Röle Problemi

1696851987950.png
1696852057626.png

Merhabalar,

Röle sistemimin arızalarında yedek röleye bunu algılayıp işi yüklemesi için bir sistem kurmaya çalıştım. Start durumunda asıl röle işi yapıyor. Stop konumuna basıp yani röle arızalanıp çıkış vermediği ve rölenin plc tarafından çektirilmeye çalıştığı an yedek röleye geçecek ve iş devam edecek. Fakat stop konumuna aldığımda asıl röleyi yani arızalandı gösterdiğimde devrede elektrik kesiliyor ve hiç faz gözükmüyor. Nötrlerden falan şüphelendim ama olmadı. Öneriniz var mıdır? Rölelerim plc tarafından piston haraket ettirmektedir. Çözüm önerilerine açığım teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
"Sinyal geldi veya start butonuna bastım, ana röle kontakları kapandı,sistem çalışıyor.
Stop butonuna bastığımda veya sinyal geldiğinde ana röle kontakları açmaz ise onun işini yapacak yedek röle devreye girsin ve aynı zamanda ana röle sistemdan ayrılsın."

doğru anlamışmıyım..?

Ana rölenin sistemden ayrılmasına gerek yok zaten vuruş ömründen dolayı arızalanıp devreden çıkmış olacak. Gerisi doğrudur.

Ekli dosyayı görüntüle 101943Ekli dosyayı görüntüle 101944

Merhabalar,

Röle sistemimin arızalarında yedek röleye bunu algılayıp işi yüklemesi için bir sistem kurmaya çalıştım. Start durumunda asıl röle işi yapıyor. Stop konumuna basıp yani röle arızalanıp çıkış vermediği ve rölenin plc tarafından çektirilmeye çalıştığı an yedek röleye geçecek ve iş devam edecek. Fakat stop konumuna aldığımda asıl röleyi yani arızalandı gösterdiğimde devrede elektrik kesiliyor ve hiç faz gözükmüyor. Nötrlerden falan şüphelendim ama olmadı. Öneriniz var mıdır? Rölelerim plc tarafından piston haraket ettirmektedir. Çözüm önerilerine açığım teşekkürler.
Bu durumu iş güvenliği acısından değerlendirmek lazım ilk önce. Arızanın olduğu bir sistemi çalışmaya değil çalışmamaya zorlamak bence her zaman daha mantıklı ve iş güvenliği acısından uygundur . Sizin yapmaya çalıştığınız durum bence öngörülemez sonuçlar doğurabilir. Yok illa çalışması gereken bir sistem derseniz bu durumlar için çift role değil çift plc uygulanan aşırı güvenli sistemler gördüm. Tabi maliyeti iki katı tuzlu .

Bu durumu iş güvenliği acısından değerlendirmek lazım ilk önce. Arızanın olduğu bir sistemi çalışmaya değil çalışmamaya zorlamak bence her zaman daha mantıklı ve iş güvenliği acısından uygundur . Sizin yapmaya çalıştığınız durum bence öngörülemez sonuçlar doğurabilir. Yok illa çalışması gereken bir sistem derseniz bu durumlar için çift role değil çift plc uygulanan aşırı güvenli sistemler gördüm. Tabi maliyeti iki katı tuzlu .
hayır, iş güvenliği açısından sorun yok. ayrıca bu rölenin arıza yapma sebebi vuruş ömrünü doldurması oluyor hep. yani plc komutu gönderiyor fakat röle o kadar çok tetiklendiği için maalesef arızaya düşüyor.
gönderdiğim ekts çiziminde ne hata varda stopa basınca yedek röleye faz gitmiyor acaba ?
hayır, iş güvenliği açısından sorun yok. ayrıca bu rölenin arıza yapma sebebi vuruş ömrünü doldurması oluyor hep. yani plc komutu gönderiyor fakat röle o kadar çok tetiklendiği için maalesef arızaya düşüyor.

Röle arızalanınca hemen yedeği ile değiştirmek daha uygun değil mi?

bak arkadaşım o işi çle olmaz bu şemadanda heç bişi anlamadım . plc varsa ki bu zeliyo vari akıllı bir röledir çünki ömrü hayatımda 220 volt çıkışlı plc görmedim . ki öyle olduğunu düşünüyorum ..
ayrıca pcnin rölenin arıza yaptığını algılayacak bir sistem göremedim yedek röle nasıl algılıyor onu hiç anlmadım

şimdi şöyle bir düşünelim ne yapılabilir rölenin arıza yaptığını analamn için ona bir input atamalısın tamammı yedek röleyede bir output

plc röleyi çektirdiğinde rölenin kontağından geri bildirim almalı buna ne diyelim adına bunun adına röle kapandı bilgisi . bu bilgi 3 san içinde gelmese o zaman plc rölenin bozuk olduğunu kabul etsin ve yedek röleyi çektirsin
bunu set reset yap yapki röle arızasını arıza silmeye basmadan bu arıza gitmesin . bu kadar basit
eğer röleye sönümleme diyotu koymamışsan bu kadar sık çalışmada bozulması normal
röleye sönümlenme diyotu koymalısın ama 220 diyorsun ona olmaz herhalde bilmiyorum 220 volt rölede hiç sönümleme diyotu görmedim

röle yerine solid state röle kullanmayı deneyebilirsin ama onun 220 voltu varmı bilmiyorum görmedim ama vardır belki

farkettiğimizde bazen geç oluyor. çalışmadığını fiziksel olarak görmemiz vakit alabiliyor. ayrıca neden sürekli şirkette telaş ortamı yaratayım röle bozulduğunda. kompakt bi sistem kurup 4 güne bir sıklıkla kontrol edip arızalanan ana röleleri değiştirip bu şekilde ilerlemek istiyorum.
Röle arızalanınca hemen yedeği ile değiştirmek daha uygun değil mi?

sen farketmicen zate abi plc röleyi kapatacak röle arızalı bilgidsi alırsa yani 3 san sonra kapanmadığını görecek rölenim,n arızalı olduğunu anlıyacak sonra yedek röleyi çektirecek
hatta sana röle arızası diye bir röle çektirsin hatta röleyede lamba koy hatta birde korna koy hatta 3.kontak boş kalır itafayeyi polisi arasın .

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri