Soft Starter Kontakları Yapışık kalırsa

düşüncem ilk girişteki 800A lik kompaktın çıkısından bir kontaktore girmek ve kontaktorude zsamsn rolesi ile ve faz koruma rolesi ile kontrol etmek

Size önerdiğim devre bu yapacak olduğunuz modifikasyonlara göre çok çok daha ucuzdur. bilginiz olsun.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kontaktör yerine kompakt şalter e açtırma bobini yada hiçbir şey kullanmadan minimum malzemeyle yaparım derseniz düşük gerilim bobini kullanır bu işi rahatlıkla manuel olarak yapabilirsiniz. Kontaktör olursa devre sadece oromatik olur. maliyetler değerlendirilmelidir bence.

MK 101'in referansı, şalterden önce alınmamalı mı?

Merhaba.

Elektrik gidip geldiğinde şalteri on yapmak sorun olmayacaksa.
(olacaksa motor takacaksın detayları sorarasın)

800A şaltere Düşük gerilim bobini koy bobin uçlarınıda bir faz kontrol rölesinin açık kontağından geçir.

Faz yokluğunda yada gerilim yüksek düşük geldiğinde Faz kontrol sayasinde şalteri açtıracaktır.Tekrar Şebeke geldiğinde faz korumayı set ettiğin değerlere gelmediği sürece(şebeke) şalteri on yapamazsın.
Düşük Gerilim+Faz Kontrol 100 lirayı geçmez maliyeti.

Merhaba.

Elektrik gidip geldiğinde şalteri on yapmak sorun olmayacaksa.
(olacaksa motor takacaksın detayları sorarasın)

800A şaltere Düşük gerilim bobini koy bobin uçlarınıda bir faz kontrol rölesinin açık kontağından geçir.

Faz yokluğunda yada gerilim yüksek düşük geldiğinde Faz kontrol sayasinde şalteri açtıracaktır.Tekrar şebeke geldiğinde faz korumayı set ettiğin değerlere gelmediği sürece(şebeke) şalteri on yapamazsın.
Düşük Gerilim+Faz Kontrol 100 lirayı geçmez maliyeti.

evet sonradan konaktorun biraz daha riskli olduğunu düşündüm pik pacakları yapısık kalır vs. gibi alçak gerilim bobini koymayı dusunuyorum yanlız mevcut kompak şaltere uymuyor kompaktıda değiştirecem tek sorun otomatik olmaması

Ani gerilim sıcramaları pic ten ziyade güçlü işlemciler yada hızlı DSP ler ile kontrol edilebilir. Tabiki bu koruma devresini analog yaparak çok daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

bu arada hiçbir şalter yada kesici gerilimin ani olarak tepe yaptığı sıçramalarda koruyamaz çünkü, en hızlı şalterin açma süresi yaklaşık 3-10mS civarındadır. oysaki ani gerilim sıçramalarının olduğu süreler bu sürelerden çok daha kısa sürelerdir.

evet sayın tosun sıze katılıyorum dedığınız gıbı anlık piklerden koruyamayız ama 3-5 mS lık zaman dılımı uzerındekılerden korumuş oluruz buda triyakların delınmesını %80 korumuş oluruz bu benım tahmınım

evet sayın tosun sıze katılıyorum dedığınız gıbı anlık piklerden koruyamayız ama 3-5 mS lık zaman dılımı uzerındekılerden korumuş oluruz buda triyakların delınmesını %80 korumuş oluruz bu benım tahmınım

benim daha önce eklediğim devre ile birlikte yapmayı düşündüğünüz modifiye işe yarar. tek başına gerilimin yükselmesini önleyecek başka bir devre elemanı olmadığından aynı şekilde gerilimden dolayı arızalar devam edecektir. Buna tecrübeyle sabittir diyebiliriz. Ekteki devrenin çok daha gelişmiş versiyonunu kendi üretimimiz olan cihazlarda kullanmaktayız ve bu hali bile son derece basit sistemlerde başarılı sonuçlar verir. Elektrik hatlarının en kötü olduğu dağlardaki özellikle TV ve Radyo vericilerinin UPS' lerinde kesin çözümler sağlamıştır.

benim daha önce eklediğim devre ile birlikte yapmayı düşündüğünüz modifiye işe yarar. tek başına gerilimin yükselmesini önleyecek başka bir devre elemanı olmadığından aynı şekilde gerilimden dolayı arızalar devam edecektir. Buna tecrübeyle sabittir diyebiliriz. Ekteki devrenin çok daha gelişmiş versiyonunu kendi üretimimiz olan cihazlarda kullanmaktayız ve bu hali bile son derece basit sistemlerde başarılı sonuçlar verir. Elektrik hatlarının en kötü olduğu dağlardaki özellikle TV ve Radyo vericilerinin UPS' lerinde kesin çözümler sağlamıştır.

sayın tossun2008 benim de düşüncem olacağı yönünde yanlız bir çekincem var sureli gidip gelmelerde kontaktör açıp kapama yapacağından kontaktör kutup ucları yapısık kalmasından ve sürekli arıza cıkaracak olmasıdır ...

Ben düşük gerilim ya da yüksek gerilim röleleri ile bu korumanın sağlanacağına inanmıyorum. Hangi röle tristörden ya da triactan hızlıdır ki? ya da açtırmayı düşündüğünüz hangi şalter elektronik anahtardan hızlıdır?
Bence zamanlayıcı kullanmayı düşünen arkadaşımızın yorumu en makul olanı. yeterli güçte bir kontaktör koyarsanız, hiç bir şey olmaz. Berbat bir kompanzasyon sistemi olan bir işletmede bile, o berbat kompanzasyon kontaktörleri 4-5 yıl sorunsuz çalışıyorlar. kaldı ki siz güçlü bir kontaktör kullanırsanız, hiç bir şey olmaz düşüncesindeyim. Bir de olaya şöyle bakmak lazım. Alçak ya da yüksek koruma röleleri de, elektronik cihaz değil mi? Gerilimle çalışmıyorlar mı? Softstarterler gerçekten piklerden dolayı deliniyorlarsa, daha ucuz ve basit yapıdaki koruma rölelerinin elektronik elemanları delinmezler mi? Onlar da bozulmaz mı?
Sayın tossunun dediği suppressor( sanırım böyle yazılıyordu) nedir , ne değildir bilmiyorum, yterince hızlı ve dayanıklı ise, o daha mantıklı geldi.
Bir de, plc ile çalışan bir sistemde, elektrikler gelecek, plc açılacak, program yürüyecek, motorun çalışmasına karar verip soft startere sinyal gönderecek ve bu süre zarfında, hâla pik mi kalacak ortada? Ve soft stardeki dayanıklı triaclar yanacak ama, plc nin güç kaynağına bir şey olmayacak. Bu bana çok mantıklı gelmedi. Ancak şu da olabilir; ( ben soft starter görmedim hiç) güç kısmına elektrik direkt olarak geliyorsa, plc ya da manuel olanlar için operatör kontrolü, triacın ya da tristörün( ac olduğuna göre triactır muhtemelen) gate ucuna kontrol sinyali gönderiyorsa, o zaman belki delinebilir. 4 tanesinin birden bozulması, belki böyle açıklanabilir. Yine soft starter bilmediğimden, şuna da yorum yapamıyorum. Bu soft starterlerde, yol verme direnci ya da her ne kullanılıyorsa, triactan önce mi? sonra mı? Triactan önce ise, gerilimi biraz olsun kısıtlamalı değil mi?( akımı önde de olsa, arkada da olsa kısıtlar zaten) .
Bir de, eğer sorun gerçekten yüksek gerilimli pik ise, sizce ag parafudur ya da varistör ( ki alçak gerilim parafudurlarının, faza bağlanan ayağında zaten varistör var sanırım) arkadaşımızın işini görmez mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Çevrimiçi üyeler

Geri