Sensörle Devir Hesabı

mami66

Üye
Selam arkadaşlar bir sorunum var benim elimde demir bi tekerlek var bu tekerlekte simetrik iki tane mıknatıs gömülü 180 derecelik açı ile ve elimde bir sensör var bu sensör sabit önünde bu tekerlek dönüyor bu mıknatısları görecek şekilde konumlandırılmış ben bu sistem üzerinden metre dakkayı ölçmem lazım bu tekerlekten ip geçiyor sarım makinasını ipi geçiyor tekeri döndürüyor bu sen sörün girşini x0 a bağladım counterle saydırıyorum hesaplattırıyorum doğru çıkmıyor spd komutu ile devir dakka bulup ordan çevresinden metre dakkaya falan geçiyorum tako ile ölçüp kıyaslama yaptırıyorum doğru sonuca ulaşamıyorum aceba bu sistemin sağlıklı çalışması için ne yapmam lazım x0 ı yükselen kenar yapıyorum olmuyo işin aksi tarafı fazla çıkması az çıksa sensör okumuyo kaçıryo diyecem ama fazla çıkıyo spd komutunda falan nasıl bir işlem uygulamalıyım kolay gelsin

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
İki tane mıknatıs olduğundan bahsetmişsiniz. Hesaplama yaparken buna dikkat ediyormusunuz. Yani Çemberin çevresinden yola çıkarak hesap yaptığınıza göre her tur çıkan sonucu ikiye bölmeniz gerekir.
Eğer ikiye bölmüyorsanız ve Çıkan sonuç fazla ama iki katıda değil diyorsanız o zaman; Ya sensörün çalışma frekansı yeterli gelmiyordur yada PLC normal sayıcı girişi Palsleri yakalayamıyordur (Bu durumda hızlı sayıcı kullanmanız gerekir).

Delta plc ise spd komutu kullanin.
Birde manyetik sensor zamanli olanlardanmi onlardan ise saglikli olcum yapamazsiniz.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Tekerleğin dönüş hızı nedir ve mıknatısları ne ile algılıyorsunuz?

Dönen kısma bir encoder tak...Bu tür bir işlem ile sağlıklı hesap yapamazsın..

İki tane mıknatıs olduğundan bahsetmişsiniz. Hesaplama yaparken buna dikkat ediyormusunuz. Yani Çemberin çevresinden yola çıkarak hesap yaptığınıza göre her tur çıkan sonucu ikiye bölmeniz gerekir.
Eğer ikiye bölmüyorsanız ve Çıkan sonuç fazla ama iki katıda değil diyorsanız o zaman; Ya sensörün çalışma frekansı yeterli gelmiyordur yada PLC normal sayıcı girişi Palsleri yakalayamıyordur (Bu durumda hızlı sayıcı kullanmanız gerekir).
Yüksek hızlı sayıcıya geçiremedim x0 a fazı olarak alıyorum b fazına yani x1 ne girmem gerekiyor onu bulamıyorum x1 i boş bırakınca hi sayma olmuyor

Delta programlamadım bilmiyorum. Ama A fazı ileri B fazı geri sayma içindir. Aslında Encodere göre düşünülmüştür. İki farklı noktadan sinyal gelir ve sinyallerin gelme önceliğine göre yukarı yada aşağı sayar. Yani sizin mıknatısların yerinde sensörler olsaydı ve Sensörün yerinde mıknatıs olsaydı o zaman çift yönlü sayıcı yapabilirdiniz. Şimdi sizin yapmanız gereken Sadece yukarı sayıcı Delta da nasıl bilmiyorum ama bütün PLC lerde vardır.

Delta programlamadım bilmiyorum. Ama A fazı ileri B fazı geri sayma içindir. Aslında Encodere göre düşünülmüştür. İki farklı noktadan sinyal gelir ve sinyallerin gelme önceliğine göre yukarı yada aşağı sayar. Yani sizin mıknatısların yerinde sensörler olsaydı ve Sensörün yerinde mıknatıs olsaydı o zaman çift yönlü sayıcı yapabilirdiniz. Şimdi sizin yapmanız gereken Sadece yukarı sayıcı Delta da nasıl bilmiyorum ama bütün PLC lerde vardır.
Ben delta kullanmıyorum Fatek kullanıyorum tam açık yapmam gerekeni yazarmısınız u/d nı mı kullanmam gerekiyor hızlı sayıcıda evet diyorsanız u/d nı ayarladığımda sensörü bi kere gördüğünde 3 sayısı çıkıyor bazen dört sayıyor düzenli yada tam saymıyor

plc tarama hizindan da kaynaklanabiliyor olabilir. girislerin algilayabilecegi max khz ler vardir bunun uzerindeyseniz algilayamazsiniz.
ayrica rpm m/min vs icin deltada spd komutu kullanin.
d 1000 spd.x0.k1000.d100
veya
d 1000 spd.x1.k1000.d100
C236 veya c251 sayıcısının kullanılmaması gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri