Rtu neden gerekli

Merhaba arkadaşlar bizim firma olarak uzaktan izleme sistemimiz mevcut.Bu sistemde şuan enerji analizörü var ve dsl modemle arasında gateway mevcut.Fakat bu sistem hantal ve haberleşme zafiyeti taşımakta yeni kuracağımız sistemde enerji analizörünün yanında röle, arıza yer tespit cihazları, kalite kaydediciler mevcut.Ve bunlarla modem arasında Rtu var.Haberleşme zafiyeti içinde 3g yedekli çalışan dsl modemler düşünüldü.şimdi benim sorum rtu neden gerekli bu sistemde ? Rtu nun asıl amacı ne

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
İhsan Bey

Yakın bir zamanda böyle bir sistem oluşturmaya uğraşıyordum ve RTU'suz halletmeye çalışıyordum.Ancak farklı markalardan farklı tipte cihazların aynı çatı altında toplanması için en garantili çözüm RTU(veya PLC) imiş gibi gelmeye başladı. Sayaçlarla IEC 62056, analizörlerle Modbus,seviye ölçerle HART, berikiyle bilmem ne... protokolü üzerinden haberleşmek gerekiyor, her bir cihazın kendi yazılımı var diğerini adapte edip edemeyeceğimiz belli değil. Her bir cihazı ayrı ayrı programlarda görmek de istemiyoruz. Bu yüzden RTU daha uygun bir çözümmüş gibi görünüyor. Ayrıca genişlemeye de müsait, cihaz sayısını da, sitem fonksiyonlarını da daha kolay arttırabiliriz ihtiyaç olduğunda....Yani RTU/PLC zorunluluk değil, ama kullanmanız size muhtelif esneklikler sağlar diye düşünüyorum.

Sistemin geneline bakılacak olursa genellikle farklı haberleşme protokollerini bir noktada toplayıp üst sisteme tek bir haberleşme protokolü ile çıkardığından dolayı tercih edilir. enerji sayaçları IEC 62056, röleler IEC 61856, analizörler modbus rtu/tcp gibi bir çok cihazın farklı haberleşme protokollerini tek bir noktada toplamak daha mantıklıdır.

Çok yerinde bir soru, ancak cevabı biraz uzun ve göreceli. Öncelikle lokal data toplayan sistemin gerekliliğini açıklayalım.Merkezdeki Scada programı lokal istasyonlardan veriyi tek tek toplar ise çok uzun sürecektir. Enerji analizörlerinde yaklaşık 150 adet data izlenmek isteniyor. Fakat analizörlerin haberleşme performansları iyi değil. Bunun yanısıra başka cihazlarımızda var. Merkezi scada her birini tek tek okursa çok vakit kaybedecektir. Bu şekilde bir çok merkezin olduğu düşünülürse veri toplama hızı çok yavaş olacaktır. Oysa lokal data toplayan bir sistem yaptığımızda merkezi scada belli başlı değerleri lokal sistemden hızlı bir şekilde alıp gösterebilir.

Lokal sistem hakkında derinlikli bilgiye ulaşmak istediğimizde ise scada içersinde farklı bir sayfadan lokal sisteme bağlanıp kaydedilmiş tüm verilere ulaşabiliriz. Lokal sistem ise üç şekilde olabilir. 1.Plc: Hafıza alanı ve kaabiliyeti sınırlı olduğundan sınırlı imkanlara sahiptir. 2.Rtu: Plc'ye nazaran daha geniş kapasitesi ile daha iyi bir çözüm olcaktır. 3.Scada: Lokal istasyonlara ekran ve klavyesi olmayan 200 usd'lik mini pc'ler içersinde scada uygulamaları çalıştırabiliriz. 500 gb. gibi büyük bir data alanında tüm verileri yüz yıllar boyu saklayabiliriz. Tabii harddisk bozulmadığı sürece. Bu konu hakkında hazırladığım bir makaleyi aşağıdaki adresten okuyabilirsiniz.
Enerji Otomasyonu - Elektrik İzleme Scada

Aslında enerji izleme için tamamen bu işe özel bir scada programı gerekli. Standart scada programları bir yerden sonra tıkanıyor. Planlarımız içersinde böyle bir scada programı yazmak var. Ama bir türlü başlayamadık.

Çok yerinde bir soru, ancak cevabı biraz uzun ve göreceli. Öncelikle lokal data toplayan sistemin gerekliliğini açıklayalım.Merkezdeki scada programı lokal istasyonlardan veriyi tek tek toplar ise çok uzun sürecektir. Enerji analizörlerinde yaklaşık 150 adet data izlenmek isteniyor. Fakat analizörlerin haberleşme performansları iyi değil. Bunun yanısıra başka cihazlarımızda var. Merkezi scada her birini tek tek okursa çok vakit kaybedecektir. Bu şekilde bir çok merkezin olduğu düşünülürse veri toplama hızı çok yavaş olacaktır. Oysa lokal data toplayan bir sistem yaptığımızda merkezi scada belli başlı değerleri lokal sistemden hızlı bir şekilde alıp gösterebilir.

Lokal sistem hakkında derinlikli bilgiye ulaşmak istediğimizde ise scada içersinde farklı bir sayfadan lokal sisteme bağlanıp kaydedilmiş tüm verilere ulaşabiliriz. Lokal sistem ise üç şekilde olabilir. 1.Plc: Hafıza alanı ve kaabiliyeti sınırlı olduğundan sınırlı imkanlara sahiptir. 2.Rtu: Plc'ye nazaran daha geniş kapasitesi ile daha iyi bir çözüm olcaktır. 3.Scada: Lokal istasyonlara ekran ve klavyesi olmayan 200 usd'lik mini pc'ler içersinde scada uygulamaları çalıştırabiliriz. 500 gb. gibi büyük bir data alanında tüm verileri yüz yıllar boyu saklayabiliriz. Tabii harddisk bozulmadığı sürece. Bu konu hakkında hazırladığım bir makaleyi aşağıdaki adresten okuyabilirsiniz.
Enerji Otomasyonu - Elektrik İzleme Scada

Aslında enerji izleme için tamamen bu işe özel bir scada programı gerekli. Standart scada programları bir yerden sonra tıkanıyor. Planlarımız içersinde böyle bir scada programı yazmak var. Ama bir türlü başlayamadık.

Salih bey

Konuyla ilgili çalıştığım dönemde bu makale başucu referanslarımdan biri olmuştu.. Ellerinize sağlık...Bir de sondaki o üç soruya kesin cevap olsaydı ne güzel olacaktı:)
Sonuçta, hali hazırda gerekmese de uzun vadede kontrol ve kumanda fonkiyonlarına da ihtiyaç duyabileceğimiz için RTU kullanımına karar verdik biz. Analizörlerden ve diğer ölçü cihazlarından gelen veriler RTU da toplanacak, buradan da otomatik olarak veya çağrıldığında merkeze gönderilecek dedik. Dediğim gibi bu yazınızın da çok faydasını gördük.

Bunun gibi bir çok makale yazdım. Her birini yazmak en azından bir gün sürüyor. 10 tanesi otomasyon dergilerinde yayınlandı. Tek bir amacım var, bilgilerimi paylaşmak ve birilerin bunlardan faydalanması. Sayenizde faydalananlar olduğunu öğreniyorum. Çok sevindim :), sitemize üye olup yazıların altına görüşlerinizi de ekleyebiliyorsunuz.

Öğrendiğim her şeyin neredeyse yarısını internette bulduğum yabancı kaynaklardan öğrendim. Bunları paylaşanlara hep imrendim. Çok şükür son 3 yıldır Türkçe bir çok konuda makale internete eklendi. Kontrolkalemi'nin bu alandaki katkılarıda süper, bu vesile ile tekrar teşekkür ederim.

Bilgi paylaştıkça büyür. Pek az şey bilenler, bildiklerini saklar. Aynı para gibi çok olan çok harcar. Ama bu harcadıkça artan cinsinden.

Salih bey

Konuyla ilgili çalıştığım dönemde bu makale başucu referanslarımdan biri olmuştu.. Ellerinize sağlık...Bir de sondaki o üç soruya kesin cevap olsaydı ne güzel olacaktı:)
Sonuçta, hali hazırda gerekmese de uzun vadede kontrol ve kumanda fonkiyonlarına da ihtiyaç duyabileceğimiz için RTU kullanımına karar verdik biz. Analizörlerden ve diğer ölçü cihazlarından gelen veriler RTU da toplanacak, buradan da otomatik olarak veya çağrıldığında merkeze gönderilecek dedik. Dediğim gibi bu yazınızın da çok faydasını gördük.

benim anladığım kadarıyla kritik bir uygulama yapılacağı için rtu kullanılmış olmalı ki buna bağlı olarak alınan modemler de 3g destekli modemlermiş. yanlış anlamış olabilirim ancak düzeltirseniz de sevinirim. ayrıca bildiğim kadarıyla rtuların kendi içinde program cycle ı nanosaniyeler mertebesinde iken plc lerde bu süre mikrosaniyeler mertebesindedir. kontrol edilecek sistemin hızlı olması istendiği durumlarda rtu lar tercih edilir bundan dolayı da rtu kullanılmış olabilir diye düşünüyorum.

Merhaba . Benim sorununum şu. Kurumumuzda mevcut scada sistemi cihazlar ile MODBUS, RTU lar ile DNP3 protkolü ile haberlişiyor. Tesislerdeki elektrik sayaçlarının haberleşme protokolü IEC 62056 . Tesislerdeki sayaçarın endekslerini reaktif kontrolü için RTU (Modbus) aracılığı ile merkezi SCADA sistemi üzerinden okumak istiyoruz. Bu konu hakkında yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,321
Kullanıcılar
450,161
Son üye
Nonjekal

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri