Siemens kaçak akım roleleri hk. yardım

Nefesi yeter !

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Panolarınız, aydınlatma panosu olduguna göre; bence,
3x30 mA KAR yerine,
her faz (R S T ) için ayrı ayrı 1 X 30 mA KAR kullanınız.Böylece KAR üzerinde biriken kacak akım mA leri bölünmüş olacakdır. Ama şuna dikkat ediniz. Bana yapılan bir tavsiyedir, her fazdakı KAR lara ait linyelerin faz ve nötrlerini aynı KAR a deng gelmesınei srılanmasına dikkat ediniz. Tek fazlı KAR kullanmakla, hem varsa arızalı linyeyi tesbit edersiniz hemde panodan beslenen tesis tamamen elektriksiz kalmaz.
Üstad bunu denedim gayet başarılı bi çözüm. Demo olarak sundum. Kanunen 3x istenmekte.ve yine ilerleme yapamadım. Bunu bağlı olduğunuz birime söyleyince bu defa bu teknisyen işi bilmiyor düşüncesi oluşturmakta. Şeytan diyorki KAR i önce bi ters bağla patlat sonra düz bağlaömür boyu atmasın:) ama önce insan.. işçi

Üstad bunu denedim gayet başarılı bi çözüm. Demo olarak sundum. Kanunen 3x istenmekte.ve yine ilerleme yapamadım. Bunu bağlı olduğunuz birime söyleyince bu defa bu teknisyen işi bilmiyor düşüncesi oluşturmakta. Şeytan diyorki KAR i önce bi ters bağla patlat sonra düz bağlaömür boyu atmasın:) ama önce insan.. işçi
madem 1* kaçak akımla sorun çıkmıyor mu?bütün hatlar normal çalışıyor mu?benim aklıma bir şey geldi şimdi:senin aylatma devrelerin çok uzun olmasın?hatlar çok uzun olduğu için 30ma KAR küçük geliyor olmasın?eğer böyle bir sorun varsa araya bir tane daha pano yapsan küçük bir pano!sorunu çözmez mi?KAR rölelerden fazla anlamam ama böyle bir çözüm geldi aklıma ne dersiniz mümkün mü?

Daha önce sormuştum ve tekrar soruyorum 3*32 a sigorta ne için kullanılıyor. Panonu içeriğini tam olarak yazarmısınız.

Y
madem 1* kaçak akımla sorun çıkmıyor mu?bütün hatlar normal çalışıyor mu?benim aklıma bir şey geldi şimdi:senin aylatma devrelerin çok uzun olmasın?hatlar çok uzun olduğu için 30ma KAR küçük geliyor olmasın?eğer böyle bir sorun varsa araya bir tane daha pano yapsan küçük bir pano!sorunu çözmez mi?KAR rölelerden fazla anlamam ama böyle bir çözüm geldi aklıma ne dersiniz mümkün mü?[/QUOTE

Sorulara-cevaplar:
1- Kaçak akımların yoğun olduğu yük gruplarında çözüm böl parçala yönet'tir. Sn Zeybek bundan bahsetti, kendisine zamanında tavsiye etmiştim.
2- Standart Kaçak akım rölesinde termik-manyetik koruma yoktur bu nedenle kaçak akımın olduğu yerde sigorta da kullanılmalıdır.
3- KAR ters bağlanınca birşey olmaz çalışma fonksiyonlarını yerine getirir.

madem 1* kaçak akımla sorun çıkmıyor mu?bütün hatlar normal çalışıyor mu?benim aklıma bir şey geldi şimdi:senin aylatma devrelerin çok uzun olmasın?hatlar çok uzun olduğu için 30ma KAR küçük geliyor olmasın?eğer böyle bir sorun varsa araya bir tane daha pano yapsan küçük bir pano!sorunu çözmez mi?KAR rölelerden fazla anlamam ama böyle bir çözüm geldi aklıma ne dersiniz mümkün mü?
hocam;
bütün hatlar standart aydınlatma 220v 380 v herşey bir panoda şunu nu denedik.kaynak makinaları farklı farklı markalar KAR'ların normal çalıstığı yere farklı kaynak makinaları taktığımızda olayı çözmüş bulunduk bazı x marka makinalarda kaçak akım rolelerini etkilediğini gördük. yani buda tecrübe oldu :))

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri