Solar paneller ucuzluyor

Solar paneli nerede kullanıyorsunuz?

• Lamba aydınlatması için direkte

Oy: 0 0.0%
  • Diğer

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    3

fatatug

Üye
Son zamanlarda gelişen teknoloji sonucu solar paneller ucuzlamaya başladı. Ortalama 250 watt'lık 20 kg ağırlığında olan solar panelin fiyatı 0,8 USD/watt fiyatından 0,55 USD/watt'a indi. Ancak bunlarda kurulum maliyeti oldukça yüksek olmaktadır. 1 panel için 170 USD para harcanması gerekmektedir. Esnek son teknoloji solar paneller ise aynı ebatta 250 wattlık 3,5 kg panel için 0,85 USD/watt fiyat biçilmekte. Çatıya kurulumu oldukça basit. Silikonla tutturmanız yeterli. Kendiniz bile yapabilirsiniz. Bu şekilde kurulumu bedavaya getirmiş olursunuz. Yeni teknoloji solar paneller neden Türkiye'de üretilmiyor anlamıyorum. Aynı ürün Türkiye'de fahiş fiyata satılıyor. Ürün Sunpower Amerikan firmasından solar hücre olarak alınıyor. Çin'de plastik ile lamine edilip kaplanıyor. Bizimkiler gidiyor ordan alıp kar koyup satmaya çalışıyorlar. Türkiye'de üretilse karı ile birlikte 0,75 USD/watt ile pazara girebilir. Şu an 1,4 USD/watt ile fahiş fiyatla Türkiye'de satılmaktadır.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Son zamanlarda gelişen teknoloji sonucu solar paneller ucuzlamaya başladı. Ortalama 250 watt'lık 20 kg ağırlığında olan solar panelin fiyatı 0,8 USD/watt fiyatından 0,55 USD/watt'a indi. Ancak bunlarda kurulum maliyeti oldukça yüksek olmaktadır. 1 panel için 170 USD para harcanması gerekmektedir. Esnek son teknoloji solar paneller ise aynı ebatta 250 wattlık 3,5 kg panel için 0,85 USD/watt fiyat biçilmekte. Çatıya kurulumu oldukça basit. Silikonla tutturmanız yeterli. Kendiniz bile yapabilirsiniz. Bu şekilde kurulumu bedavaya getirmiş olursunuz. Yeni teknoloji solar paneller neden Türkiye'de üretilmiyor anlamıyorum. Aynı ürün Türkiye'de fahiş fiyata satılıyor. Ürün Sunpower Amerikan firmasından solar hücre olarak alınıyor. Çin'de plastik ile lamine edilip kaplanıyor. Bizimkiler gidiyor ordan alıp kar koyup satmaya çalışıyorlar. Türkiye'de üretilse karı ile birlikte 0,75 USD/watt ile pazara girebilir. Şu an 1,4 USD/watt ile fahiş fiyatla Türkiye'de satılmaktadır.
Yılın sekiz ayı güneş görülmeyen almanya güneş pili üretip yılın 8-9 ayı güneş gören Türkiyeye satıyor aslında çok komik bir durum.Çin,almanya,amerika ve güney kore üretiyor biz alıyoruz hükümet bu konuda özel sektöre yol açmalı ve üretimi teşvik etmeli bu konuda elektrikli araba yapmaya çalışıyoruz Evet çok güzel bir olay ama bu araba için batarya lazım aynı batarya güneş pilleri içinde lazım aynı zamanda arabanın tavanına solar panel koyulsa elektrik üretimine faydası olur gibi

ordan alıp satıyolarda , karda ediyolar neden yapsınlar ki...
senede 300 bin kazanırken, burda yapacak edecek satacak 200 bin kazanacak neden ugrassın, vatanını milletini o kadar seviyor miki ugrassın.

getirip satıyor, 10 kişiye bile iş vermiyor, yapsa etse satsa belki 100 kişiye ekmek verecek, biraz az kazanacak falan olmaz abi oyle dinimizde adetimizde örfümüzde yok...

Türkiye'de 0,1 USD/watt (12 USD/m2) 'ye solar paneli lamine edecek firma aranmaktadır. Not: Lamine rulo fiyatı 0,33/m2'dir. Bunu yapan varsa Türkiye'de üretilebilir.

Haklısınız.
Devlet güneş pili hücresi üretimine müthiş teşvik veriyor. Elektrik alım garantisi (5+5 yıl) aşağıdadır. görüldüğü gibi PV modül ve hücreler için teşvik süper. Hatta yaptık biz diye kandırmaya çalışan çok olmuştur. Bu teşviklere rağmen yapılamıyor ise sorun var demektir. Hala yerli oto yapılamaması gibi.

Bence teknoloji sadece yapabiliyorum yada yaptım oldu demek değildir. Teknoloji rekabet edebilir olursa ancak başarıya ulaşır teknoloji olur. Ara sıra falanca üniversitemizin yada firmamızın yada öğrencilerimizin yada sıradan insanlarımızın buluşları gündeme gelmektedir. peki kaç tanesi üretime geçmiştir kaç tanesi hayatımızdadır. Kaçını alıp kullanıyoruz.

5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun’a göre;

DESTEK ( TEŞVİK ) ABD Dolar Cent / kwh
Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisinde Üretilen Enerji 13.3
Konstrüksiyon( Yerli olması halinde ) 0.8
PV Modülleri ( Yerli olması halinde) 1.3
PV Modülünü oluşturan hücreler ( Yerli olması halinde ) 3.5
İnvertör ( Yerli olması halinde ) 0.6
PV Modülü üzerine güneş ışınını odaklama cihazı ( yerli olması halinde) 0.5
  • Güneş Enerjisinden üretilen elektriğin satış fiyatı : 13.3 cent $/ kwh
  • Yerli üretim Konstrüksyonkullanıldığında ilavesi : 0.8 cent $ /kwh
  • Yerli üretim PV Modülü kullanıldığında ilavesi : 1.3 cent $ / kwh
Buna göre toplam satış fiyatı: 15.4 cent $ / kwh olmaktadır.

Son düzenleme:
Güneş Enerjisi Sistemleri ile ilgili Fiyatlar hakında bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Güneş Enerjisi ile ilgili her türlü soru için arayabilirsiniz.
iletişim bilgilerimiz internet sitesinde mevcuttur.

Saygılarımla

Ceyhan KARAÇETİN
Ceyhan Bey forumlar bilgi paylaşım amaçlıdır, reklamınızı lütfen başka yerde yapın zaten bu amaçla da firmanızı tanıtın başlığı var, yok illa reklam yapacağım dersen yönetimle ileişim kur!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ceyhan Bey forumlar bilgi paylaşım amaçlıdır, reklamınızı lütfen başka yerde yapın zaten bu amaçla da firmanızı tanıtın başlığı var, yok illa reklam yapacağım dersen yönetimle ileişim kur!
Uyariniz icin tesekkur ederim. Konunun gectigi yerde boyle paylasim yapiyorum. Ornegin panel fiyatindan bahsediliyor, reel fiyatlari alabileceginiz sitemiz var ve gorebileceginiz ornekler var seklinde. Tabiki daha uygun yer oldugunu bilseydim orada yapardim. Rahatsizlik verdiysek herkesten ozur dileriz.

Saygilarimla

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri