Siemens Simatic S7 SCL Programlama Dili

Merhaba arkadaşlar,
Codesys ST dilinde goto(jump) komutu var mı ? programın ortasından bir anda sonuna atlamak gibi işlemleri hangi komut ile yapıyorsunuz??
Bir de ST dilinde aşağıdaki işlemi yapacak örnek bir program yazar mısınız?

otomatikte ise döngü başlasın;
X çıkışı 3 sn aktif 1 sn pasif olsun
Y sensörü veya Alarm biti aktif olursa döngü tamamlanıp çıkılsın.
Ben programı ladder da bildiğim yöntemle yaptım, scl dilinde fikir verebilecek olan var mı?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba arkadaşlar,
Codesys ST dilinde goto(jump) komutu var mı ? programın ortasından bir anda sonuna atlamak gibi işlemleri hangi komut ile yapıyorsunuz??
Bir de ST dilinde aşağıdaki işlemi yapacak örnek bir program yazar mısınız?

otomatikte ise döngü başlasın;
X çıkışı 3 sn aktif 1 sn pasif olsun
Y sensörü veya Alarm biti aktif olursa döngü tamamlanıp çıkılsın.

Mitsubishi için GxWorks3'te yazılmış program. Arada farklar olabilir ama örnek olması açısından yardımcı olabilir.
Kod:
pls(otomatik, otomatik_high);

IF otomatik_high THEN
    dongu1 := TRUE;
    dongu2 := FALSE;

cikis_x := TRUE;
END_IF;

TON_1(IN:= dongu1 ,PT:= T#3s);
IF TON_1.Q THEN
    dongu1 := FALSE;
    dongu2 := TRUE;
    cikis_x := FALSE;
END_IF;

TON_2(IN:= dongu2 ,PT:= T#1s);
IF TON_2.Q THEN
    IF dongu_bitir = FALSE THEN
        dongu1 := TRUE;
        cikis_x := TRUE;
    ELSE
        dongu1 := FALSE;
        cikis_x := FALSE;
        dongu_bitir := FALSE;
    END_IF;
END_IF;

pls(sensor_y, sensor_y_high);
pls(alarm, alarm_high);

SET(sensor_y_high OR alarm_high, dongu_bitir);

arkadaşlar Yavuz EMİNOĞLU'nun PLC Programlama ve s7-300 kitabı 2. baskısı daki en arka sayfadaki soruların ilk 15 nin scl ile çözümlerimi paylaşıyorum ... umarım faydalı olur bana baya faydalı oldu:):):);)

arkadaşlar her hangi bir sorun çıkmasın diye ( service pack sorunu ) hepsini .scl uzantılı olacak şekilde verdim ... artık sizde external source edip kullanın:)....
Merhaba bu projeleri tia portalda nasıl açabilirim .SCL uzantılı bilgisi olan arkadaşalr yardımcı olabilir mi acaba?

Merhaba bu projeleri tia portalda nasıl açabilirim .SCL uzantılı bilgisi olan arkadaşalr yardımcı olabilir mi acaba?
tiaportalda scl programlama dilinde fb oluşturuyorsun ve yukarıdaki yazılmış program örneklerini copy paste ile kendi fb ne yapıştırıyorsun. program hata verecektir.hataları düzeltiyorsun.

tiaportalda scl programlama dilinde fb oluşturuyorsun ve yukarıdaki yazılmış program örneklerini copy paste ile kendi fb ne yapıştırıyorsun. program hata verecektir.hataları düzeltiyorsun.
Hayır . Alıntılamış olduğum mesajda rardaki dosyalar .scl uzantılı olduğu için kodlara erişemiyorum. Nasıl erişebieceğimi sormuştum?

scl dilinde yükselen kenar nasıl kullanılır. pos e, neg e.
Umarım farklı arkadaşların işine yarar;
Bir IF bloğu oluşturmamız gerekiyor böylece butonun basılı olmadığını vurgularız. Bir sayıcı kontrolü gerçekleştirirken; Önceden tanımladığın input Clk ve statik Clk_pe isminde iki bitimizi oluşturalım.

IF #Clk =False Then #Clk_pe:=True
.
Eğer Clk basılı değilse ozaman Clk_pe yi True yap dedik
. Koşullarını buraya yazabilirsin örneğin Clk_pe artık senin pozitf kenarlı butonun olur
.

End_IF;

Umarım farklı arkadaşların işine yarar;
Bir IF bloğu oluşturmamız gerekiyor böylece butonun basılı olmadığını vurgularız. Bir sayıcı kontrolü gerçekleştirirken; Önceden tanımladığın input Clk ve statik Clk_pe isminde iki bitimizi oluşturalım.

IF #Clk =False Then #Clk_pe:=True
.
Eğer Clk basılı değilse ozaman Clk_pe yi True yap dedik
. Koşullarını buraya yazabilirsin örneğin Clk_pe artık senin pozitf kenarlı butonun olur
.

End_IF;
Yukarıda yazılan mantık hatalı, doğru mantık
https://www.kontrolkalemi.com/forum...-scl-programlama-dili.1047/page-7#post-207615

IF "InStart" AND "InStop" AND NOT "GenelAriza" AND "AcMotorPozisyonlama_DB".HomeDone THEN
"AnaStart" := TRUE;
buradaki AND NOT ne demek acaba

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri