Rezidüel akım kesici

kızagan

Üye
İyi günler bir sorum var, arızalar gidince bazen karşıma 0,75,1mm2 kalınlığında kablosu olan üçlü priz çıkıyor ısıtıcı,ütü vb şey takınca kablo yanıyor sigortalar veya kaçak akım atmıyor .Biraz araştırınca izolasyon koruması için rezidüel akım kesici kaçak akım koruma röleleri varmış kullanan veya hakkında bilgisi bu işlemler için uygun bir ürün mü ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Şöyle ufak çaplı bir araştırma yapınca sizin rezidüel kaçak akım rölesi dediğinizin bildiğimiz kaçak akım rölesi olduğunu anladım. Bu cihazın ingilizce ismi "Residual Current Device" diye geçer, yani Türkçesi Artık Akım Cihazı. Buradaki residual kelimesini Türkçeye rezidüel diye çevirmiş ve rezidüel akım koruma demişler.
Kablo iki türlü yanabilir:

1-Kablodan taşıyabileceği akım üzerinde bir akım geçiyordur. Bu durumda kabloyu korumak sigortanın görevidir. Kablo yanabildiğine göre sigorta değeri yanlış seçilmiş demektir.

2- Ark sebebiyle. Bu durumda kabloyu @arkaplan ustanın paylaştığı ark hatası algılama rölesi koruyabilir.

Sizin paylaştığınız durum zaten uygulama hatası. 2.5 luk kabloya 0.75 lik kablo bağlayıp onada kablonun taşıyabileceği akımdan fazla akım çeken bir cihaz bağlanırsa aradaki kabloyu sigortada korumaz kaçak akım röleside.​

Son düzenleme:
Yok öyle bir şey. Kaçak akım ve rezuduel akım cihazları aynı cihazlardır. AFD cihazı anlattığıniz nedenle ark olusursa; bunu algılayıp yangın çıkmasını önler. Açıkçası ince kabloyla böyle işlere kalkisilmamasi gerekir. Eğer böyle geri kalmış ülke mantığı ile ince ve cahilce kablo kullanımını tercih edeceksek , bununda aynı mantalitede koruma yöntemlerini uygulamalıyız. Örneğin nazar boncuğu ve muska gibi.

Önce ürününe göre kablo seçimi !!! , siğorta vs gibi .
Bu ürün ( video ) ve benzeri ürünlerle ile kısmende olsa akım sınırlaması yapılarak .
koruma sağlanabilir .

Örnek bir malzeme linki paylaşabilir misiniz?
kusura bakmayın işim yeni bitti ürün bu

https://www.se.com/in/en/product/A9...igi-rcbo-1p+n-32a-c-curve-10000a-30ma-type-a/
Bu ürünü mü demek istediniz .

AFDD ( Ark hatası algılama cihazı )

Evet aradığım ürün bu
Şöyle ufak çaplı bir araştırma yapınca sizin rezidüel kaçak akım rölesi dediğinizin bildiğimiz kaçak akım rölesi olduğunu anladım. Bu cihazın ingilizce ismi "Residual Current Device" diye geçer, yani Türkçesi Artık Akım Cihazı. Buradaki residual kelimesini Türkçeye rezidüel diye çevirmiş ve rezidüel akım koruma demişler.
Kablo iki türlü yanabilir:

1-Kablodan taşıyabileceği akım üzerinde bir akım geçiyordur. Bu durumda kabloyu korumak sigortanın görevidir. Kablo yanabildiğine göre sigorta değeri yanlış seçilmiş demektir.

2- Ark sebebiyle. Bu durumda kabloyu @arkaplan ustanın paylaştığı ark hatası algılama rölesi koruyabilir.

Sizin paylaştığınız durum zaten uygulama hatası. 2.5 luk kabloya 0.75 lik kablo bağlayıp onada kablonun taşıyabileceği akımdan fazla akım çeken bir cihaz bağlanırsa aradaki kabloyu sigortada korumaz kaçak akım röleside.​
Teşekkür ederim.Kabloların uygun olmadığını bende biliyorum sorun insanlara anlatamıyorsun marketlerden uygun fiyata priz diye alıyorlar.Bu sorunu genede yaşı oluyor yapıyor elektrikli battaniye ufo falan kullanıyorlar.

Ekli dosyalar

• Acti9 iDPN Vigi (RCBO) _A9D31640.pdf
    104 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
Paylaştığınız ürün A tipi kaçak akım rölesi ve otomatik sigorta bir arada bir ürün.
RCBO diye adlandırılır. Sadece kaçak akım koruma özelliği olan cihaz ise RCBB diye adlandırılır. Genel ismide RCD.
tamam teşekkür ederim.
bu video gördüm ondan ürün araştırdım.
Önce ürününe göre kablo seçimi !!! , siğorta vs gibi .
Bu ürün ( video ) ve benzeri ürünlerle ile kısmende olsa akım sınırlaması yapılarak .
koruma sağlanabilir .

Teşekkür ederim. Ama aradığım ürün değil.Normalde gerilim koruma rölesini kullanıyorum zaten pano tadilatı yaptığım her yere takılmasını tavsiye ediyorum. Ev içerisinde TV veya elektronik kartı olan cihazlar değeri 100 bin tl geçiyor.

Son düzenleme:
Sn.konu açan arkadaş, tamam bu AFD cihazı iyi bir şeydir. Ondan şüphe yok. AFD takılı olması onermenizdeki kabloların erimesini engellemiyor. AFD her linyeye ayrı ayrı takılması gerekiyor. Fiyatlarını da araştırınca göreceksiniz. Ülkemiz şartlarında bize biraz bol gelir. Bu nedenle ucuz kablo alan zihniyet, pahalı olduğu için bunları taktirmaz. Kaldiki bu gibi ahmak kullanım yönetimlerine kesin garanti bir yöntem de değil. Yanlış anlamayın lütfen. Ama bu gibi müşteriler için nefesi kuvvetli birinin muskası daha uygun bir çözüm olabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri