Starta Bastığımızda 1. Motor 2. Defa Bastığımızda 2. Motor Çalışacak

tesekkurler

bu devre çalşır.Bende aynı şekilde devreyi kurdum ve çalıştırdım.Mühürleme kontağı olarak işaretlanmiş kontaklar aslında mühürleme kontağı değildir.Mühürleme kontağı olabilmesi için start butonundan elimizi çektiğimizde r1 in sürekli enerjili olması gerekkir.Oysa bu devrede r1 in kontağı startdan sonra m1 kontağına paralel bağlanmıştır.M1 in kontakları konum değiştirdiği zaman r2 start almaması için start butonundan elimizi çekinceye kadar r1 rölsinin enerjili kalmsını sağlamak için kulanılmıştır.start butonundan elimizi çektiğimizde r1 rölesinin enerjisi kesilir.2.kez starta basarsak m1 kontağı açık olduğu için r1 rölesi enejilenmez.r2 rölesine seri m1 kontağı kapalı (M1 enerjili olğu için ) r1 rölesinin kontağı kapalı olduğu için (enerjilenemediği için )r2 enerjilenir ve M2 de devreye girer.M2 kontağını açsa bile r2 startdan elimizi çekinceye kadar enejili kalır.
KIsacası mühürleme olarak görülen kontaklar devrenin kararlı olarak çalışmasını sağlamak amacıyla kullanılmıştır.

Güzel çalışma.emeğinize sağlık...
Şöyle bi değişiklik yaparsak nasıl olur acaba arkadaşlar.İlk start verildiğinde 1. motor çalışıcak.İkinci kez start verildiğinde 1. motor durup 2. motor çalışıcak...
Uğraşıyorumda içinden çıkamadım.İlginize teşekkürler....

zaten tri fazda böle korumalı olması lazım yoksa güm :)) emegine sağlık teşekkürler

Arkadaşlar bu devre şemasını denediniz mi bence bu şekilde çalışmaz starttan elimizi çekince devre eski haline döner...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri