pwm ac kıyıcı

maviizi

Üye
arkadaşlar ''pwm ac kıyıcı'' ile ilgili kapsamlı bilgiye ihtiyacım var.yardım edebilecek olan var mı?

çook önemli:(

arkadaşlar neden biride verdigi bilgiyi tam eksiksiz vermiiyo ben bunu çözemiyorum hepimiz ögrenciyiz.eksik bilgiden hepimiz nefret ediyoruz ama hepimizde eksik döküman veriyoruz.bir ac dc kıyıcı bulamadım nette ya bu kadarmı zor arkadaş dürüst olmak.en güzeli gidip kütüphaneden araştırmak kusura bakmayında paylaşım diye bişey yok bence.....

maxim ' Alıntı:
arkadaşlar neden biride verdigi bilgiyi tam eksiksiz vermiiyo ben bunu çözemiyorum hepimiz ögrenciyiz.eksik bilgiden hepimiz nefret ediyoruz ama hepimizde eksik döküman veriyoruz.bir ac dc kıyıcı bulamadım nette ya bu kadarmı zor arkadaş dürüst olmak.en güzeli gidip kütüphaneden araştırmak kusura bakmayında paylaşım diye bişey yok bence.....

ac-dc dönüştürücü (konverter) diye ara arkadaşım,o şekilde bulabilirsin belki.

bu arada,pwm ac kıyıcı ile ilgili kimseden ses çıkmadı arkadaşlar.
kimsede mi kaynak yok be abi.
ihtiyaç olmasa yardım istemeyiz değil mi.

kardeş ilk önce sana anladığım kadarıyla bir adet pwm entegresi lazım.(yani pwm kıyıcı yapabilmen için) 3524 entegresi sana istediğin frekansta kare pwm üretme şansı veriri bunu h köprü devresi ile kıyarsın ve güzel bir dogrultma devresi ve filtreleme il al sana pwm kontrollü ac-dc dönüştürücü.kabaca sistem bu şekilde olur.tabi istediğin çıkış gerilim değeri giriş geriliminden yüksek ise trafo da kullanman gerekecek.msn adresini yaz sana eve gidince bişeyler yollayayım.

konu ya biraz gec kalmis olabilirim ama pwm ac kiyici konusunu bende aldim ve kaynak ta bulamadim konuyla ilgili maviizi sen calismani yapmissin galiba eger elinde duruyorsa halen bi sekilde alabilirsem sevinirim... sanirim ayni okuldayiz

Son düzenleme:
maviizi bende pwn doğrultucu konusunu araştırıyorum ama ben de kaynak bulamadım.Aslında konularımız birbiriyle paralel ve bağlantılı ben eğer bişey bulursam sana iletmeye çalışırım sen de eline herhangi birşey geçerse benimle paylaşırsan sevinirim.(özel mesaj göndericektim ama olmadı buaradan yazdım o yüzden :)

Temel elektrik bilginiz mevcut ise geri kalan kisimlar teferruattir.
AC 50Hz sinyal formunda, bir alternansimiz 10 ms ve 180 derecedir(periyot 20 ms 360 derece).
Tam dalga kiyici yapmak isterseniz 2 alternans icinde ayni islemleri yapmaniz gereklidir.

Voltaj kiyici dedigimiz sistemler AC nin Vzc(voltage zero crossing) noktasindan (0. derece) itibaren 180. dereceye kadar ki bolgenin kontrollu bir sekilde maskelenmesi islemidir.
Ornegin 220 VAC 50 Hz olan sebekede 110VAC elde etmek isterseniz 90. derece de Triac veya SCR' leri(SCR kullanilirsa pozitif ve negatif alternanslar icin ayri ayri olmalidir) tetiklersiniz, bu tetikleme pulsi diger alternansa tasmamalidir. Ideali kisa 2-3 igne puls uygulamaktir. Triac iletime gectikten sonra AC Threshold voltajinin altina dustugunde yalitima gecer.

Sayın maxim forumlarda size cevab verecekler neticede yine sizin gibi üyelerdir Herkesin cevap verme yada cevap vermeme ve yarım yazma gibi hakları var.
Banada sorarsan sende madem ögrencisin git arastır bul derim. Sen de su ögrencilikten sorumlusun.Senin mantıgındaki bir ögrenci beni gercekten düsündürüyor.Neticede PWM belli biraz temel kitab arastırmalarını yapsan konu net cıkacak karsına.Yukarıda yazdıgın yazıyada adam bilsede cevap yazmaz.

selammm selcuk üniversitesinde okuyorummm hocamız bize bir ödev verdi AC kıyıcı proje ödeviii bunun devresi lazm nasıl yapabliriz yardımcı olursanız sevinirimmm..

Forum istatistikleri

Konular
128,249
Kullanıcılar
450,060
Son üye
ali karaöz

Yeni konular

Geri