RS-232 Sniffer: Seri porttan haberleşen bir cihazın trafiğini dinlemek

Merhaba,

Aslında Hyper terminal kullanırken klavye tuşlarına basılmadığı sürece bir şeyler göndermiyor, bu nedenle sadece dinleme için kullanıldığında bir zarar vermemesi lazım.

Ama o port sadece firmware için kullanılıyorsa diyecek bir şeyim yok.

Peki LAN üzerinden cihazla iletişim için gerekli protokolü veriyorlar mı?

RS 232 üzerinden değilde network üzerinden almak da mümkün olabilir. Eğer bu protokolü vermiyorlarsa işimiz biraz zor demektir.

Peki LAN üzerinden cihazla iletişim için gerekli protokolü veriyorlar mı?

Tam anlamadım : yani PC'ye varolan LAN bağlantı diğer bir PC ile iletişime izin veriyor mu diye soruyorsunuz sanırım?

Evet, ethernet bağlantısı sağlayan cihazlar genellikle birden fazla uygulamanın kendilerine bağlanabilmesine izin verirler. Bu sayede genellikle aynı anda birden fazla program ve bilgisayar cihaz ile haberleşebilir.

Bir cihazla ethernet üzerinden haberleşebilmek için cihaza ait olan aşağıdaki özellikleri bilmek gerekir:
- Haberleşme ana protokolü: TCP veya UDP
- Cihazın IP adresi
- Haberleşme ana protokolünün kullandığı port: 1-65535 arası değişir, özel cihazlar genellikle 1000 den yukarıyı kullanırlar. Benim en sık karşılaştığım portlar 9600-9500-2000-4000 gibi akılda kalıcı olan portlar.
- Cihazın kendi haberleşme protokolü: Tamamen cihazın tasarımcısına bağlı bir protokoldür. Tasarımcı kendi protokolünü yaratabildiği gibi genel bir protokol de kullanabilir, örneğin ethernet üzerinden modbus gibi.

Bunları biliyorsak cihazla ethernet arabirimi üzerinden haberleşebiliriz.

Firmaya tekrar mail attım, bilgileri sordum. Cevap gelince yazacağım.

infinite ' Alıntı:
"Bu port uzerınden dırek olarak sıstem fırmware yuklendıgı ıcın olusucak herhangı bır hatada firmware ve anakart zarar gorecektır."

diye yeni bir cevap geldi o yüzden RS-232'yi Hyper Terminalde izlemeye de korktum açıkçası, siz ne dersiniz?

Evet bu tür işlemleri yaparken dikkat ediniz mazallah çalışan sistemlerde sıkıntı yaşıyabilirsimiz.
Bazı eski PLC tek bir karakter ile kendisini warn ediyor bir nevi stopa geçiyor her ne işlem yapıyorsanız
bilinçi adım atmak lazım

Selamlar

infinite ' Alıntı:

Cevap şu :

"Cihazımızın baska bır software ıle kullanılması uygun degıldır. Başka bır uygulama ıle calısmak sıstem uzerınde problemler yaratacaktır. Cıhaz sayet garantıde ıse garantı dısı kalacaktır. Başka bır yazılımla cıhaza baglanmaya verı almaya yada verı gondermeye calısmayınız."

Yani LAN ile ilgili yukardaki soruları (haberleşme protokolü, IP yazılımı gibi) yazmama rağmen onlara da bir cevap alamadım..

tr_escape ' Alıntı:
infinite ' Alıntı:
"Bu port uzerınden dırek olarak sıstem fırmware yuklendıgı ıcın olusucak herhangı bır hatada firmware ve anakart zarar gorecektır."

diye yeni bir cevap geldi o yüzden RS-232'yi Hyper Terminalde izlemeye de korktum açıkçası, siz ne dersiniz?

Evet bu tür işlemleri yaparken dikkat ediniz mazallah çalışan sistemlerde sıkıntı yaşıyabilirsimiz.
Bazı eski PLC tek bir karakter ile kendisini warn ediyor bir nevi stopa geçiyor her ne işlem yapıyorsanız
bilinçi adım atmak lazım

Selamlar

Bilgi için teşekkürler, sanırım cihazı PLC ile haberleştirirken PLC'nin Stoba geçebileceğini söylüyorsunuz, bunun PLC ve cihaz kısmında zararı olur mu? Bildiğim kadarıyla PLC'nin Stoba geçmesi sonra tekrar Run'a alınabildiği sürece sorun değil ama bu Stop durumu haberleşilen cihazda bir sıkıntı yaratabilir mi?

infinite ' Alıntı:
tr_escape ' Alıntı:
infinite ' Alıntı:

bilinçi adım atmak lazım

Selamlar

Bilgi için teşekkürler, sanırım cihazı PLC ile haberleştirirken PLC'nin Stoba geçebileceğini söylüyorsunuz, bunun PLC ve cihaz kısmında zararı olur mu? Bildiğim kadarıyla PLC'nin Stoba geçmesi sonra tekrar Run'a alınabildiği sürece sorun değil ama bu Stop durumu haberleşilen cihazda bir sıkıntı yaratabilir mi?

infinite ' Alıntı:
infinite ' Alıntı:

Cevap şu :

"Cihazımızın baska bır software ıle kullanılması uygun degıldır. Başka bır uygulama ıle calısmak sıstem uzerınde problemler yaratacaktır. Cıhaz sayet garantıde ıse garantı dısı kalacaktır. Başka bır yazılımla cıhaza baglanmaya verı almaya yada verı gondermeye calısmayınız."

Yani LAN ile ilgili yukardaki soruları (haberleşme protokolü, IP yazılımı gibi) yazmama rağmen onlara da bir cevap alamadım..

Sn. moosty ilginize teşekkür ederim.. bu durumda LAN seçeneğimiz de RS-232 gibi kapandı sanırım :( :-[

Merhabalar,

Uzun süredir buraya bakamamıştım. Anlaşılan adamlar hiç bir şekilde yardımcı olmak istemiyorlar.

Hiç bir çözüm, sonsuza dek alternatifsiz değildir, böyle giderse ileride müşteriyi biraz zor bulurlar.

Neyse, sağlık olsun. Umarım başka bir yol bulunur.

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Geri