Priz İçin Yardım

Arkadaşlar merhaba size bir sorum olacak. Şimdi odaya priz takacağım fakat buat tan kablo çekmem gerekti buatın içinde 4 adet kablo var. 3 Kırmızı 1 Kahverengi. 2 kırmızı bir delikten 1 kırmızı ve 1 kahverengide diğer delikten geliyor. Benim sorunum şurda bana lazım olan faz,nötr,toprak kablolarını nasıl ayırt edeceğim?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bir buatta toplam 4 kablo varsa muhtemelen o yapı çok eski topraklama olmayabilir fazı kolaylıkla bulabilirsin eğer 4 kablonun 3 ndede elektrik varsa 4 cü nötr dür yok eğer 2 faz diğerlerinde elektrik yoksa bunu tespit için biraz çaba sarfedecen 1 ci yol mümkin se elektrikci bir arkadaş getir 2 ci yol o kabloları bir sonraki yada bir önceki buattan kontrol ederek eğer priz var ise muhtemelen toprak ve nötürü prize inen kablolardan bulacaksın 3 yol kaçak koruma rolesi varsa elektrik olmayan her iki ucu kısa devre yap role atarsa birnden biri topraktır 4 cü yol eğer lamba tesisatı ile alakadar ise o buat mutlaka lambaya giden bir uç nötür e bağlıdır 5 ci yol ölçü aleti ile kontrol et faz nötr arası yüksek çıkacaktır 6 cı yol nötr gösteren kontrol kalemi var 7 ci yol tehlikeli o bende kalsın sölemeyim :D kolay gelsin eğer tesisatın yeni ise orayı yapan arkadaş usta biri olsaydı nötürü mavi renk yapardı onuda esefle kınıyorum

çok tşkler hocam. peki topraklama olayına hiç girmesek sadece faz ve nötr ü bağlasak sorun olur mu?

çok tşkler hocam. peki topraklama olayına hiç girmesek sadece faz ve nötr ü bağlasak sorun olur mu?

paşam ! topraklama çok zor ve masraflı olmaz eğer mümkinse evine yakın yada yapacağın prize yakın bir bahçe bahçeye açılan bir pencere yada baca vs. varsa 1 ad som bakır çubuk 10 mt 6 mm n.y.a 40 tl tutar yaparsan iyi olur ancak prizde tpraksız bir cihaz kullanacaksan örnek: fön mak.,tv,vcd,vantilatör,dvd,lamba, topraklama da yapman zor ise gerek yok ancak o prizde topraklı bir cihaz kullanma örnek.çamışır mak. klima . soba. fırın.vs geçen hafta yengem topraklama olmadığı için çamaşır makinesine temasında çok kötü çarpılmış ancak evleri bana yakın değil olsaydı yapardım benide kınamayın ve bugün tedaş yetkilisine yaptırdığım bir muamele kontrol keşfinde topraklamanın ufak bir kusurundan dolayı dosyamı imzalamadı eksiği gider sonra imzalayacağım dedi topraklama çok möhim bişe :D

Hocam işin aslı biz yurttayız sadece ketıl ve laptop için kullanacağız. Peki son olarak toprağı kalorifere bağlasam nasıl olur?

kalorifere bağlama, !!! durumunuz çok zor ise kettle takdığınızda kaynayana kadar dokunmayın zaten kettle dışı tamamen sert plastiktir fazla zarar vereceğini zannetmem ama bilgisayar için garanti edemem şansa bırakırsın ama yine de topraklama iyidir bir şekilde işiniz yasal ise laptop ve kettle kullanmanız serbest ise yetkililere topraklama yapılması hususunda teklif ediniz kolay gelsin

bana kalırs topraklama şart. bugün ki küçük bir ihmal yarın can kaybına neden olmasın.

çok eski yapıysa buattaki borular demir ise onada baglasan olur

çok eski yapıysa buattaki borular demir ise onada baglasan olur

sevgili kardeşim diyelimki senin dediğin gibi buattaki borular eski demir sac boru ve siz toprakla hiçbir bağlantısı olmayan bu boruya topraklama olsun diye kablo bağladınız ve zamanla tesisat içerisinden bir kablo faz borulara temas yada şase yaptı ki bu çok olağan bir şey peki borular kendi üzerindaki elektriği nasıl deşarjz edecek dolayısı ile bu akım direk laptop gibi hasas cihazların içerisine giderek yakacak yani siz hiç topraklama yapmazsanız bu dediğiniz sistemden daha sağlıklı olur veya bu demir borular bir yerde su borusu ile temasını düşünün ana buat yada kolon veya merdiven dairesindeki demir boruya teması halinde bu akım nereye boşalacak su boruları vasıtası ile daha büyük bir problem yaşanmazmı o anda bir kişinin şofbende duş aldığı ana denk gelse veya biri su içerken yakalansa yada okulun bilgi işlem odasındaki cihazları yaksa lütfen bu şekilde problem çözmeyelim kesin çözüm ya topraklama yapacaksın ya kullanmayacaksın yada cihazının yanmasını şansa bırakarak risk alacaksın saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri