Softstarlı motor yıldız üçgen yolvermede yanıyor

Raichu

Üye
Selam arkadaşlar

Uzun zamandır sorunsuz çalışan havalandırma motoruna bağlı softstart yolcerici arızalandığı için yerine yıldız üçgen düzeneği kurduk. Ama motor hiç durmadan 2 gün çalıştıktan sonra yandı ve sarıldırdıktan sonra tekrar yandı. Softstart alıp bağlayınca bu sorun ortadan kalktı. Sürekli açıp kapanan bir sistemde değil.
Bu sorunun sebebini bir türlü anlayamadım.yıldız üçgende motor etiket akımının altında bir akımda çalışıyor.
Fikri olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim
Teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bence de kurduğunuz sistemde sıkıntı olabilir. Yıldızdan üçgene değilde üçgenden yıldıza geçiş yapmış olabilirsiniz Motor uçlarını karıştırmış olabilirsiniz. yada sadece yıldızda kalmış olabilir. Bağlantılarınızda gevşeklik olabilir komtaktörlerinizde sorun olabilir.

Sistemden eminim dikkatlice kurdum ve izledim çünkü.kontaktör bağlantılarını tekrar elden geçirdim. Yıldız üçgen zaman röleside kullanıyorum. Tamamen mantıksız bir olay bu.

Selam arkadaşlar

Uzun zamandır sorunsuz çalışan havalandırma motoruna bağlı softstart yolcerici arızalandığı için yerine yıldız üçgen düzeneği kurduk. Ama motor hiç durmadan 2 gün çalıştıktan sonra yandı ve sarıldırdıktan sonra tekrar yandı. Softstart alıp bağlayınca bu sorun ortadan kalktı. Sürekli açıp kapanan bir sistemde değil.
Bu sorunun sebebini bir türlü anlayamadım.yıldız üçgende motor etiket akımının altında bir akımda çalışıyor.
Fikri olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim
Teşekkürler
motor etiket değerlerine dikkat edilmeli softstart bağlı iken motor köprüleri hangi konumda yazarsanız.

Softstart takılı iken motor üçgen bağlı. Yıldız üçgen çalışıyorken motor 15 amper çekiyor, etiket akımı ise üçgen:22.5 A

Peki kurduğunuz yıldız üçgen kumandasında termik korumanız yok mu ?

Var ve dikkatlice motorun etiket akımına göre ayarladım.

Sarıma gönderdiğinizde, sizde gitseydiniz veya sorsaydınız. Motorun yanım şekli neden yandığığ hususnda bilgi verir. Bir sargı sağlam, iki sargı yanıksa iki faza kalmış , üz fazda yanıksa, sogutulamadıgından, veya uzun süre "yıldızda" çalışmakdan yanmısdır, bu durumda termik röle görev görmez.Sragılar arasına PTC/NTC türü ısı ölçerler yerleştirilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri