Soru:Pic den çıkan enerjiyi ek gü kaynağı ile güçlendirmek ?

Herkese merhaba

Mekatronik 2. sınıf öğrencisiyim. elektrik elektronik bilgim okul ve sınavlar ile sınırlı olduğundan tecrübem sadece Pic ile led yakmaktan ibaret =).Şuan için Hobim mekatronik ancak sadece okul ile mesleğim olamicak bunun için bağımsız projeler yapmaya kendimi geliştirmeye çalışıyorum.Bunun içinde MEGEP modullerini okuyarak bilmediğim ve ilerde karşıma çıktığında kullanışlı olabilecek notlar alıyorum . soruma geçmeden önce sizden öncelikli ricam bana iyi bir elektronik ve PIC PLC vb. konularda sağlam temele sahip olmam için bana başlangıç yolu önermeniz.( pic yazılım konusunda türleri çalışma prensipleri hakkında bilgim var . asıl sıkıştığım nokta fiziksel bağlantıları şekillendirmekten doğuyor? örneğin şuan ki projemde takıldığım nokta gibi)

Sorum ise şu : Herhangi bi pinden gelen voltajı Nasıl güçlendirebiliri?

Amacım şu pinden max 5 volt geldiğini dünürsek o pine bağlıcağım basit bir led yanabilir belki ancak ben 220volt 100 watt bir ampulu sadece high komutu vererek yapamam . Bağlantı şekli nasıl olmalı enerjiyi Şebeke enerjisinden nasıl alabilirim . pic üzerinden çekilen amperi en aza indirmek en sağlıklı sistemi oluşturucağını düşünüyorum ?Teşekkürler

ilk sorunun cevabı ile belkide bu soruda cevaplana bilir.

2, sorum: pic DC ile çalışır peki AC ile çalışan bir indüksiyon motorunu ne şekilde çalıştırabilirim ?

Amacım : Elektrikli panjuru sadece buton ile çalıştırmak yerine Cep telefonundan gelen komut yadan önceden ayarlanmış Alarm ile otomatik açılmasını sağlamak . hazırlayacağım sistem ve programlama ile ilgili bir taslağa sahip olsamda bu en basit en temel noktayı bilgisizliğimden ve nasıl araştıracağımı bilmediğimden dolayı tıkandım kaldım .

şimdiden Yardımlarınız için teşekkürler

Sorularıma Direk cevap vermenize gerek yok bana nasıl araştıracağımı göstermeniz benim için yeterli olacaktır yada bir link yollamanız . Kaynağın inglizce olması farketmez . İyi forumlar dilerim . uzunluk içinde kusura bakmayın kısa yazıcak kadar bilgisizliğime verin lütfen ...=)

Merhaba,
Picin pinini direkt kullanarak belki bir led yakarsınız ancak daha çok akım çeken bir cihaz çalıştırmak istiyorsanız bunun çeşitli yolları vardır. Genellikle picin pini bir transistörü tetikler. Bu transistör üzerinden geçirebileceğiniz akımda transistöre göre değişkenlik gösterir.Eğer cihazınız transistörün taşıyabileceği kadar akım çekiyorsa cihazı direkt transistörle sürersiniz yok taşımıyorsa transistör yerine ya başka bir devre elemanı kullanırsınız yada transistörünüz ile başka bir elemanı tetikleyip cihazınızı çalıştırırsınız. Sizin örneğinizdeki 220v 100watt lık ampülü çalıştırmak için yapacağınız çözüm;
Picin pini ile transistörü tetiklemek, transistör ile de bir röleyi tetiklemek ve röle kontaklarından da lambanızı çalıştırmak şeklinde olabilir. Aşağıda basit bir örnek çizdim.
rnek.jpg

Merhaba,
Picin pinini direkt kullanarak belki bir led yakarsın ancak daha çok akım çeken bir cihaz çalıştırmak istiyorsan bunun çeşitli yolları vardır. Genellikle picin pini bir transistörü tetikler. Bu transistör üzerinden geçirebileceğin akımda transistöre göre değişkenlik gösterir.Eğer cihazınız transistörün taşıyabileceği kadar akım çekiyorsa cihazı direkt transistörle sürersiniz yok taşımıyorsa transistör yerine ya başka bir devre elemanı kullanırsınız yada transistörünüz ile başka bir elemanı tetikleyip cihazınızı çalıştırırsınız. Sizin örneğinizdeki 220v 100watt lık ampülü çalıştırmak için yapacağınız çözüm;
Picin pini ile transistörü tetiklemek, transistör ile de bir röleyi tetiklemek ve röle kontaklarında lambanızı çalıştırmak şeklinde olabilir. Aşağıdaki basit bir örnek çizdim.
rnek.jpg
B'nde sizinle aynı düşüncedeyim gayet güzel açıklamışsınız fakat röle transistöre gerek kalmadanda çekilebilir düşüncesindeyim?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

B'nde sizinle aynı düşüncedeyim gayet güzel açıklamışsınız fakat röle transistöre gerek kalmadanda çekilebilir düşüncesindeyim?

Röle akımı picin pin akımından fazla değilse söylediğiniz gibi çekilebilir ancak röle enerjisi kesildiğinde geri tepen akım picin pinine zarar verebilir. Bunu önlemek için röle uçlarına ters bir diyot bağlanıyor ben şemada göstermedim ama risk var sonuçta...

Herkese merhaba

Mekatronik 2. sınıf öğrencisiyim. elektrik elektronik bilgim okul ve sınavlar ile sınırlı olduğundan tecrübem sadece Pic ile led yakmaktan ibaret =).Şuan için Hobim mekatronik ancak sadece okul ile mesleğim olamicak bunun için bağımsız projeler yapmaya kendimi geliştirmeye çalışıyorum.Bunun içinde MEGEP modullerini okuyarak bilmediğim ve ilerde karşıma çıktığında kullanışlı olabilecek notlar alıyorum . soruma geçmeden önce sizden öncelikli ricam bana iyi bir elektronik ve PIC PLC vb. konularda sağlam temele sahip olmam için bana başlangıç yolu önermeniz.( pic yazılım konusunda türleri çalışma prensipleri hakkında bilgim var . asıl sıkıştığım nokta fiziksel bağlantıları şekillendirmekten doğuyor? örneğin şuan ki projemde takıldığım nokta gibi)

Sorum ise şu : Herhangi bi pinden gelen voltajı Nasıl güçlendirebiliri?

Amacım şu pinden max 5 volt geldiğini dünürsek o pine bağlıcağım basit bir led yanabilir belki ancak ben 220volt 100 watt bir ampulu sadece high komutu vererek yapamam . Bağlantı şekli nasıl olmalı enerjiyi şebeke enerjisinden nasıl alabilirim . pic üzerinden çekilen amperi en aza indirmek en sağlıklı sistemi oluşturucağını düşünüyorum ?Teşekkürler

ilk sorunun cevabı ile belkide bu soruda cevaplana bilir.

2, sorum: pic DC ile çalışır peki AC ile çalışan bir indüksiyon motorunu ne şekilde çalıştırabilirim ?

Amacım : Elektrikli panjuru sadece buton ile çalıştırmak yerine Cep telefonundan gelen komut yadan önceden ayarlanmış Alarm ile otomatik açılmasını sağlamak . hazırlayacağım sistem ve programlama ile ilgili bir taslağa sahip olsamda bu en basit en temel noktayı bilgisizliğimden ve nasıl araştıracağımı bilmediğimden dolayı tıkandım kaldım .

şimdiden Yardımlarınız için teşekkürler

Sorularıma Direk cevap vermenize gerek yok bana nasıl araştıracağımı göstermeniz benim için yeterli olacaktır yada bir link yollamanız . Kaynağın inglizce olması farketmez . İyi forumlar dilerim . uzunluk içinde kusura bakmayın kısa yazıcak kadar bilgisizliğime verin lütfen ...=)

Merhaba.Öncelikle bu öğrenim hayatınızda başarılar dileyerek bu sözüme başlamak da isterim.Cevaplar;
1-Pic çıkışındaki pin çıkış akımını arttırmak için transistör kullanırsınız.100 wattla ac.de çalışan bir ampülü de girişi dc. boninle beslenen ve çıkış kontaklarıyla 220 volt ac. den yani şebekeden gelen bir akımla bu lambayı tam bir izolasyon sağlanarak yakmanız da mümkün olur.(Sn.elkgazi'inin proteus'ta da çizdiği gibi)

2- Burada mantık yine ayni olur,ancak çekilen akım daha fazla (Tek fazlı asenkron motor gibi) olacağından 1. sorudaki devre şemasınndaki mini rölenin şebekeden sağlanan bu ac. çıkış uçlarıyla başka bir kontaktörü (Daha fazla geçecek bir akımı daha güvenle de bu motor kontaklarından da akıtmak için tabiki) direk olarak beslersiniz.Kontaktör bobini ile mini röle picten gelen sinyal ile tarnsistörün de tetiklenmesiyle (Mini röle uçlarına paralel komütasyon=koruma diyodu pic'in bu çıkış pini zarar görmesin diye mutlaka da bağlanmalıdır) eşzamanlı olarak da çalıştığunda 220 volt ac.ile çalışan bir indüksiyon (Asenkron) motorunuz da dc. hattından tam ayrılmış bir vaziyette (Daha ilk mini rölede tam bir izolasyon da sağlanır aslında) sağlıklı olarak çalıştırılmış olur.Kolay gelsin.Başarılar dileriz.

Elkgazi ve binbaşı Cevaplarınız için çok teşekkür ederim . özellikle çizim çok aytınlatıcı oldu . binbaşı sizinde verdiğiniz cevplar ile tüm aklımdaki sorular kalktı . Pratiğe hemen başlıyorum . takıldığım herhangi bir konu olursa tekrar burdan yazarım. iyi forumlar

220V/100W lık bir alıcıyı Pic ile çalıştırmak istiyorsanız koventisör devresi kurabilirsiniz internetten araştırırsanız bulabilirsiniz :)

Program;

Aynı bir Led yakıp söndürme devresi

HİGH PORTB.0
PAUSE 250 ( ne kadar hızlı olursa okadar gerilim artar )
LOW PORTB.0
PAUSE 250

:)

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular