Su Değirmeni ile Elektrik Üretme

Öncelikle bazı konulara açıklık getirelim. Soruda 3 bardan bahsediliyor. Buda suyun kendi halinde akmadığını cebren yani bir enerji kaynağı kullanılarak akıtıldığı anlamına geliyor. Tekrar kullanılmayan boşu boşuna akan su niçin soğutma kulesine yollanıyor onuda anlamadım .
Buradan üretilecek enerjiyide bu basıncı oluşturacak sistem üretmek zorundadır. Diğer mesele basınçtan enerji üretilmez.Elektrik enerjisi kinetik enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle elde edilir. Suyun kinetik enerjisi ise suyun akış hızına ve kütlesine bağlıdır.

Ama siz diyorsanız ki bizim tesis çok dangalakca tasarlanmış. 100 birim enerji harcıyoruz bunun 50 sini boşu boşuna havaya salıyoruz. O zaman dene bakalım :)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Öncelikle üstatlara katılıyorum düşüncen çok güzel.Öncelikle 3 bar hafife alınacak bir basınç değil senin koyacağın üreteç ile suyun basıncına göre enerji alırsın.Arkadaşlar suyun ısısından yararlanabileceğini söylemişler.Suyun ısısını kullanarak hiç bir şey yapılmaz maliyeti çok fazla yükseltecektir.Soğutma işlem yaptığı ünitelerden gelirken buhar basıncı üretecek kadar gelmiyordur. Kolay gelsin bende ona benzer bir sistem var.Yaptığın çalışmalardan bizleri de bilgilendirirseniz,çok iyi olur.Kolay gelsin.

çalışmalarıma başladım yarın ir firma cagırdım projem için yardıma gelicekler proje calıstıgında sizlerle paylaşacağım

- - - Updated - - -

Öncelikle üstatlara katılıyorum düşüncen çok güzel.Öncelikle 3 bar hafife alınacak bir basınç değil senin koyacağın üreteç ile suyun basıncına göre enerji alırsın.Arkadaşlar suyun ısısından yararlanabileceğini söylemişler.Suyun ısısını kullanarak hiç bir şey yapılmaz maliyeti çok fazla yükseltecektir.Soğutma işlem yaptığı ünitelerden gelirken buhar basıncı üretecek kadar gelmiyordur. Kolay gelsin bende ona benzer bir sistem var.Yaptığın çalışmalardan bizleri de bilgilendirirseniz,çok iyi olur.Kolay gelsin.

çalışmalarıma başladım yarın ir firma cagırdım projem için yardıma gelicekler proje calıstıgında sizlerle paylaşacağım

Öncelikle bazı konulara açıklık getirelim. Soruda 3 bardan bahsediliyor. Buda suyun kendi halinde akmadığını cebren yani bir enerji kaynağı kullanılarak akıtıldığı anlamına geliyor. Tekrar kullanılmayan boşu boşuna akan su niçin soğutma kulesine yollanıyor onuda anlamadım .
Buradan üretilecek enerjiyide bu basıncı oluşturacak sistem üretmek zorundadır. Diğer mesele basınçtan enerji üretilmez.Elektrik enerjisi kinetik enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle elde edilir. Suyun kinetik enerjisi ise suyun akış hızına ve kütlesine bağlıdır.

Ama siz diyorsanız ki bizim tesis çok dangalakca tasarlanmış. 100 birim enerji harcıyoruz bunun 50 sini boşu boşuna havaya salıyoruz. O zaman dene bakalım :)

turkıyedekı sayılı teknolejiyi kullanan tesıslerden biriyiz dangalakca tasarlanma felen yok. sadece siz onyargılı yaklasıyorsunuz amacınız yardımcı olmaz değil sadece bilgiçlik taslamak size söyle anlatayım belki idrak edersiniz ozaman

spor robotlarının uçlarında gan ve shankalr mevcut bu kısımlar spot kaynagı atarken ısınırlar bunları soğutmak için su pompalarıyla basılan su bunalrın ıcınden gecer buraya kadar doğru enerji harcanıyor fakat bızım ısımız bundan sonrasında robotlarda soğutma işlemini yapmış ve geri donuş borusuna akan sudan bahsedıyorum serbest dusme ve borudakı eğimle hareket ediyor amacım bu suyu kullanmak.

Sevgili Eray78;

Maalesef herkesten düzgün cevap beklemek olası değil.Arada oluyor böyle hatalar.Sizin konunuz dikkatimi çekti takip ediyorum.İyi çalışmalar.

turkıyedekı sayılı teknolejiyi kullanan tesıslerden biriyiz dangalakca tasarlanma felen yok. sadece siz onyargılı yaklasıyorsunuz amacınız yardımcı olmaz değil sadece bilgiçlik taslamak size söyle anlatayım belki idrak edersiniz ozaman

spor robotlarının uçlarında gan ve shankalr mevcut bu kısımlar spot kaynagı atarken ısınırlar bunları soğutmak için su pompalarıyla basılan su bunalrın ıcınden gecer buraya kadar doğru enerji harcanıyor fakat bızım ısımız bundan sonrasında robotlarda soğutma işlemini yapmış ve geri donuş borusuna akan sudan bahsedıyorum serbest dusme ve borudakı eğimle hareket ediyor amacım bu suyu kullanmak.

Sevgili arkadaşım bir tesise 100 birim enerji verip 100 birimlik iş elde ediyorsanız. O tesisten hiç bir şekilde enerji üretemezsiniz. Eğer 100 birim verip 90 birim alıyorsanız o zaman kaybedilen 10 birimin bir kısmını geri kazanabilirsiniz. 100 birim verip 50 birim üreten bir tesiste ise geri kazanabileceğiniz enerji çok daha fazladır.

Bir soğutma kulesinin tepesine suyu borunun içinde basar oradan akmaya bırakırsanız. Evet aşağısında akan sudan elektrik üretebilirsiniz. Ama böyle bir tesis varsa daha önce dediğim gibi bu dangalakca yapılmış bir iş olur. İşin doğrusu boru içinde yükseltilen suyun gene boru içinde aşağı indirilmesidir. Böylece aşağıya inen su yukarıya çıkan suyu taşıyacağından sadece sürtünmeyi yenecek kadar bir enerjiyle sirkülasyon sağlanır. Sizin tesisinizinde böyle olduğunu tahmin ediyorum. Yoksa su tepeden aşağıya fışkırtılıyorsa sizde geri kazanılacak çok enerji var demektir.

Şimdi aşağıya inen su borusuna küçük bir su türbini bağlayarak enerji üretmeye başladınız. Yani suyun aşağıya inişini zorlaştırdınız. Aşağıya inen su çıkış borusundaki suyu yukarı taşıyor demiştik. İniş borusundaki su aşağıya inmekte zorlanmaya başlayınca çıkış borusundaki suda yukarı çıkmakta zorlanacaktır. Bu durumda suyu pompalamak için daha fazla enerjiye ihtiyaç olacak. Ne kadar daha fazla ? Kayıpları saymazsanız iniş borusundan elde ettiğiniz enerji kadar fazla.

Daha önce dediğim gibi tesis nekadar kötü tasarlandıysa geri kazanılacak okadar çok enerji var demektir.

Kolay gelsin...

Merhabalar konunuzu ilk günden beri takip ediyorum eray78;508574 ama kafama yatmıyor şu firmanın adını verin bilelim japon firması diyorsunuz ve buna rağmen şöyle bir eksik var japonların aklına gelmemiş diyorsunuz. Bir de robotların soğutma suyu gibi önemli bir noktada! Kaş yapayım deyip göz çıkartmayın, robotları soğutamayıp tesise daha fazla masrafa sokmayı da göze aldınız mı?

Merhabalar konunuzu ilk günden beri takip ediyorum eray78;508574 ama kafama yatmıyor şu firmanın adını verin bilelim japon firması diyorsunuz ve buna rağmen şöyle bir eksik var japonların aklına gelmemiş diyorsunuz. Bir de robotların soğutma suyu gibi önemli bir noktada! Kaş yapayım deyip göz çıkartmayın, robotları soğutamayıp tesise daha fazla masrafa sokmayı da göze aldınız mı?

robotların sogutma suları robotları sogutup cıktıktan sonra bır hunıde toplanıyor ve kalın bır boru vasıtasıyla havuza dokuluyor bahsettıgım su bu yanı suyun ısı bıttıkten sonra benım ısım baslıyor firma adı toyotetsu

Youtebe de microhydro yazınca bu tarz uygulamalar çıkıyor. Bir bakın isterseniz.

Micro hydro - YouTube

Sn. Testçimurat'a katılıyorum ama benden de size alternatif seçenek, küçük ölçekte sırf fikir versin diye buyrun; hydro generator - Free Shipping - DX
sku_227345_3.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri