Stirling ( Sıcak Hava Motoru ) yapımı

abuzerefendi

Katılımcı Üye
arkadaşlar aşağıdaki videoda anlatılan motoru nasıl yapabilirim. pek bir şey anlamadım.

birde bunun içerisindeki normal hava mı? onun yerine hidrojen veya klimalarda kullanılan haraket ettikçe soğuyan gaz kullansak daha kuvvetli olmaz mı bu motor?

Mobilim videoya bakamadim ama dedigin tur motor bildigim kadariyla distan yanmali motor discovery tv de seyretmistim icten yanmalilarin tam tersi :) icinde bildigin hava var motor gomlegi distan isitiliyor blok icerisindeki hava isinarak (isinan hava genlesir) pistonu ileri itiyor ve soguyan hava yeniden darlasiyo piston ileri gittiginde kranga bagli sistem silindir kanallarina su cekiyo bu sekilde soguyodu benim gordugum ki boyle tekrarliyo ama ince muhendislik isteyen birseymis isi ayarlamasi cok iyi olmali stabil calismasi icin,

arm 10 cihazindan tapatalk vip ile gönderdi

Klimalarda bulunan gaz hareket ettikçe soğumaz basıncı birden düşürürseniz ısıyı içine alır içine aldığı ısıyı dışarı atmak gerekir klimalarda veya buzdolaplarında dar borudan geniş boruya hareket ettirilirse genleştiği içi soğur tekrar dar boruya girdiğinde ise tuttuğu ısıyı dışarı atar

Bu motorlar hidrojenle ve normal hava ile çalışır fakat sizin yapacağınız motorda hidrojeni içeride zor tutarsınız yine yerini normal hava alır

Silindiri ısıttığınız zaman silindir içindeki hava genleşir ve pistonu iter soğuk bölgeye giden piston soğuyarak havayı tekrar sıkıştırır piston geri çekilir

Motorun yapısı çok basit biraz araştırın görün çok basit malzemelerle yapılabiliyor

Bu motorların klima gazı ile çalışacağını zannetmiyorum. Çünkü freonlar faz değiştiren gazlar. Bir motorun içinde faz değişimi olmamalıdır.

Mobilim videoya bakamadim ama dedigin tur motor bildigim kadariyla distan yanmali motor discovery tv de seyretmistim icten yanmalilarin tam tersi :) icinde bildigin hava var motor gomlegi distan isitiliyor blok icerisindeki hava isinarak (isinan hava genlesir) pistonu ileri itiyor ve soguyan hava yeniden darlasiyo piston ileri gittiginde kranga bagli sistem silindir kanallarina su cekiyo bu sekilde soguyodu benim gordugum ki boyle tekrarliyo ama ince muhendislik isteyen birseymis isi ayarlamasi cok iyi olmali stabil calismasi icin,

arm 10 cihazindan tapatalk vip ile gönderdi

Evet o dediğiniz tür motorlardan bunlar. Bu motor sadece onlardan biraz farklı.

Klimalarda bulunan gaz hareket ettikçe soğumaz basıncı birden düşürürseniz ısıyı içine alır içine aldığı ısıyı dışarı atmak gerekir klimalarda veya buzdolaplarında dar borudan geniş boruya hareket ettirilirse genleştiği içi soğur tekrar dar boruya girdiğinde ise tuttuğu ısıyı dışarı atar

Bu motorlar hidrojenle ve normal hava ile çalışır fakat sizin yapacağınız motorda hidrojeni içeride zor tutarsınız yine yerini normal hava alır

Silindiri ısıttığınız zaman silindir içindeki hava genleşir ve pistonu iter soğuk bölgeye giden piston soğuyarak havayı tekrar sıkıştırır piston geri çekilir

Motorun yapısı çok basit biraz araştırın görün çok basit malzemelerle yapılabiliyor

yanlız bu motor öyle dediğiniz gibi basit malzemeler ile yapılmış bir motor olamaz. çünkü televizyonun üzerine koyuyor adam televizyonun üzerinde bile deli gibi dönebiliyor. 1 derecelik fark motoru süper çalıştırıyor. ben bu farklı sitili sormak istedim.yani öyle basit motorlardan değil de yapacaksam direk bundan yapmak isterim. mesela bu motoru kalorifer peteğine koyduğunda deli gibi dönüyor gibi...

Motorun çok verimliliğin özelliği bu eklemiş olduğun vidoeda da görülüyor buz, çorba kasesi hatta bir fincan çay üzerinde bile motorun tekeri döndürebiliyo ama ilk hareketi kendimiz vermemiz gerek.

plexiglass zor bi malzememi ayrıca tıpatıp aynı malzemelerden yapmanız şart değil su şişesi cips kutusu balon vs iyi birşey yapmak istiyorsanız plexiglass alın yapın videoda öyle yapılmış.

bikaç sene önce alfa tipi uygulamam oldu pistonu ve silindirleri krem şanti şırıngalarından yapmıştım

Alpha_Stirling.gif

plexiglass zor bi malzememi ayrıca tıpatıp aynı malzemelerden yapmanız şart değil su şişesi cips kutusu balon vs iyi birşey yapmak istiyorsanız plexiglass alın yapın videoda öyle yapılmış.
bikaç sene önce alfa tipi uygulamam oldu pistonu ve silindirleri krem şanti şırıngalarından yapmıştım

Ekli dosyayı görüntüle 12033

Hmm bu şırıngalar sıcak havada ezilip büzülmedi mi? birde

buradaki gibi kuvvet oluşturabilecek bir motor değil de daha fazla az bir sıcaklık farkında bile çalışabilecek bir stirling motor yapmayı istiyorum. bu ilk mesajımdaki motor türünde bir motor yapan varmı? nasıl yapılacağını çok merak ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri