Proton Basic'te Dahili Osilatör Nasıl Seçilir

nakres79

Üye
Merhaba Arkadaşlar

PIC16F630 ile bir proje oluşturmaya karar verdim. Dahili osilatörünü kullanayım dedim. Bu zamana kadar hiç kullanmamıştım. Gerektiği zaman gerekli konfigürasyonu ayarlamakla basitçe hallederim dediğim bir konuydu.
Fakat iki akşamdır sonuç alamadım. PIC16F628 daha yaygın olduğundan o şekilde de araştırdım ama olmadı.

Önclikle derleyici olarak Proton Basic (v2.2) kullanıyorum. PicBasic'te ki komut olmuyor haliyle.

Fuse Configurator denen programı bulamadım. O programla elde edilmiş komut satırlarına denk geldim bazı yerlerde. Onlardan da bir sonuç alamadım.

Assambler'ı unutmuşum. Ama program içerisinde bulduğum örneklerini asm olarak eklemeye çalıştım olmadı.

Proton Basic'in kendi helpi (benim kullandığım versiyonda) declare bölümünde internal osilatörden bahsetmiyor bile.

Seçtiğim PIC'in PDF'inde gösterdiği konfigürasyon bitleri 14 bit ten oluşuyor. Kafam karıştı. hadi konfigürasyonu iki parça alarak yapalım. Verdiği adres 2007h.
Memory Map şemasında 4 haneli hex adres yok.

Sonuç olarak bu konuyla ilgilenirken dahili osilatörün sıcaklıktan etkilendiğini, esasen RC osilatör olduğunu velhasıl zamana bağlı uygulamalarda tercih etmenin pek sağlıklı olmadığını öğrendim.

Ama kullanamamış olmakta canımı sıktı. Konu hakkında önerilerinizi bekliyorum

Yazılımı pice atarken hangi programı kullaniyorsun? Normalde iç osilator seçimini bu programda osilator seçeneğinden ayarliyorsunuz. Yada bazi işlemcilerin iç osilatorleri olmuyor kullandığınız işlemcinin datasheetini araştırıp daha sağlıklı bilgi edinebilirsiniz.

Yazılımı PIC'e atmadım. Proteus da denemeye çalıştım. PIC'e atarken PIC Kit2 kullanıyorum. Ama benim öğrenmek istediğim konfigürasyon ayarı assambler yada proton basic'te nasıl. seçmiş olduğum mikrodenetleyicinin dahili osilatörü var.

Datasheetini araştırdığımı belirttim. Ama bahsettiği adres alanından bir şey anlamadım.
16F630 config.jpg

Yaziliminizin başına @ DEVICE pic16F630, INTRC_OSC_NOCLKOUT komutunu eklerseniz dahili osilatoru aktif etmiş olursunuz
Kolay gelsin

Yaziliminizin başına @ DEVICE pic16F630, INTRC_OSC_NOCLKOUT komutunu eklerseniz dahili osilatoru aktif etmiş olursunuz
Kolay gelsin
Bu komutu denedim. Pic Basic derleyicisinin komutu sanırım, ben Proton Basic derleyicisi kullanıyorum. O satırı eklediğim zaman hata veriyor.
İlgin için teşekkür ederim

Sorun benim derleyici versiyonumla ilgiliymiş. Yazılımdan Config ayarlarını yapmam mümkün olmuyor.

Çözüm olarak derleyicinin kaynak dosyalarına bakmak gerekiyormuş. Misal "P16F630.LPB" dosyası, benim kullanacağım mikrodenetleyicinin başlangıç ayarlarının olduğu dosya. Gerekli FUSE ayarlarını oradan yaparak sorun çözülebiliyor.

Benzer sorunu yaşayan arkadaşların bilgisine

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri