TEBA TR450 NF HG için muadil defrost ve termal sigorta sensörü

Merhaba, TEBA TR450 NF HG buzdolabının parçalarını bulamıyorum, hurdacılara bakmamı söylüyorlar. Timer, defrost sensörü ve termal sensör arızalıydı. Timer alternatifini buldum ve uçları tespit edip düzenleyerek bağladım. Fakat sensörleri bulamıyorum. Buz sensörünün üzerinde şunlar yazıyor " CS -7SA 10B 7292" , Termal sigortanın üzerinde şunlar yazıyor " TF 73 10A SEFUSE 70E 0261". ikisi birbirine seri bağlı üzerinden nötr geçip timer'e ve rezistansın nötürüne ortak giriyor.

Buz sensörü; CS -7SA 10B 7292

WhatsApp Image 2023-07-26 at 08.28.55.jpeg
Termal sensör; TF 73 10A SEFUSE 70E 0261
WhatsApp Image 2023-07-26 at 08.28.55 (1).jpeg

birbirine seri bağlı çıkartırken kabloyu ben kestim.
WhatsApp Image 2023-07-26 at 08.27.39.jpeg

Buzdolabının bağlantı şeması
WhatsApp Image 2023-07-26 at 08.57.53.jpeg

Eski timer her 8 saat 45 dakikada bir, 2 dakika 45 saniye defrosta giriyordu. En yakın muadilini her 12 saatte bir 10 dakika 45 saniye defrost olarak bulabildim.

Sensörlerin muadillerini bulmam konusunda yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

• 20230720_111910.jpg
    20230720_111910.jpg
    289.1 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Geri dönüşünüz için teşekkürler. Bu yüzden mümkün olduğunca sensörlerin üzerindeki bütün kodları yazmaya özen gösterdim. Başka bir markanın aynı özelliklere sahip sensörünü söyleyecek bir arkadaşımız olursa benim işimi çok kolaylaştırır. Uçları ve soket şekilleri fark etmez, bağlantıları multimetre ile bulup buzdolabıma göre tekrar düzenleyebilirim. Yeter ki sensörlerdeki dereceler tutmaya devam etsin. Timer'ı da bu şekilde hallettim, muadilini bulup ORTAK/NO/NC/NÖTR tespitini yaptıktan sonra buzdolabı bağlantı şemasına göre yeniden bağladım.

Geri dönüşünüz için teşekkürler. Bu yüzden mümkün olduğunca sensörlerin üzerindeki bütün kodları yazmaya özen gösterdim. Başka bir markanın aynı özelliklere sahip sensörünü söyleyecek bir arkadaşımız olursa benim işimi çok kolaylaştırır. Uçları ve soket şekilleri fark etmez, bağlantıları multimetre ile bulup buzdolabıma göre tekrar düzenleyebilirim. Yeter ki sensörlerdeki dereceler tutmaya devam etsin. Timer'ı da bu şekilde hallettim, muadilini bulup ORTAK/NO/NC/NÖTR tespitini yaptıktan sonra buzdolabı bağlantı şemasına göre yeniden bağladım.

Araştırmanız sormanız .
Elektronikciler çarşısından ve benzeri yerlerden .
Diğer beyaz eşya parçaları satan yerlere bakmanız .

Bu link ürün uyğunmudur .
Tam açıklama bilği yok sormanız

https://www.hatfon.com/urun/termik-sigorta-73-c

kardeşim 3 uçlu bu parça işini görür bana ulaş yollayayım Ekli dosyayı görüntüle 99827

Teşekkürler. Bu sensörün defrost ve termal sigorta uçları ortak olduğu için benim buzdolabıma uymaz. Yani bu sensörleri seri bağlayabilmem için, kaplamasını söküp termal sigorta bacağını ayırmam gerekir. Bağlantı şemasına dikkat ederseniz aşağıdan gelen nötr önce termal sigortaya girip çıkıyor, sonra defrost sensörüne girip çıkıyor. Ardından rezistansa ve timer'a nötr veriyor. Bu sensörün, uçları ortak olmayan 4 uçlusu olursa seri bağlantı yapabilirim. Benim sensörlerin değerlerini bilmiyorum fakat, yaptığım araştırmalarda defrost sensörünün -7 ile -14 arasında olduğunu tahmin ediyorum. Sensörün üzerindede cs -7sa yazıyor.

Son düzenleme:
Parçayı temin edip test ettikten sonra konuyu güncelleyeceğim. Ben hurdacılara bakmaya başlarken sağolsun arkadaşımız hangi muadil parçayı alacağım konusunda yardımcı oldu.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri