Rezistans teli yardım

Merhaba bir konuda yardıma ihtiyacım var. Görseldekine benzer Pirinç eritmek için ufak bir eritme fırını yapmak istiyorum. Teknik elektrik elektronik bilgim çok az ama çabuk anlarim :) genel olarak metal işçiliği ile ilgiliyim.
1100 derece civarlarında bir sıcaklık elde edebileceğim
İç çapı 38mm, derinliği 115mm olan bir fırın yapmak istiyorum. Bunun için nasıl rezistans teli kullanmalıyım bilmiyorum. Marka olarak kanthal almam gerektiği söylendi fakat hangi kalinlikta ne kadar uzunlukta tel kullanmalıyım bunu çözemiyorum. Bu konuda yardımcı olur musunuz.

Ekli dosyalar

• IMG_20240104_133419.jpg
    IMG_20240104_133419.jpg
    66.6 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Merhaba bir konuda yardıma ihtiyacım var. Görseldekine benzer Pirinç eritmek için ufak bir eritme fırını yapmak istiyorum. Teknik elektrik elektronik bilgim çok az ama çabuk anlarim :) genel olarak metal işçiliği ile ilgiliyim.
1100-1190 derece civarlarında bir sıcaklık elde edebileceğim
İç çapı 38mm, derinliği 115mm olan bir fırın yapmak istiyorum. Bunun için nasıl rezistans teli kullanmalıyım bilmiyorum. Marka olarak kanthal almam gerektiği söylendi fakat hangi kalinlikta ne kadar uzunlukta tel kullanmalıyım bunu çözemiyorum. Bu konuda yardımcı olur musunuz.
Tel rezistans ile bu sıcaklıklara çıkılabilir mi bilmiyorum ama sanki bana biraz uçuk ( imkansız mı desem acaba ) gibi geldi . Hatta High Hopes da diyebiliriz.

High hopes çok iyiydi 🙋‍♂️ farklı bir öneriyede açığım. Şu ana kadar gaz kullanarak yapıyordum fakat gaz kullanmak istemiyorum elektrik benim için daha temiz ve pratik olacak. Youtube'da bir çok yapan var oradan bakıp yaparım diye düşündüm fakat işe başlayinca rezistans telini kafama göre takamayacagimi öğrendim o yüzden nasıl hesaplamalıyim yardıma ihtiyacım var

"Nick name"minizin yüzü suyu hürmetine:

Rezistans ile yapmaktansa "indüksiyon Ocağı" tekniği ile Pirinç eritmek çok daha doğru olur kanısındayım Aşırı ısıdan kopürmesi gibi dezavantajlar olmaz, ısı çok stabildir, tekrarlanabilir. kontrol edilmesi çok kolaydır.
Önce hazırlara bakın, sonra AliExpresten alabilirsiniz, parçalar halinde.
Ancak Çin malı olduğunu unutmayın
Veriler "Çin" değerlerine göredir . Mesela en önemlisi "Çin Watı" kullanırlar ancak çok ucuzdur, "işi" de iyi biliyorsamız sorun olmaz.
İyi markalardan biri:
https://rdoinduction.com/melting-smelting-systems-products.html

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri