proje çizim yetkisi

arkadaşlar hepinize verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim fakat kimse benim sorumu fazla anlamamış heralde benim bölümüm end. otomasyon olduğu için proje çizme yetkim olabilirmi ben bunu da soruyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik Fen Adamları Gruplandırılması
Fen Adamlarının Gruplandırılması
Madde 3 - Elektrik ile ilgili fen adamları, gördükleri teknik veya mesleki öğrenim seviyelerine göre aşağıdaki gruplara ayrılırlar;
1 inci Grup
Enaz 3 veya 4 yıl yüksek öğrenim görenler.
2 inci Grup
Enaz 2 yıllık yüksek teknik öğrenim görenler ile ortaokuldan sonra enaz 4 veya 5 yıl mesleki ve teknik öğrenim görenler.
3 üncü Grup
Enaz lise dengi mesleki ve teknik öğrenim görenler, lise mezunu olup bir öğrenim yılı süreyle Bakanlıkların açmış olduğu kursları başarı ile tamamlamış olanlar ile 3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitimi Kanununun öngördüğü eğitim sonucu ustalık belgesi alanlar.

Elektrik Fen Adamları Yetki Ve Sorumlulukları

-elektrik Mühendisi : Elektrik iç tesisi plan, proje, resim ve hesaplarının hazırlanması ve imzalanması işleri:
Bağlantı gücü 50 KW`a kadar olan binaların elektrik iç tesisleri,
b) Elektrik İç Tesisi Yapım İşleri:
Bağlantı gücü 150 KW, 400 Volta kadar tesisler, c) İşletme ve Bakım işleri :
Bağlantı gücü 1500 KW`a kadar (35 K V dahil) tesisler,
d) Muayene ve Kabul İşleri:
Kendileri tarafından yapılan tesislerin bakım, muayene, bağlantı ve kabulü için gerekli işlerin tamamlanması, işlerinde yetkilidirler.

- Elektrik Teknikeri : Elektrik iç tesisi plan, proje, resim ve hesaplarının hazırlanması ve imzalanması işleri :
Bağlantı gücü 30 KW`a kadar olan binaların elektrik iç tesisleri, b) Elektrik iç tesisi yapım işleri:
Bağlantı gücü 125 KW, 400 Volta kadar tesisler,
c) İşletme ve bakım işleri : Bağlantı gücü 1000 KW`a kadar (35 KV dahil) tesisler,
d) Muayene ve kabul işleri: Kendileri tarafından yapılan tesislerin bakım, muayene, bağlantı ve kabulü için gerekli işlerin tamamlanması,
işlerinde yetkilidirler.

- Elektrik Teknisyeni : Elektrik iç tesisi yapım işleri:
Bağlantı gücü 75 KW,400 Volta kadar tesisler, c) İşletme ve bakım işleri :
Bağlantı gücü 500 KW, 400 Volta kadar tesisler,
d) Muayene ve kabul işleri: Kendileri tarafından yapılan tesislerin bakım, muayene, bağlantı ve kabulü için gerekli işlerin tamamlanması,
işlerinde yetkilidirler.

Yetki gücü hesaplamasında en pratik ve gecerli yol TOPLAM KURULU GÜCÜN BAĞLANTI GÜC KAT SAYISI CARPIMI İLE BULUNUR.
ÖRNEK: KURULU GÜÇ:50.000W X0.60 =30.000W <30 KW UYGUNDUR Tekniker İmzası gerekir.

Elektrik teknisyeni proje çizimi yapabilir ama imza yetkisi yoktur . Çizimini yaptığı projeye imzayı ya elektri teknikerine veya da elektrik mühendisine imza attırmsı gerekir.

arkadaşlar hepinize verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim fakat kimse benim sorumu fazla anlamamış heralde benim bölümüm end. otomasyon olduğu için proje çizme yetkim olabilirmi ben bunu da soruyorum.

Sayın Meslektaşım bende endüstriyel otomasyon bölümü mezunuyum.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...li-fen-adamlarinin-yetkileri-imza/sayfa3.html
yukarıdaki sayfada bende bu konuda sorumu sormuştum. olumlu cevap alamadım.

arkadaşlar benimde bi sorum olacak hazır konu açılmışken. ben ldüz lise mezunuyum muhasebecilik yapıyorum 3 yıldır ancak çok bunaldım elektrik sektöründe çalıştım hep autocad biliyorum ama hiç proje çizebilen bi eleman olarak işe girmeye cesaret edemedim autocad bilgimi biraz daha geliştircem iş başvursu yaptığım yer bana illa teknik lise mezunu olman lazım dermi ? yani şimdiden sonra karar değiştirip elektrikçi olamazmıyım?

Uzun seneler önce önemli bir projede basit hatalar yakaladım adı lazım değil büyük bir proje müellifi firması konuşmaya gittim projeyi çizen kişiyi buldum sohbet muhabbet adam sorularıma cevap veremeyince abi ben ziraat mühendisiyim onaylayan Elektrik Mühendisi ayrı dedi :D Projeyi incelemiyor mu dedim çok proje olduğu için detaylı bakamıyordur dedi.
Mesaj alınmıştır herhalde...

teşekkür ederim cevap için (= yine ustalık belgesi vs alabilceğim kurumları bi araştırıyım bakalım.

Elektrik Fen Adamları Gruplandırılması
Fen Adamlarının Gruplandırılması
Madde 3
- Elektrik ile ilgili fen adamları, gördükleri teknik veya mesleki öğrenim seviyelerine göre aşağıdaki gruplara ayrılırlar;
1 inci Grup
Enaz 3 veya 4 yıl yüksek öğrenim görenler.
2 inci Grup
Enaz 2 yıllık yüksek teknik öğrenim görenler ile ortaokuldan sonra enaz 4 veya 5 yıl mesleki ve teknik öğrenim görenler.
3 üncü Grup
Enaz lise dengi mesleki ve teknik öğrenim görenler, lise mezunu olup bir öğrenim yılı süreyle Bakanlıkların açmış olduğu kursları başarı ile tamamlamış olanlar ile 3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitimi Kanununun öngördüğü eğitim sonucu ustalık belgesi alanlar.

Elektrik Fen Adamları Yetki Ve Sorumlulukları

-elektrik Mühendisi : Elektrik iç tesisi plan, proje, resim ve hesaplarının hazırlanması ve imzalanması işleri:
Bağlantı gücü 50 KW`a kadar olan binaların elektrik iç tesisleri,
b) Elektrik İç Tesisi Yapım İşleri:
Bağlantı gücü 150 KW, 400 Volta kadar tesisler, c) İşletme ve bakım işleri :
Bağlantı gücü 1500 KW`a kadar (35 K V dahil) tesisler,
d) Muayene ve Kabul İşleri:
Kendileri tarafından yapılan tesislerin bakım, muayene, bağlantı ve kabulü için gerekli işlerin tamamlanması, işlerinde yetkilidirler.

- Elektrik Teknikeri : Elektrik iç tesisi plan, proje, resim ve hesaplarının hazırlanması ve imzalanması işleri :
Bağlantı gücü 30 KW`a kadar olan binaların elektrik iç tesisleri, b) Elektrik iç tesisi yapım işleri:
Bağlantı gücü 125 KW, 400 Volta kadar tesisler,
c) İşletme ve bakım işleri : Bağlantı gücü 1000 KW`a kadar (35 KV dahil) tesisler,
işlerinde yetkilidirler.

- Elektrik Teknisyeni : Elektrik iç tesisi yapım işleri:
Bağlantı gücü 75 KW,400 Volta kadar tesisler, c) İşletme ve bakım işleri :
Bağlantı gücü 500 KW, 400 Volta kadar tesisler,
işlerinde yetkilidirler.

Yetki gücü hesaplamasında en pratik ve gecerli yol TOPLAM KURULU GÜCÜN BAĞLANTI GÜC KAT SAYISI CARPIMI İLE BULUNUR.
ÖRNEK: KURULU GÜÇ:50.000W X0.60 =30.000W <30 KW UYGUNDUR Tekniker İmzası gerekir.

Elektrik teknisyeni proje çizimi yapabilir ama imza yetkisi yoktur . Çizimini yaptığı projeye imzayı ya elektri teknikerine veya da elektrik mühendisine imza attırmsı gerekir.

Ben Elektrik Teknisyeniyim Yıllardır tedaşa proje çizip onaylatıyorum 70 kw akadar imza atma yetkisine sahibim 30 kw ttan bahsettiniz teknikerlere imzalatmanz gerikir ondan yazdım. ama ben teknikerlere imzalatmıyorum kendim imzamla onaylatıyorum kabul alıyorum yıllardır hep imzalıyorum ilginize teşekkür eder saygılar sunarım

Uzun seneler önce önemli bir projede basit hatalar yakaladım adı lazım değil büyük bir proje müellifi firması konuşmaya gittim projeyi çizen kişiyi buldum sohbet muhabbet adam sorularıma cevap veremeyince abi ben ziraat mühendisiyim onaylayan Elektrik Mühendisi ayrı dedi :D Projeyi incelemiyor mu dedim çok proje olduğu için detaylı bakamıyordur dedi.
Mesaj alınmıştır herhalde...
o da mühendis işte idare et:)

ENERJİ BAKANLIĞI 30 12 2014 tarihi ve Sayı : 29221 ile Elektrik proje ve onay yönetmenliğini değiştirmiştir.Yeni çıkan bu yönetmelikte PUS Denilen bir sistemden bahsediliyor PUS u sadece Mühendisler alabilir deniliyor.Peki bu alanda çalışan Elektrik Teknikerlerinede PUS verilecekmi Elektrik Teknikerlerrinde proje çizme yetkisi var Elektrik teknikerleri PUS belgesini nerde alacaklar. elektrik teknikeri arkadaşlar bunu bimer yada enerji bakanlıgına mail atın hiçbir yönetmelikte elektrik teknikerleri hesaba alınmıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,312
Kullanıcılar
450,148
Son üye
AİŞTAR

Yeni konular

Geri