SolidCam de Trochoidal İşleme

asenyurt

Profesyonel Üye
youtube dan örnek video

hem zamandan tasarruf hem de ucun en iyi şekilde kullanılmasını sağlayan, ömrünü uzatan bir işleme tekniği.
fakat solidcamde imachining özelliğinde bu işlem hep pocket üzerine çalışıyor. yani iç boşaltmalarda yapılıyor.
ben parçanın dışını da bu teknikle kesmek istiyorum fakat solidcam saçmalamaya başlıyor.
ben de bu şekilde kandırdım ama neden dışının da bu teknikle kesilemediğini anlamış değilim.

Adsızaa.jpg

Dışarda pocket alanı olmadığı için yapamıyordur. Ben genelde parçayı solidworks'te açıp istediğim yere line ile sahte bir alan oluşturuyorum. 3 boyutlu değil. Sadece line sketch. Sonda solidcam'e geçip bu alanda iş yaptırıyorum.

evt pocket mantığı ile çalışıyor.
dünkü denememde ucun ısınmadığını aluminyumun güzel kesildiğini gördüm. ucu da pek yormuyor

İnsanların tecrübeleri çok büyük önem taşıyor. Biliyorsun ben soğutma kullanıyorum fakat sıvı makineyi kirletiyor. Temizlemesi de angarya geliyor bana. Bu yüzden soğutmasız işleme teknikleri geliştirmeye ya da öğrenmeye çalışıyorum. Birisi bu konuda bir şeyler yazdı mı hemen atlıyorum.

doğrudur. benim makinenin altı da mdf olunca soğutma sıvısı işine girmek istemiyorum malum.
aklıma aslında bir havuz yapmak geldi.
makinenin tablasının yarısı kadar 10mm aluminyum plakası alıp içini 5-6mm boşaltıp ortalarına da parça sabitlemek için vida yerleri yapıp soğutma sıvısıyla kullanabilirim diye düşünmüştüm. hatta köşesine bir yerine de tahliye deliği de koyulabilinir.

bizim uçakların bakımları oluyor. 50 saatte bir yağ değiştiriyoruz. çıkan yağ da tertemiz aeroshell w120.
aslında çok güzel kesme sıvısı olur litrelerce var :D

10mm aluminyum plakası alıp içini 5-6mm boşaltıp

10 mm çok sığ olmaz mı? Kaynak tutan ve bükülebilen (çelik veya benzer) ince sacdan tepsi gibi yapılsa? Kendi CNC min alt tarafına, sigma profillerin arasına, su değilsede çapak ve yağ tutmak için, rijitliğe de katkısı olabilecek benzer bir parça düşünüyorum.

Üstteki video hızlandırılmış mı?

ben malzeme sabitleyeceğiniz yerin düzgün yüzeyli açısından demek istedim.
aslında delrin de olabilir
15mm lik delrin alıp içini 8-10mm gibi boşaltmak ucu da pek yormaz

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri