sigara dedektörünü bilgisayara bağlama

grave45

Üye
duman dedektörü panelsiz şekilde bilgisayara bağlanması gerek. Duman dedektörü dumanı algıladığında bilgisayara nasıl veri yollatabilirim ?

bir bilgisayar mühendisi ile konuş bence :)

Bu forumda bir arkadaş "yangın sisteminden bağımsız olarak bi tane CO sensörü tak işini görür gibime geliyo... bi tane de siren ya da flaşör bağladınmı güvenlik odasına veya başka biyere işlem tamamdır" demiş. flaşör duman dedektörünemi bağlanıyor böyle bir durum söz konusu olabiliyor mu? Aslında ben Pc'ye veri göndermem gerek ama proje ödev olduğu için hiç bişey yapmamakdan iyidir :)

Merhaba
PC'ye data yollayabilmeniz için (örneğin seri porttan) Hem PC tarafında hem de PIC tarafında yazılımınızın olması gerekir.PIC ile(daha ekonomik olduğu için)tasarlayacağınız bir duman detektörü projesi ile duman algılandığında tx pinden belli bir data paketi yollar araya max232 koyarak ve de PC tarafına da basit bir arayüz yazarak gelen dataları okuyabilirsiniz.Daha geniş bilgi için hangi safhada olduğunuzu da yazarsanız profesyonel arkadaşlar daha kolay yardımcı olacaklardır.

Daha başlangıç aşamasındayız. röler çıkışlı duman dedektörünü bilgisayar portuna bağlamayı düşünüyordum. PIC derken duman dedektörünü kasdediyorsunuz galiba. Ben 2 senelik bilgisayar programcılığı bölümünün 2.sınıfındayım elektronikden anlamıyorum. Duman dedektörüne yazılım nasıl yüklenir programlamaya uygun duman dedektörleri varmıdır piyasa bilmiyorum. Hertürlü bilgi işime yarayacaktır. yardımlarınızı bekliyorum

pic duman sensorü degıl pic devrenın beyni gibi dusune bılırsın onun komutlarıyla devre elemanlrına istenilen yaptırılır

Merhaba Bunu yapabilmeniz için öncelikle devrenin paralel port çıkışı rölenin hareketi ile pc ye veri gonderecek Buraya kadar tamam.Bu işlemden sonra bilgisayar programı devreye girip ister odada yada nerede sigara içilmişse kayıda başlayacak yada uyaracak veyada gerekli yere mail gonderecek.Bunu yapabilmeniz için visual basic le basit bir şekilde kodlamanız gerekiyor Yada herhangi bir dille kodlar zaten en fazla 30 satır tutar programlama bilginiz varsa bu şekilde yapabilirsiniz...Size yardımcı olmak isterdim programlamada ;ancak pek şuanlarda pc başında duramıyorum işlerimden dolayı..Başarılar

http://tr.wikipedia.org/wiki/Seri_port
bu şema yardımcı olur sanırım.

Com.jpg

Merhaba Bunu yapabilmeniz için öncelikle devrenin paralel port çıkışı rölenin hareketi ile pc ye veri gonderecek Buraya kadar tamam.Bu işlemden sonra bilgisayar programı devreye girip ister odada yada nerede sigara içilmişse kayıda başlayacak yada uyaracak veyada gerekli yere mail gonderecek.Bunu yapabilmeniz için visual basic le basit bir şekilde kodlamanız gerekiyor Yada herhangi bir dille kodlar zaten en fazla 30 satır tutar programlama bilginiz varsa bu şekilde yapabilirsiniz...Size yardımcı olmak isterdim programlamada ;ancak pek şuanlarda pc başında duramıyorum işlerimden dolayı..Başarılar

arkadaşın dedği gibi bu nu en kısa şekilde paralel port kullanrak yapabilirsiniz. Fakat sizin sigara sensörü dedğiniz smoke sensör diye de geçen aslında duman dedektörü. Fakat bun tip sensörlerin piyasaya iki arz şekli vardır. Birisi adresli yada analog adresli diye geçer eğer bunlardan alırsanız bağlamanız hemen hemen imkansızdır (olmaz demiyorum 1 sene uğraşırsınız) ,alacağınız sensör tipi konvasyonel tip olmalı. Bunlar genelde bir kontak çıkışı verirler. Bunuda paralel portun herhangi birine pull up yada pull down dirençle bağlarsanız gerisi iki satır koda kalmış

Forum istatistikleri

Konular
128,320
Kullanıcılar
450,157
Son üye
oguz24

Yeni konular

Geri