Starta Bastığımızda 1. Motor 2. Defa Bastığımızda 2. Motor Çalışacak

arkadaşlar start butonuna bastığımızda 1. motor 2. defa bastığımızda 2. motor çalışacak bunu otomatik kumanda da nasıl yapabiliriz. plc de yapmak çok kolay ama otomatik kumanda da yapmayı bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. herkese kolay gelsin. bu örneğide kafadan attım

mesut arkadaşım çok teşekkür ederim sayende bende bunu öğrenmiş oldum

slm start butonuna 1 defA bastıgımızda 1.motor 2.defa bastıgımızdda 2. motor çalışan devre dogrumu ? bilenler geri dönebilir mi şimdiden tşkrlr :)

şemaya göre starta 1, basışta motor sağa çalışır. 2,basışta durur. 3,basışta sola çalışır. 4, basışta durur.sen sağ sol yerine 2 ayrı motor olarak kullanırsın.
kolay gelsin

Mesut bey elinize sağlık. Devreniz teoride çalışıyor.
Merak ettiğim husus; işaretlediğim "Röle1" ve "Röle2" mühürleme kontakları gerekli midir?
Neticede "Start" Butonundan elimizi çektiğimizde bu kontaklar da normal konumlarına döner mühürleme gerçekleştiremezler ki o pozisyonda mühürleme zaten istenen bir şey değil.
Bu kontakları kullanım amacınız nedir?

Saygılarımla.

bana göre ikinci motor çalışmaz, çalışması için röle1 mühürlemesi olmamalıdır

Mesut bey elinize sağlık. Devreniz teoride çalışıyor.
Merak ettiğim husus; işaretlediğim "Röle1" ve "Röle2" mühürleme kontakları gerekli midir?
Neticede "Start" Butonundan elimizi çektiğimizde bu kontaklar da normal konumlarına döner mühürleme gerçekleştiremezler ki o pozisyonda mühürleme zaten istenen bir şey değil.
Bu kontakları kullanım amacınız nedir?

Saygılarımla.

bu kontaklar kullanılmazsa sıstem kararsız calısır butona basılı tutumuzda istenmeyen davranış segiler roleler kısaca devre sadece puls sınyalı gondererek duzgun calısır butona basılı tuttugumuzda role 1 ceker ve pesınden aynı anda role 2 de ceker oysa bız sıra ıle cekmesını ıstıyoruz ki motorlarımız sıra ile calıssın

bu kontaklar kullanılmazsa sıstem kararsız calısır butona basılı tutumuzda istenmeyen davranış segiler roleler kısaca devre sadece puls sınyalı gondererek duzgun calısır butona basılı tuttugumuzda role 1 ceker ve pesınden aynı anda role 2 de ceker oysa bız sıra ıle cekmesını ıstıyoruz ki motorlarımız sıra ile calıssın

Ustam Röle1 NC ve Röle2 NC'ler bu bahsettiğiniz durumu engellemek için değil mi?
Özür dilerim mühürleme kontaklarının neden gerektiğini halen anlamış değilim.

butona anlık değil uzun süreli bastığınızı düşünün bu durumda röle 1 ve röle 2 çekip çekip bırakacak o yüzden mühürlemeye gerek var

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri