S7-1200 PLC data blok veya MD değer ataması

TKAY

Üye
Arkadaşlar aşağıda da görüldüğü üzere CTU m1 tanımlı ve m1 data blok içinde mevcut ben buradaki değeri veya CV ucuna tanımlı MD0 içindeki değeri değiştirmek istiyorum.
Yaptıklarım,
- Data blok içinde m1 altında cv değerini değiştirmeye çaıltım
- MD0 Watch tables bölümünden modifi yapmaya çalıştım
- Lader diyagramında ctu ve cv uçlarını modifi yaptım

Bunları yaparken online konumundaydım. Ve hiç biri ile m1 veya MD0 bölümlerine değer atayamadım.

Yardımlarınızı bekliyorum.

upload_2016-5-30_17-17-31.png

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba,
yanlış hatırlamıyorsam, Siemens nesnelerinin solundaki parametreler giriş nesneleridir. Değer giriş çıkış için inout özeliği seçilir. Sağ taraftakiler çıkış nesneleridir. Bu nedenle ilgili nesne içerisindeki çıkış değerini değiştiremezsin.
Bu sayıcıdaki değeri değiştirmen gerekiyorsa bu counter nesnesini toplma mantığında çalışan bir counter olarak yazar ve bu yazdığın fonksiyondaki out özelliğinin inout seçersen bu değeri değiştirebilir hale gelirsin. Simatic maneger de böyle idi. Tia da farklı değildir diye düşünüyorum.
Kolay gelsin.

Merhaba,
yanlış hatırlamıyorsam, Siemens nesnelerinin solundaki parametreler giriş nesneleridir. Değer giriş çıkış için inout özeliği seçilir. Sağ taraftakiler çıkış nesneleridir. Bu nedenle ilgili nesne içerisindeki çıkış değerini değiştiremezsin.
Bu sayıcıdaki değeri değiştirmen gerekiyorsa bu counter nesnesini toplma mantığında çalışan bir counter olarak yazar ve bu yazdığın fonksiyondaki out özelliğinin inout seçersen bu değeri değiştirebilir hale gelirsin. Simatic maneger de böyle idi. Tia da farklı değildir diye düşünüyorum.
Kolay gelsin.

görüntüsünü verdiğim programda cv değeri değişmiyor ama kendim denemelik bir boş proje oluşturup ctu kullandığımda cv değerini değiştirebiliyorum.

değişken girilmesin için uygulanan bir kilit varmıdır acaba? çünkü programda revizyon yapabiliyorum. sadece cut veya cv değerini değiştiremiyorum.

Merhaba,
Tia da var mıdır bilmiyorum, merkerler kalıcı ve kalıcı olmayan şekilde ayarlanırlar. Veri yazma durumunda cros referance bölümüne aynı alanı kullanan bir yer var mı diye kontrol etmelisin. Fonksiyon çıkışı olmadığı takdir de. Simatic maneger de böyle bir özellik yok. Diğer bir noktada çıkışlar scan cycle tarafından taranırken değiştiremezsin. İlgili bloğu anahtarlayarak scan cycle dan çıkararak değişiklik yapabilirsin. Mevcut Kütüphaneyi kullanmak zorunda değilsin, kendi kütüphaneni oluştur. Her şeyi sen yönetmiş olursun.
Niye böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsun?

Slm. Move komutu ile CV değerini değiştire bilirsiniz. Bunun için Move komutunun out kısmından data bloğu çağırıp cv seçmeniz yeterli olacaktır. MD0 alanını Counter işgal ettiğinden dolayı siz o alana direkt olarak ne yazarsanız yazın CV kendi değerini tekrar yazacaktır. Bu sebepten sizin yazmak istediğiniz değeri ilgili data bloğun Cv alanına yazmanız gerekmektedir.
Örnek olarak video yükledim umarım işiniz görür iyi çalışmalar dilerim.

Slm. Move komutu ile CV değerini değiştire bilirsiniz. Bunun için Move komutunun out kısmından data bloğu çağırıp cv seçmeniz yeterli olacaktır. MD0 alanını Counter işgal ettiğinden dolayı siz o alana direkt olarak ne yazarsanız yazın CV kendi değerini tekrar yazacaktır. Bu sebepten sizin yazmak istediğiniz değeri ilgili data bloğun Cv alanına yazmanız gerekmektedir.
Örnek olarak video yükledim umarım işiniz görür iyi çalışmalar dilerim.

Teşekkürler bu şekilde oldu.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri