Stirling ( Sıcak Hava Motoru ) yapımı

Hmm bu şırıngalar sıcak havada ezilip büzülmedi mi? birde

buradaki gibi kuvvet oluşturabilecek bir motor değil de daha fazla az bir sıcaklık farkında bile çalışabilecek bir stirling motor yapmayı istiyorum. bu ilk mesajımdaki motor türünde bir motor yapan varmı? nasıl yapılacağını çok merak ediyorum.

verdiğiniz videodaki plastikten yapılmış bu şırıngalarda plexiglass gibi malzeme kalorifer çay vb ısısı plastiği eritmez

verdiğiniz videodaki plastikten yapılmış bu şırıngalarda plexiglass gibi malzeme kalorifer çay vb ısısı plastiği eritmez

şimdi anladım. sizde böyle çay ve buz gibi şeylerle kullandınız. ben videodaki gibi yüksek güç oluşturmaya çalıştınız sandım. oradaki demiri bile nerede ise eritecekti. :)

alfa tipi ile nasıl sonuçlar almıştınız onları paylaşırmısınız. yani dönme hızı vs vs

[video=youtube;KLmyR4HMm60]http://www.youtube.com/watch?v=KLmyR4HMm60[/video]

[video=youtube;Dd9h2XJFM3c]http://www.youtube.com/watch?v=Dd9h2XJFM3c[/video]

Bakınız efenim videolarda daha basit ve kolay bulunabilir malzemelerle yapmışlar bildiğiniz eczanelerde bulunabilen şırınga deney tüpü ve birkaç demir parçası

Alfa tipi stirling motorlar daha verimlidir bunu sebebi soğuk ve sıcak pistonlar ayrıdırlar ısıtma zamanı iyi ısıtılır soğutma zamanı daha iyi soğutulur soğuk piston ayrı olduğu için fazla ısınmaz bu yüzden sıcaklık farkı fazla olur . düz stirling motorlar ise sıcak tarafla soğuk taraf bitişiktir bu yüzden ısı soğuk tarafa geçer verim azalır.

Çok eğlenceli ve ucuz projedir . Projenizde başarılar

Kolay gelsin

hmm birde bunu deniyeyim. ama bunda da gene sağlam bir ateş gerekiyor. ilk verdiğim linkteki gibi değil bu da. ama neyse olduğu kadar öncelikle böyle bir şey yapayım olmadı.

Verdiğin videodaki motorun yapısı daha basit ama nasıl anlatılır bilemiyorum :) o hızda çalışabilmesi için tam ölçüsünde yapman gerekiyor .biraz daha araştır eminim vardır nette

birkaç sitede buldum ama sanırım italyanca. bu videoda da sanki başlangıçta anlatıyor gibi ama ben anlamadım :)

[video=youtube;CdX7hwjhgA4]http://www.youtube.com/watch?v=CdX7hwjhgA4[/video]

Senin için buldum bak :)

Küçük pistonun yerine balondan bi sistem yapabilirsin hem hava haçırmaz

tech2.gif

Senin için buldum bak :)

Küçük pistonun yerine balondan bi sistem yapabilirsin hem hava haçırmaz

Ekli dosyayı görüntüle 12040

ooo süper olmuş bu çizim. REVOLUTION için diyorsun dimi balonlu sistemi. ya bunu böyle görünce benim aklıma daha büyük bir şey geldi. uzunca tepsi sonuçta bu. 2 adet uzunca tepsi bulabilirsim üsttteki tepsiyi siyaha boyuyacağım ve güneşe toprağa gömeceğim. aşağısı toprakta kalacak ki soğuk köşe olacak, siyaha boyanmış üst kısmı güneş enerjisi ile ısınacak ve güneş enerjisi ile çalışan stirling yapmayı düşündüm. tabi o zaman balon olmaz gibi. erir gider. siyah renk araçların içi 50 dereceyi bulabiliyor güneş altında

ooo süper olmuş bu çizim. REVOLUTION için diyorsun dimi balonlu sistemi. ya bunu böyle görünce benim aklıma daha büyük bir şey geldi. uzunca tepsi sonuçta bu. 2 adet uzunca tepsi bulabilirsim üsttteki tepsiyi siyaha boyuyacağım ve güneşe toprağa gömeceğim. aşağısı toprakta kalacak ki soğuk köşe olacak, siyaha boyanmış üst kısmı güneş enerjisi ile ısınacak ve güneş enerjisi ile çalışan stirling yapmayı düşündüm. tabi o zaman balon olmaz gibi. erir gider. siyah renk araçların içi 50 dereceyi bulabiliyor güneş altında

Evet. Ama alt tarafı ısıtman gerekiyor üst taraf soğutman gereken bölge.. Tersi olmaz.. Makineyi ters gömmen gerekir :)

Neden ki bunlar çift taraflı çalışabiliyorlardı. tersini yaparsan neden çalışmasın ki? 2 yönlü değil mi bunlar. sonuçta bunda sıcak oda veya soğuk oda olayı yok diğer alfa daki gibi sadece soğuk ve sıcak kısım var. yani ters çalışma yapmaz mı ? bunu gömsen kar varken üstü soğur altı toprakta sıcak kalır ve çalışır. yazında üstü ısınır altı soğuk kalır :) olma mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,213
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri