Rf Kumanda

namusait

Üye
Arkadaşlar bir uzaktan kumanda arıyorum yalnız nomal kumandalardan biraz farklı. Sistem bi alıcı bi vericiden oluşsun ve alıcı sabit bir yerde duruyor olsun ben verıcıyle alıcının (Örnek) 1 metre yakınına geldıgımde verıcı alıcıyı otomatık olarak tetıklersın yanı benım herhangı bır tusa basmam gerekmeden ve alıcının uzerındekı bır röle tetıklensın ve devreyı tamamlasın bilmem anlata bildimmi yardımcı olusanız cok sevınecem.

Klasik rf kumanda sistemiyle mümkün görünmüyor, Rfid konusunu araştırmalısın.

Klasik ISM bandında calısan sıstemler ile yapılabilir lakin verim konusu tartışmaya açıktır. 2 adet transcevier ile mümkün. Sabit olan yayın yapar ve mobil olan belirli periyotlarda uyanıp sinyali dinler ve tanımlı kodu yakaladığında cevap verir. Batarya konusunda sorun yaşatır.
Batarya sebebi ile incelenebilecek alternatifler 802.15.4 standartlarını karşılayacak urunler olacaktır. Zigbee/zvawe ve 6loWpan olarak bakabılırsiniz.

Tyildizak Hocamın önerdiği gibi; Aktif veya UHF RfID ile de çözebilirsiniz lakin maliyet görece olarak daha yüksek çıkacaktır, bunun karşılıgında ömür konusunda tartışmasız bu yönteme alternatif yoktur bilgim dahilinde...

rf kumanda ile biraz zor görünüyor mesafa ayarından dolayı

çünkü 1 metre yaklaştığımda devreye girsin demişsiniz

bence mesafesi ayarlanabilen bir yaklaşım dedektoru ile yapılabilir veya gene mesafe ayarlanabilen IR alıcı verici google da ararsanız biçok bilgiye ulaşabilirsiniz

Bahsettiğiniz uygulama elektronik müh. okuyan birçok öğrencinin bitirme tezi veya ders projesidir. Benim bir arkadaşım da yapmıştı. İnternette araştırma yaparsanız birçok uygulamasını bulabilirsiniz. Örnek verecek olursak, en yaygın olarak da yapılan müze uygulaması. Tarihi eserin yanına belirli bir miktar yaklaşıldığında ilgili bilgiyi duyabileceğiniz bir sistem.

Saygılarımla,

RF için kazanç kontrolü veya sinyal zayıflatma ile gayet kolay yapılabilir.

Arkadalar cevabnız için cok teskkur ederim. ama sunu soylemeliyimki ben elektronikten pek anlamam boyle bir şeyin hazır halını bulabilirmiyiz. sizlere bir ornek vereyim yeni model araclarda anahtar yok bir kart sistemi var ve kart aracın yanına yaklasınca yadaıcıne gırınce arac kartı algılıyor buna benzer bi sistem dusunuyorum

Arkadaşlar böyle bir şey rfid ile yapılabiliyormuş. 1-1.5 metre algılama mesafesi olan bir rfid alıcı verici devresi bula bilirmiyiz

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri