Türkiye'nin ilk insansı robotu SURALP'e 1 milyon dolar harcandı

elektronikmuh

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemalettin Erbatur liderliğindeki ekip tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk insansı robotu 'SURALP' tanıtıldı.

Doç. Dr. Erbatur, üniversitenin Tuzla yerleşkesindeki tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bu tür robotların insana, insanın bulunduğu ortamda yardımcı olması için tasarlandığını söyledi. Erbatur, robotun hazırlık çalışmalarına 2002 yılında başlandığını ve bu çalışmaların yaklaşık 5 yıl sürdüğünü ifade etti. Robotun başındaki kameralarla çevreyi algılayabildiğini ve elleri vasıtasıyla da nesneleri tutabildiğini belirten Doç. Dr. Erbatur, 'SURALP' için 1 milyon dolar tutarında kaynağın harcandığını bildirdi. 164 santimetre uzunluğundaki robotun, 114 kilogram ağırlığında olduğu ifade edildi.

Tanıtımda, masanın üzerinden aldığı meşrubat kutusunu ekipte yer alan bir kişiye veren, ardından da çöp kutusuna atan 'SURALP', ayrıca mini bir dans gösterisi sundu. Doç. Dr. Erbatur'un, 'Danstan keyif aldın mı?', 'Yoruldun mu?' sorularına da başını sallayarak cevap verdi.

Kaynak: zaman, sabah, milliyet, cnbce,cnnturk, taraf gazetesi

bu gerçekten kayda değer bir başarı Doç. Dr. Kemalettin Erbatur'ü ve ekibini kutlamak gerekir tebrikler

Öncelikle ulusal bilime katkılarından dolayı Sabancı Üniversitesini kutluyorum. Ete bürünmüş mekanik parçaların insan taklit edilerek, hayal gücü ve her türlü bilgi birikiminin harmanlanmasıyla oluşması saygı duyulacak bir kavram.

Tüm bu övgülerimin yanında kocaman bir "FAKAT" koymakta fayda görüyorum."Türkiyenin ilk insansı robotu" kavramı; gösterilen emekleri,fedakarlıkları, tecrübleri görmezden gelmektir.Birden fazla ilk olamaz. Balıkesir Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr.Davut AKDAŞ'ın bu projeden daha önce başlattığı ve sonuca ulaştırdığı insansı robot projesi Türkiyede bir ilktir!Gazete sayfaları,tv haberleri,onlarca internet sayfaları bunun birer kanıtıdır. Bilim evrenseldir fakat emekler büyüktür, dolayısıyla yok sayılamaz.

Lisans eğitimim boyunca robotun gelişimini bizzat takip ettiğim ve bu konuda çalışmış biri olarak yeni birşeyler üretmenin ne kadar ciddi bir konu olduğunu belirtmek isterim. Türkiye bu konuda ilerlemektedir. Umarım haklar yenmeden, paylaşımla, ülke menfaatleri de göz önünde bulundurularak ulusal bilim daha da değer kazanacaktır. Saygılarımla.

Öncelikle ulusal bilime katkılarından dolayı Sabancı Üniversitesini kutluyorum. Ete bürünmüş mekanik parçaların insan taklit edilerek, hayal gücü ve her türlü bilgi birikiminin harmanlanmasıyla oluşması saygı duyulacak bir kavram.

Tüm bu övgülerimin yanında kocaman bir "FAKAT" koymakta fayda görüyorum."Türkiyenin ilk insansı robotu" kavramı; gösterilen emekleri,fedakarlıkları, tecrübleri görmezden gelmektir.Birden fazla ilk olamaz. Balıkesir Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr.Davut AKDAŞ'ın bu projeden daha önce başlattığı ve sonuca ulaştırdığı insansı robot projesi Türkiyede bir ilktir!Gazete sayfaları,tv haberleri,onlarca internet sayfaları bunun birer kanıtıdır. Bilim evrenseldir fakat emekler büyüktür, dolayısıyla yok sayılamaz.

Lisans eğitimim boyunca robotun gelişimini bizzat takip ettiğim ve bu konuda çalışmış biri olarak yeni birşeyler üretmenin ne kadar ciddi bir konu olduğunu belirtmek isterim. Türkiye bu konuda ilerlemektedir. Umarım haklar yenmeden, paylaşımla, ülke menfaatleri de göz önünde bulundurularak ulusal bilim daha da değer kazanacaktır. Saygılarımla.

Size katılıyorum.
zaman gazetesine tezhip göndermenizi rica ediyorum. Degerli hocalarımızıda bu haklarını korumaya davet ediyorum!
Güzel gelişmeleri doğru yansıtmak emek'e ve emekçiye saygıdır.

bu proje için 1 milyon $ fazla deilmi arkadaşlar?bilmediiiim teknik kısımlardan başka masraflarımı oldu acaba..teknik olarak ne yapıldığını,ne harcandığını bilmiyorum ama sanki bu fiyat robotu kıymetlendirmek için ortaya atılmış bir fiyat gibime geldi..çünkü sanayi ortamında öyle makineler,üretim hatları varki 1 milyon dolar etmiyo...

bu proje için 1 milyon $ fazla deilmi arkadaşlar?bilmediiiim teknik kısımlardan başka masraflarımı oldu acaba..teknik olarak ne yapıldığını,ne harcandığını bilmiyorum ama sanki bu fiyat robotu kıymetlendirmek için ortaya atılmış bir fiyat gibime geldi..çünkü sanayi ortamında öyle makineler,üretim hatları varki 1 milyon dolar etmiyo...

Balıkesir Üniversitesince yapılan robotun maliyeti 250.000 TL civarındaydı. Öyle bakmamak lazım olaya. Kullanılan ekipmanların verimliliği, kalitesi yüksek olmak durumunda. Örneğin bir ekleme hareket yeteneği kazandıran maxon motorun (NASA'ının uzay araçlarında kullandığı motor markası) birim fiyatı 3.000 TL civarındaydı. 27 eklem olduğunu düşünürsek; 81.000 TL sadece motor :) E bunun hiç mi kumandası yok, hiç mi güç devresi yok.. Çok yüksek akımları kontrol etmekten bahsediyoruz, burda analog elektronik devreye giriyor. Özel yapım OP-Amp'lar, her konum için için bilgi geri dönüşümü, bu dönüşümler için bilgisayarla robot arasına I/O kartları. Bahsedilen projede ses algılama, görme, dokunma gibi duyularda eklenilmiş. Bu tip sensörlerin hassas olanları ciddi paralar etmekte. Mekanik imalattan bahsetmiyorum bile. Çeşitli imalat malzemeleri,makineleri alınmıştır muhakkak (Torna, freze, 3d printer vs.) bunlarda baya para tutmakta. Sonuç olarak ortaya bir bilim çıkıyor. Bunun ücreti hakkında şuan için konuşmak çok doğru deği. Hondanın ürettiği ASIMO bile arkasında Japon ülkesini almış durumda, 100 milyon dolarlardan bahsediliyor ki asimo 70'lerden bu yana üzerinde çalışılan bir konu. Türkiyede kısa sürede bu kadar özellikleri olan robotların üretimi umut verici bir durum. Seri üretime geçirilecek bir geliştirme ile bu robotlar ekonomik açıdan da değerlendirilebilir. Fakat şuanda yapılan projelerin çoğu akademik boyutta.Umarım gelişim durmaz..

Teşekkürler.

Tamam ikinci olsun... Benim için sorun değil...

Arkadaşlar yukarıdaki linklerden haberi okudum. Haber altındaki yorumları da üzülerek okudum. Meğer ne kadar çok vatan haini varmış.

Forum istatistikleri

Konular
128,301
Kullanıcılar
450,135
Son üye
bssjhe

Yeni konular

Geri