 2 basmada b kontaktörü 2 motoru çalıştırıyor. soruyu iyi okuyun lütfen. motorların butona basılı olduğu sürce çalışması isteniyor ayrıca ekledim dediğiniz devreyi göremedim eklemeyi unuttunuz herhalde.

abi çok teşekkür ederim devre tam istediğim gibi çalışıyor birde çalışma şeklini (start basınca a kontaktörü enerjilenir) anlatırsan tam olur emeğine sağlık iyi çalışmalar

abi çok teşekkür ederim devre tam istediğim gibi çalışıyor birde çalışma şeklini (start basınca a kontaktörü enerjilenir) anlatırsan tam olur emeğine sağlık iyi çalışmalar

start butonuna ilk basıldığında a kontaktörü enerjilenir ve devresine bağlı motoru çalıştırır. a kontaktörü enerjilendiğinde hattı üzerindeki c kontaktörünün kapalı kontağını kendi açık kontağı ile mühürler. a kontaktörü b kontaktörü hattı üzerindeki kapalı kontağını açar. c kontaktörü üzerindeki açık kontağını kapatır c kontaktörü enerjilenir ve a kontağını mühürler. start butonundan elimizi çektiğimizde a kontaktörünün enerjisi kesilir ve devresine bağlı motor durur. 2 kez start butonuna basıldığında c kontaktörü çakili olduğundan a kontaktörü hattı üzerindeki kapalı kontağı açıktır bu sebepten a kontaktörü çekemez b hattı üzerindeki c açık kontağı kapalı durumda olduğundan b kontaktörü enerjilenir ve c nin kontağını mühürler. kapalı kontaklarıda açıldığından a ve c kontaktörleri devre dışı kalır. bnin devresine bağlı motor start butonuna basılı olduğu süre çalışır. start butonundan elimizi çekince ilk hale döner.

arkadaşlar tek buton var elimizde bir tanede motor start butonuna basınca çalışcak elimizi çekecez çalışması devam edecekdaha sonra bir daha aynı butona basacaz ve motor duracak yani bir butonla on-off işi yapacak anlatacak biri varsa sevinirim...

arkadaşlar tek buton var elimizde bir tanede motor start butonuna basınca çalışcak elimizi çekecez çalışması devam edecekdaha sonra bir daha aynı butona basacaz ve motor duracak yani bir butonla on-off işi yapacak anlatacak biri varsa sevinirim...
forumda tek buton ile start stop olarak arama yaparsanız istediğiniz devreyi bulacaksınız.

Sayın i.tandoğan devre çizimi iyi fakat arkadaşın dediği gibi çalışmıyor arkadaş yalnızca 2 motor içim söylemiş 3 basışta tekrar 1. Motorun çalışması lazım ama devre öyle değil sanırım 4 motor olarak çizdiniz tebrik ediyorum

Arkadaşlar Devrede herhangi bir problem görülmüyor.
i.tandogan 'nın paylaşmış oldugu devre.

Ekli dosyalar

• di-TN9X.gif
    di-TN9X.gif
    25.8 KB · Görüntüleme: 26

Forum istatistikleri

Konular
128,357
Kullanıcılar
450,217
Son üye
hshshjsjsh