Tamamen yerli amatör CNC

arkadsım eger oyle bir sorun yaşıyorsan sürücün ne ?fullstep mi?once bunu bilmen gerekiyor.motor kablolarını istenilen sekilde takmamışsındır ve motora cok yükleniyorsundur, sisteme taş direnç takman lazım..

jozeflion ' Alıntı:
marel elektronikten aldım.3 step motor sürücüler ve kontrol kartı

kullandığın malzemelirin fiatlarını ve nerden aldığın hakkında bilgi verebilirmisin.
özellikle elektronik bölüm hakkında.

arkadaşlar
öyle taş dirençlerle falan sürücü olmaz.
direnç yapısı itibariyle gerilime karşı koyar.içerisinden geçen akımı kontrol etmez.
siz araya koyduğunuz direnç ile motora giden gerilimi düşürüyorsunuz.motoru daha az voltaj altında çalıştırarak bir nebze olsun ısınmayı engelliyorsunuz.ama motor çalışma voltajını düşürdüğünüz içinde torktan kayıp oluşuyor.motoru kendi gücünün altında kullanmış oluyorsunuz.
mutlaka ve mutlaka akım ayarı yapabilen elektronik bir devre gerekir.
kaliteli sürücülerde de taş direnç vardır.ama bu direnç sadece motorun içinden geçen akımı okuyabilmek ve sürücü tarafından kontrol edilebilmesini sağlamak amacıyla kullanılır.

sizlere şöyle bir test çıktısı vereyim
2Amperlik motoru 0,400Amperde de çalıştırdım.ilk başta çalışıyor sanıyorsunuz.hah tamam oldu.!!
ama tork yerlerde geziyor.sonrada diyorlarki 2Amper motor ne olurki??ufacık tefecik içi dolu turşucuk.
bu gün eski model roland router makinalarda bile 2Amper step motor var.bilginize...

denemesi bedava

tak 24 volt güç kaynağına 10 ohm taş direnç voltajı oku.. bakalım ne oluyor.

----------------------------------------------------------------

valla bendemi bişey var ben 23 okudum.

[size=10pt][size=10pt]Arka Arkaya mesaj atmak yasaktır.Lütfen yukarıdan DEĞİŞTİR seçeneğini [/size][/size][size=10pt][size=10pt]kullanınız[/size][/size].[size=10pt][size=10pt][/size][/size]

Bu mesaj en son " 24 haziran 2008 " tarihinde, saat " 22:42 " itibariyle görkem tarafından düzenlenmiştir.

arkadaşlar
aynı sistemi 6000x2500 tablalı eski bir portal frezeyi cnc ye çevirmek için kullandık.marel nc kutusu servo motorlarıda destekliyor.1 yıldır kullanıyoruz hiç bir problemle karşılaşmadık.1000/3 hassasiyetle parça işleyebiliyoruz.saygılar...

denemesi bedava

tak 24 volt güç kaynağına 10 ohm taş direnç voltajı oku.. bakalım ne oluyor.

----------------------------------------------------------------

valla bendemi bişey var ben 23 okudum.

kardeş ellerine sağlık bende bi tane yapabilmek için araştırmalara başladım proje olarak aldım yapma zorunluluğum var yardımcı olursan sevinirim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri