Sigorta değişimi ve Amper değerleri hk?

Değerli ustalarım hepinize hayırlı geceler diliyorum.

Yeni taşındığım adreste kullanılan sigortalar dikkatimi çekti ve sizlere danışmak istedim.

Standart değer olarak dairelerde;

-Prizler B16
-Aydınlatma B10

Olarak kullanılıyor diye biliyordum. Ancak dairemin tesisatını yapan usta

çamaşır m.(2200w ~ 10 amper) C20
bulaşık m. C20
Gazlı şofben(2amper). C20
Fırın. C20
Buzdolabı. C16
Oda ve salon prizleri 3 adet C16
Aydınlatma 2 adet B10

Sigorta kullanmış. Ben bu sigortaları aydınlatma harici hepsini B16 olarak değiştirmek istiyorum. Benim merak ettiğim tesisatı yapan usta neden 20 amper kullanmış? Ve neden geç açan C model kullanılmış B yerine.

Ayrıca bu 20 amper çekilen cihazların hepsinin ayrı hattı var. Sizce 20 amper gerekli midir?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum, iyi akşamlar diliyorum değerli ustalarım.

Ekli dosyalar

• IMG_20221216_150626.jpg
    IMG_20221216_150626.jpg
    443.7 KB · Görüntüleme: 35
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Değerli ustalarım hepinize hayırlı geceler diliyorum.

Yeni taşındığım adreste kullanılan sigortalar dikkatimi çekti ve sizlere danışmak istedim.

Standart değer olarak dairelerde;

-Prizler B16
-Aydınlatma B10

Olarak kullanılıyor diye biliyordum. Ancak dairemin tesisatını yapan usta

çamaşır m.(2200w ~ 10 amper) C20
bulaşık m. C20
Gazlı şofben(2amper). C20
Fırın. C20
Buzdolabı. C16
Oda ve salon prizleri 3 adet C16
Aydınlatma 2 adet B10

Sigorta kullanmış. Ben bu sigortaları aydınlatma harici hepsini B16 olarak değiştirmek istiyorum. Benim merak ettiğim tesisatı yapan usta neden 20 amper kullanmış? Ve neden geç açan C model kullanılmış B yerine.

Ayrıca bu 20 amper çekilen cihazların hepsinin ayrı hattı var. Sizce 20 amper gerekli midir?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum, iyi akşamlar diliyorum değerli ustalarım.
Ev tesisatlarında C tipi sigorta kullanılmaz ! C tipi sigorta gecikmeli değildir!

Ev tesisatlarında C tipi sigorta kullanılmaz ! C tipi sigorta gecikmeli değildir!
Hocam yanlış anlattım sanırım. Şuan dairemde aydınlatma hariç tüm sigortalar C model. Ben bunların yerine B almak istiyorum. Ama amper konusunda emin olamadım. Tek başına çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi için B16 yetmez mi?

Hocam yanlış anlattım sanırım. Şuan dairemde aydınlatma hariç tüm sigortalar C model. Ben bunların yerine B almak istiyorum. Ama amper konusunda emin olamadım. Tek başına çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi için B16 yetmez mi?
2500W-220V bir çamaşır makinesi için;
2500/220 = 11,36A yapar. B tipi 1x16A 3kA sigorta yeter.

Evde kombi haricinde C sigorta kullanmayınız kombi için zorunlu olarak C2 sigorta kullanıyoruz çünkü B serisinde endusuk B6 var B2 bulabilsem bende onu takacaktim aradım bulamadım

2500W-220V bir çamaşır makinesi için;
2500/220 = 11,36A yapar. B tipi 1x16A 3kA sigorta yeter.
Anladım hocam teşekkür ederim yanıtınız için. Bir sorum daha olacak size dairemde sigorta kutusunun yanında modem bulunuyor. Bu modem için sigorta kutusundan priz çekeceğim. Elimde 2 amper B tipi bir sigorta bulunuyor, bu sigortadan priz çekilir mi? Kullanacağım cihaz bir modem 18w çekiyor, yani yüksek enerji çeken bir cihaz kullanılmayacak. 2 amper sigortadan priz çekmenin sakıncası var mıdır?
Evde kombi haricinde C sigorta kullanmayınız kombi için zorunlu olarak C2 sigorta kullanıyoruz çünkü B serisinde endusuk B6 var B2 bulabilsem bende onu takacaktim aradım bulamadım
Hocam B2 olarak şundan aldım. Viko nasıl bir marka bilmiyorum ama sorun yaratmaz diye umuyorum. Bundan 2 tane aldım, 1 adet kombiye, 1 adet modem için. Modemde kullanmamın bir sakıncası var mıdır 2 amper sigortayı?
https://www.n11.com/urun/kombi-sigo...amper-viko-12379755?magaza=kombitesisatmarket

Son düzenleme:
Anladım hocam teşekkür ederim yanıtınız için. Bir sorum daha olacak size dairemde sigorta kutusunun yanında modem bulunuyor. Bu modem için sigorta kutusundan priz çekeceğim. Elimde 2 amper B tipi bir sigorta bulunuyor, bu sigortadan priz çekilir mi? Kullanacağım cihaz bir modem 18w çekiyor, yani yüksek enerji çeken bir cihaz kullanılmayacak. 2 amper sigortadan priz çekmenin sakıncası var mıdır?

Hocam B2 olarak şundan aldım. Viko nasıl bir marka bilmiyorum ama sorun yaratmaz diye umuyorum. Bundan 2 tane aldım, 1 adet kombiye, 1 adet modem için. Modemde kullanmamın bir sakıncası var mıdır 2 amper sigortayı?
https://www.n11.com/urun/kombi-sigo...amper-viko-12379755?magaza=kombitesisatmarket
Viko Panasonic le ortak üretiyor diye biliyorum ama bende takıntı var ben sadece Simens seviyorum eski modeli güzel evde hep ondan kullandım birde neden okadar çok sigorta kullanma ihtiyacı duydun modeme sigorta takmak nekadar mantikli

Bulunur paradan haber ver .

20221216_221647.jpg

ss.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular