[SOHBET] İnternet Ortamındaki Müzik Yayınlarının Ses Kalitesi

Cahal civelek Yunus.
Sen tüm kanalları mix-down etmişsin. Yani iki veya tek kanala indirgemişsin.
Tüm kanalları ayrık (Discrate) edip dinlediğin kanallar haricindekileri mute edeceksin.
Böylece eğer sadece subwoofer yani bass kanalını dinlerken gendi hoparlörlerinden sadece o kanalı duyacaksın.
Yani hörültülü hörültülü duyacaksın.

3. kanaldan itibaren kendim değiştirdim. Onlar none olarak seçiliydi. Bu şekilde ayrı kanalları dinleyebiliyorum ama tek kanaldan.
Bu konuda biraz cahalım :D Hiç uğraşmadım şimdiye kadar.

1657923867024.png

Tüm kanalları ayrık (Discrate) edip dinlediğin kanallar haricindekileri mute edeceksin.
Bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum maalesef.

Senin ado yeni versiyon olduğu için ben de tanımıyorum.
Benim ado da kanalın üzerini tıklayınca mute oluyordu.
surr.png
Ecik mıncıkla bakalım. Sesleri ve kanalları ayrı ayrı dinleyebilecekmisin.

Demin gönderdiğim ayarları şu şekilde eski haline getirdim 1. ve 2. kanal dışında ses gelmiyor.

1657924631135.png

Ama programın içinden diğer surround kanallarını kırmızıyla işaretlediğim gibi sağ veya sol hoparlöre bağlayınca anca geliyor. Burada hepsini mute ettikten sonra duymak istediğimi açıp dinleyebiliyorum.
Ama bu kalıcı ayar değil tek kanaldan geliyor bir yanlışlık var :D

1657924724951.png

Sistem (PC) ses kartı ayarlarını 7.1 surround yapmayı dene.
Sistemde decoder olmasa bile adobede o kanallar aktif olabilir mi acep.
Benim XP li PC de adobede tüm kanalları ayrı ayrı dinleyip her birisini ayrı ayrı mıncıklayabiliyorum.
Ama sistem stereo olduğu için sadece iki kanalı dinleyebiiyorum yani hangi kanalları seçmişsem.
Yani bass ile centre kanalını seçmişsem oparlörün birisinden hörül hörül bass sesler geliyor, diğer kanaldan cımbıl cımbıl sesler geliyor.

Realtek üzerinden 7.1 seçersem niyeyse Audition parçayı çalmıyor. Ayarları değiştirsem de yine ses yok sağ ve sol dışında.
Hatırladım şimdi. Bi ara 7.1 bir film seyrederken yine kurcalamıştım ama yine becerememiştim.

Galiba decoder sorunu olsa gerek.
Ama kanallardaki her bir ses FLAC ise hiçbir decoder çözemeyebilir.

Linux Mint ile dene onunla 5.1 ses alırsın flac da çalabiliyor.
Ekran Görüntüsü 2022-07-16 17-22-05.png

flac.

Realtek üzerinden 7.1 seçersem niyeyse Audition parçayı çalmıyor. Ayarları değiştirsem de yine ses yok sağ ve sol dışında.
Bir de şunu dene.
Adoda tüm kanalları yerlerine yerleştir. Realteki 7.1 yap.
Sonra PC ni arkasındaki yeşil jakı çıkartıp diğerlerine tak sırasıyla. (Kırmızı hariç)

Bir de şunu dene.
Adoda tüm kanalları yerlerine yerleştir. Realteki 7.1 yap.
Sonra PC ni arkasındaki yeşil jakı çıkartıp diğerlerine tak sırasıyla. (Kırmızı hariç)
Bu şekilde farklı jaklarda farklı kanaldaki sesleri duyabiliyorum. Ama LFE sadece tek kanaldan geliyor. O da sağdandı sanırım. Realtek içinden sola da alabiliyorum tabii.
Linux Mint ile dene onunla 5.1 ses alırsın flac da çalabiliyor.
Ekli dosyayı görüntüle 89104
flac.
Ustam Linux kullanmayı pek bilmiyorum maalesef.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri