radyoaktif parotoner

cali79

Üye
arkadaşlar çalıştığım fabrikada tadilat olduğu için radyoaktif parotoneri söküp geçici olarak çatıya paralel yatırdım, fakat araştırmalarıma göre bu tiplerle uğraşmak oldukça tehlikeliymiş. 40 gün kadar sürecek tadilat ve sonrası için bu paratoneri nasıl en az tehlikeli hale getirebilirim ve sizce benim müdahale etmem ne kadar tehlikeli? yardımcı olursanız sevinirim.

kurallarda herhangi bir değişiklik olmadıysa, amerikyum 241 kaynaklı paratonerler kullanım sonuna kadar
kullanılabilir.radyum226 kaynaklı olanların yetkili firmalar tarafından sökülüp atom enerjisi kurumuna
belli bir ücret karşılığı verilmesi gerekiriyor.
ayrıca kurulumundan itibaren 10 yıl geçince etkinliklerinin azaldığı belirtiliyor.
tadilat süresince bir kaza meydana gelmesi olasılığına karşı dikkatli olmalısınız.en iyisi TAEK e iade etmeniz.
daha fazla bilgi için;
http://www.taek.gov.tr/formlar/lisans/paratoner/paratoner_giris.html

eğer daha önce yıldırım çektiyse radyasyon barındırdığından temes edilmemeli diye biliyorum özel ekip müdahale etmeli

30.07.2001 tarih ve 10700-1485 sayılı genelge gereği yasaklanmış yine aynı kurum tarafından yetki belgesi verilen kuruluşlar tarafından demonte edilip Çekmece Nükleer Atom Enerji Merkezine teslim edilmesi mecburiyeti getirilmiştir. Americium kaynaklı paratonerlerin ise sadece üretimi durdurulmuştur. Fakat, Americium kaynaklı paratonerlerinde kaynağın (Am - 241) üzerini örten Palladyum maddesinin zamanla korozyona uğrayıp, Radyoaktif maddenin açığa çıkacağı ve kontaminasyon yaratacağı tehlikesi göz önüne alınarak, montajından sonra 10 yıl geçen radyoaktif paratonerlerin yerine T.A.E.K tarafından demontesi tavsiye edilmektedir. Mevcut olup, kullanımı halen yasaklanmayan Am - 241 maddesi ihtiva eden paratonerlerin , her yıl en az bir kez kontrol edilmesi şarttır. Genelge için http://www.loftenerji.com.tr/img/bilgibankasi/1436781121Radyoaktif Paratoner.pdf

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,366
Kullanıcılar
450,237
Son üye
tekogulyunus

Yeni konular

Geri