R-L-C Devre Sorusu

elektrkci

Üye
jJ7Qkr.png

Bu soruyu yapamadım işin içine endüktans ve kondansator girince. yardım ederseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Not:Tolerans kısmı yok soruda direk hesaplayınız diyor yanlış yazmışım orayı.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
jJ7Qkr.png

Bu soruyu yapamadım işin içine endüktans ve kondansator girince. yardım ederseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Not:Tolerans kısmı yok soruda direk hesaplayınız diyor yanlış yazmışım orayı.
[(R3)//(-j1/WC)]*(Rx+jWL)=(R1)*(R2)

den hesaplayabilirsin

Lx=2H Rx=0,5m:ohm: çıkıyor sanırım

[(R3)//(-j1/WC)]*(Rx+jWL)=(R1)*(R2)

den hesaplayabilirsin

Lx=2H Rx=0,5m:ohm: çıkıyor sanırım

Yardımınız için çok teşekkür ederim.iki sorum daha olcak burdaki -j C nin +j de L nin yönü mü.Birde sayısal işlem yapınca C nin birimi farad R ninki ohm nasıl birbirini nasıl götürüyor birimlerde ohm cıkıyor orasını anlamadım.

Yardımınız için çok teşekkür ederim.iki sorum daha olcak burdaki -j C nin +j de L nin yönü mü.Birde sayısal işlem yapınca C nin birimi farad R ninki ohm nasıl birbirini nasıl götürüyor birimlerde ohm cıkıyor orasını anlamadım.
İlk sorunun cevabı evet, ikinci sorunun cevabı birbirini götürme diye bir olay yok her terimin kendi birimi var birimleri çarpıyorsun istenilen sonucu bulurken zaten gerekli olan birimler dışındakiler birbirini götürüyor geriye istenilen kalıyor.

İlk sorunun cevabı evet, ikinci sorunun cevabı birbirini götürme diye bir olay yok her terimin kendi birimi var birimleri çarpıyorsun istenilen sonucu bulurken zaten gerekli olan birimler dışındakiler birbirini götürüyor geriye istenilen kalıyor.

Çok Sağolun tekrar.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri