Siemens S7 300 Plc hakkında

Bir soğutma sisteminde siemens s7 300 plc kullanılıyor soğutma yapılan bölümde Festo 6681 nem ve sıcaklık Transmitteri mevcuttur. Siemens ps7 scakadadan istenilen nem Set edildikten sonra yüksek basınç pompası yardımıyla Set basınÇına kadar pompa devrede kalmakta nem Transmitteri Set basınçı nı yakalandığında sistem durmaktadır. Nem Transmitteri %0 RH ile %100 RH arasında ölçüm yapmaktadır. Ayrıca sistemin yanında bulunan delta 7 operatör Panel tarafından da nem değerleri okunabilmektedir. Sistem çalışır pozisyon nem değeri %90 a setli iken ; nem Transmitteri ve Scada ekranı üzerinde nem değerleri mantıklı değerler iken delta 7 operatör Panelde nem değeri 80,81,82 mantıklı artışta iken anlık 117 nem değeri Op Panel de görülmekte ve Pompa durmaması gerekir ken durmaktadır.Scada ekranı ve nem Transmitteri ekranın da RH 117 anlık nem değeri gözükmemekte mantıklı ölçüm devam etmektedir. Sorun ne olabilir.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Sayın @fahrikem benim düşüncem yazdıklarınızdan yola çıkarak 117 nem operatör panelde görülmekte plc de ve nem transmitterinde görülmüyorsa anlık olarak yükselip pompayı durduruyor olabilir. Sonuçta pompaya dur komutunu plc veriyordur ve plc de transmitter dan gelen bilgiye göre çalışıyordur. Tavsiyem transmitter dan gelen kablonun ekranlı olup olmadığına bakınız. Ekranlı değilse ekranlı bir kablo ile değiştiriniz. Bir yerlerden parazit alıyor olabilir.

Slm Transmitter kablosu ekranlı fakat ekranda Dc voltaj ölmedim transmitterdan gelen ekranlı kablonun ekran bağlantı sı 2 taraftada boşta Transmitterden gelen ekranlı kablo sıra klemense girmekte çıkışı ise 1 lik kablo ile bu ekransız plc ye Analog input olarak girmektedir. Sistemin yaklaşık 1.5 aydır NORMAL çalışıyordu bugün itibariyle yukarıda ki arıza meydana gelmiştir.

Bence ilk olarak ekranı topraklama yapın ve gözlemleyin. Benim başıma da daha geçenlerde 3 haftadır normal çalışan bir sistemin encoder bilgisi normal iken ekranıda topraklı olmasına rağmen sorunlar çıkarmaya başladı. Bizde kabloyu alıp direk IMC karta girerek çözüm bulduk.

merhaba arkaslar

bir proje verildi step7 de programını yazmaya çalıştım fakat başarılı olamadım bu konuda yardımcı olabılırmısınız
siemens s300 de çalıştırcam

starta basınca A noktasında bulunana malzeme B noktasına dogru 30hz hızla hareket edecek. B noktasına geldıgınde konveyör duracak. malzeme A noktasından Bnoktasına geliş süresi kadar konveyör duracak ve sonra B noktasından A noktasına 35 hz hızla geri hareket edecek. geçen süre kadar bekleyip tekrar B noktsına hareket edecek. bu sekılde stop a basıncaya kadar devam edecek stop a basınca konveyör duracak.tekrar starta basınca kaldıgı yerden devam edecek.hangı yone giderken durmussa o yonde devam edecek. stopta kaldıgı sure bekleme suresını etkılemeyecek.
ladder da yazmaya calıstım ama basarılı olamadım.

starta basınca A noktasında bulunana malzeme B noktasına dogru 30hz hızla hareket edecek. B noktasına geldıgınde konveyör duracak. malzeme A noktasından Bnoktasına geliş süresi kadar konveyör duracak ve sonra B noktasından A noktasına 35 hz hızla geri hareket edecek. geçen süre kadar bekleyip tekrar B noktsına hareket edecek. bu sekılde stop a basıncaya kadar devam edecek stop a basınca konveyör duracak.tekrar starta basınca kaldıgı yerden devam edecek.hangı yone giderken durmussa o yonde devam edecek. stopta kaldıgı sure bekleme suresını etkılemeyecek.
ladder da yazmaya calıstım ama basarılı olamadım.
Sizde step 7 dışında hangi siemens programı var tia portal varmı.

programı yapmıs olsam baglantılar ve calıstırma basın ama kısır döngüyü bir türlü calıştıramadım
sıemensın surucusu var ılerı gerı hız ayarlarını flan buldum parametrelerınden

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri