Sony Betamax Video Problemi

mustimusti

Üye
Öncelikle bu forumu açan ve bu forumun geliştirilmesine yardımcı olan kişi ve kişilere çok teşekkür ediyorum. Elimde nostaljik yaşlı bir sony betamax video var. Epey bir sorunu vardı halletim kırılan plastik aksamlarını düzelttim şu anda her şeyi tam gözüküyor tek sorunum kaldı onu halledebilirsem sorunu çözeceğime inanıyorum. Sorunum şu play tuşuna bastığımda 7 saniye dayanıyor sonra play devreden çıkıyor. kaset içindeyken play tuşuna bastığımda kaseti sarıyor 6-7 saniye playde kalıp devreden çıkıyor. Sorunun video ve görselini yükleyeceğim yardımcı olursanız çok sevinirim her şey için çok teşekkürler.

Kaset Takılıyken:

Kasetsiz:

Öncelikle bu forumu açan ve bu forumun geliştirilmesine yardımcı olan kişi ve kişilere çok teşekkür ediyorum. Elimde nostaljik yaşlı bir sony betamax video var. Epey bir sorunu vardı halletim kırılan plastik aksamlarını düzelttim şu anda her şeyi tam gözüküyor tek sorunum kaldı onu halledebilirsem sorunu çözeceğime inanıyorum. Sorunum şu play tuşuna bastığımda 7 saniye dayanıyor sonra play devreden çıkıyor. kaset içindeyken play tuşuna bastığımda kaseti sarıyor 6-7 saniye playde kalıp devreden çıkıyor. Sorunun video ve görselini yükleyeceğim yardımcı olursanız çok sevinirim her şey için çok teşekkürler.

Merhaba.Sn.mustimusti;bakın,bu çalıştırdığınız betamax kasetin mağnetik bandındaki çalışma (Play'deki sarma) esnasındaki bir sıkışmadan dolayı bu kesilme (Play'den atma) durumu olabilir.Diğer başka bir kasetle bu cihazı çalıştırmayı hiç denediniz mi? Veya video-player içinde yer alan bu kaseti,çalınmak üzere iç kısmına yerleştirilme-kasetin bantının dış etkilerden korunması/muhafaza için yer alan dıştaki plastik örtücü kapağının açılması ve kasetin video sinyali üretilmesi için de "play" konumunda dc. motora bağlı olarak sarılması kısmında yer alan mekanik aksamlarında oluşan bir zaafiyetten dolayı da,bu stop etme durumu yine meydana gelmiş olabilir.Besleme devresindeki regülasyon devresindeki aşırı bir ısınmadan dolayı da belki kısa süreliğine bir enerji zaafiyeti oluşmuş bulunabilir.Benim elimdekinin (Sony betamax SL-200 ME PAL & SECAM modelli olanında) sedece bu bölümü,yani regüleli besleme modülü bozulmuştu,yıllardır o şekliyle adeta antika bir cihaz olarak da evde halihazırda parça bekliyor.

Konuyla yakından ilgili olan bu video görselini forumumuzda yayınlarsanız eğer,söylediğiniz üzere bu konu iyice açıklığa kavuşabilir veya konuyla tam ilgisi olan,tamiriyle direkt uğraşan veya onu direkt olarak kullanan uzman kişiler,size bir yardımda bulunmaya da çalışabilir.Kolay gelsin.Selamlar.

Not:Videoyu da güzelce eklemişsiniz,şu anda yeni farkettim.

Merhaba binbaşı cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim, iki farklı video yayınladım birisi kasetli diğeri kasetsiz çalıştırma şeklinde. Elimde başka kasetlerde var onlarında denedim sonuç değişmiyor. Play'de iken motor çok zayıf dönüyor parmağımla dokundurduğum anda takılı kalıyor hiç dönmüyor. Geri ileri sarmada hiç sorun yok tek sorun playde. Çok zayıf dönüyor kasetsiz 6-7 sn sonra tak devreden çıkıyor. Üzülüyorum antika bir cihaz elimde yine sonynin vhs modeli bar o takır takır çalışırken bunda böyle bir sorun var.
Merhaba.Sn.mustimusti;bakın,bu çalıştırdığınız betamax kasetin mağnetik bandındaki çalışma (Play'deki sarma) esnasındaki bir sıkışmadan dolayı bu kesilme (Play'den atma) durumu olabilir.Diğer başka bir kasetle bu cihazı çalıştırmayı hiç denediniz mi? Veya video-player içinde yer alan bu kaseti,çalınmak üzere iç kısmına yerleştirilme-kasetin bantının dış etkilerden korunması/muhafaza için yer alan dıştaki plastik örtücü kapağının açılması ve kasetin video sinyali üretilmesi için de "play" konumunda dc. motora bağlı olarak sarılması kısmında yer alan mekanik aksamlarında oluşan bir zaafiyetten dolayı da,bu stop etme durumu yine meydana gelmiş olabilir.Besleme devresindeki regülasyon devresindeki aşırı bir ısınmadan dolayı da belki kısa süreliğine bir enerji zaafiyeti oluşmuş bulunabilir.Benim elimdekinin (Sony betamax SL-200 ME PAL & SECAM modelli olanında) sedece bu bölümü,yani regüleli besleme modülü bozulmuştu,yıllardır o şekliyle adeta antika bir cihaz olarak da evde halihazırda parça bekliyor.Konuyla yakından ilgili olan bu video görselini forumumuzda yayınlarsanız eğer,söylediğiniz üzere bu konu iyice açıklığa kavuşabilir veya konuyla tam ilgisi olan,tamiriyle direkt uğraşan veya onu direkt olarak kullanan uzman kişiler,size bir yardımda bulunmaya da çalışabilir.Kolay gelsin.Selamlar.

hey gidi eski günler hey.

sanıyorum problemi, play makarası (sağdaki) dönmediği için otomatik olarak(makaranın altında reed cam röle olması lazım) duruyor.sağ makarayı çeviren ortadaki dişli mekanizmanın altında bir lastik takımı olması lazım diye hatırlıyorum.bu lastik takımı çok sıkı veya çok gevşek olabilir.değiştirmediyseniz denemenizi öneririm.uzun zaman oldu,bir çok arızasını unuttuk.altı açık iken foto yükleyebilirmisin.mekaniğini çok iyi hatırlayamadım.kolay gelsin.

Merhabalar sony vhs dişlisi ararken gördüm bu sayfayı :) ve sorunu okudum cevap vermek için üye oldum öncelikle siteye emeği geçen herkese teşekkürler eğer sorununuzu çözemediyseniz bu arızanın 3 ana sebebi vardır video'yu izledim play kısa sürede stop'a geçiyor burada dikkat çeken nokta kaseti sarıyor olması yani sağdaki makara bandı toplamıyor demekki hiç dönmüyor makara hiç dönmediğine görede makaranın altındaki alıcı göz arızası değil alıcı göz arızasında stop'a geçsede makaranın dönmesi ve bandı toplaması şarttır.Neyse arızanın sebeplerine gelince..resimlerini çektim tarif etmek açısından işinizi kolaylaştırmak için

1. Çok büyük ihtimal (bence sorununuz budur) Qgrq9k.jpg kanal kartının altındaki sistem kartında olan makaranın play voltajıyla alakalı bir trimpot sorun bu trimpot'un ya ayarı oynanmıştır yada trimpot'ta bir oksitlenme ve içten bir kırılma olmuştur lütfen trimpot ayarını resimdeki tornavidanın çevirmiş olduğu şekilde işaretine bakarak ayarlayın eğer düzelme olmazsa trimpotu mutlaka değiştirin 2.2 k değerinde bir trimpottur

2.Düşük bir ihtimal m8YBO8.jpg bu ayar bandın gerginliğiyle alakalı bir ayardır eğer çok gergin bir şekilde ayarlanmışsa video'nun baskı lastiğini zorlayabilir ve bu sebeple düşük bir ihtimalde olsa sorun çıkartabilir makaranın rahat hareket edebileceği şekilde tornavidanın gösterdiği vidayı boşlatıp makara kemerini biraz rahatlatıp vidayı sıkınız

3.Çok düşük bir ihtimal jYkkJD.jpg tornavidanın gösterdiği entegre video'nun tüm servo yani motor ceryanlarıyla alakalı bir entegredir yani mekanikde dönen tüm motorların ceryanı bu entegreden sorulur ısınma felan varmı kontrol edin dediğim gibi çok düşük bir ihtimaldir bozuk olması

Son olarak bunlar sizin sorununuzla alakalı sıklıkla başıma gelen arızalardır bu 3 ana sebep dışında başka sorunlar olabilmeside muhtemeldir yalnız sizin sorununuzun mekanikle alakalı olduğunu sanmıyorum siz bence 1.ihtimal üzerinde yoğunlaşın.! kolay gelsin...

Merhabalar,
Sony SL-700ME Betamax videom bant sıkışmasından dolayı bozuldu. Hiçbir bantı okumuyor. Açıp kafayı temizledim, bir şey değişmedi. Ses ve görüntü hiç yok. Tamir ettirmek istiyorum. Sony Servis yapmıyor. İstanbul'da bildiğiniz Betamax video tamir eden bir servis var mı acaba?

Tamirine kadar, sahibinden bakın, elinizde kasetle gidip deneyerek 2. el alın daha iyi. Çok temiz kalmış olanları bile bulunabilir uzun vadede.

Hello
I need admin contacts

(sorry formy english)

Thanks

Merhabalar,
Sony SL-700ME Betamax videom bant sıkışmasından dolayı bozuldu. Hiçbir bantı okumuyor. Açıp kafayı temizledim, bir şey değişmedi. Ses ve görüntü hiç yok. Tamir ettirmek istiyorum. Sony Servis yapmıyor. İstanbul'da bildiğiniz Betamax video tamir eden bir servis var mı acaba?

mesaj atın

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,352
Kullanıcılar
450,205
Son üye
ahmtmtlu

Yeni konular

Geri