SF-6 Gazlı kesici patladı

Mrb. arkadaşlar 3 yıldır tedaşta arıza kısmında çalışıyorum, bölgemiz kırsal alanında çok çeşitli O.G. arızaları ile karşılaşıyoruz, arkadaşın başına gelen olayın en büyük nedeni tahminimce arıza veren hattı sıkca manevra etmesidir, manevra esnasında kesiçi tüplerindeki yanıp genleşen gaz soğuyup eski halini almadan tekrar tekrar manevra etmek bu tür kazaları meydana getirir.
Bir ihtimalde giriş ayrıcısını actıktan sonrada kesiçi arıza gördüyse sorunun en büyük kaynagı kumanda panosundaki acma böbinin tutukluk yapması olabilir...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
SF-6 kesicilerde başka ne tür manevralar böyle tehlikeli olabiliyor? Tecrübeli arkadaşlara şimdiden yardımları için teşekkür ederim.

İyi akşamlar

moner69 ''D.C. koruma ve uzaktan kumanda yoktu''. İfaden biraz yanlış galiba koruma yoksa kesici açmaz

kesıcı markaları önemlı degıl
her markada bu gıbı olaylar olabılır.
önemli olan dogru zamanda bakımı ehıl ellere paradan kısmadan yaptırmaktır.
dunyaca unlu markalarda bıle bu gıbı olaylar olur.
kesıcılerın uzaktan enerjılendırılmesı her zaman dogru bır olaydır.
sımdı imalatı yapılan kesıcılerde bu kumanda (kablolu)verılmekte bır ankara fırması ıstenmeden bu kumandaları koyup verıyor
hepınıze gecmıs olsun
elektrık dıkkat gerektırır

• Beğen
Tepkiler: ct
sf 6 gazlı kesicinin patladıgı bir binayı gördüm ve olayın büyüklügünü tahmin edebiliyorum;
yaşanılmış paylaşımlarınızın aktarımından dolayı teşekkür ederim geçmiş olsun tüm meslektaşlarıma saglıklı ,sıhatli hayırlı günler dilerim

allah korumuş geçmiş olsun

Çok geçmiş olsun.Bizde de O.G. kesicileri mevcut ama hiç bir zaman kesicinin yanından enerji altına almıyoruz.Mutlaka üst kattaki kumanda panosundan kumanda ediyoruz.Sadece test pozisyonunda kesici kutuplarında enerji yokken kesiciyi elektriki ve mekaniki olarak açıp kapatıyoruz yakından.Burada kumanda odası veya panosu çok önemli ve mutlaka olması gerekmektedir.Saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri