Potansiyometre hakkında

semusahin

Üye
İyi günler.Bende 10k lık potansiyometre var.Simülasyon setimde vites geçişleri için kullanacağım önceki bozuldu.Ancak potansiyometrenin dönüş boşluğunu azaltmam gerekiyor bunu nasıl yaparız yani şöyle 1 tur döneceğine çeyrek tur dönmesini istiyorum hassas olmasını istiyorum.Potansiyometrenin fotoğrafı aşağıda onun aynısıdır.

225px-Potentiometer.jpg

Neden böyle yapmak istiyorsunuz? Potun değerini değiştirseniz?

Şimdi şöyle söyliyeyim çok hassas olması için 10k yerine ne alacağım ve potun değerinin dönüş açısıyla alakası varmı?Yada kaç k'lık pot tavsiye ediyorsunuz?

Tabii ki alakası var.Örneğin bir devrede 10k'lık dirençten sonra devrede değişiklik oluyor.Siz 100k lık pot bağlarsanız 10 da 1 çevirmeden sonra o değere ulaşmış olursunuz. Yani pot değerini büyütmek sizin işinizi görür sanırım.Ama devreyi görerek daha sağlıklı konuşabiliriz.

Bu orantıya göre 50k bana daha makul gibi geliyor.Teşekkür ederim ilginiz için.

Potlar lineer ve logaritmik diye ayrılıyorlar.direnç doğrusal veya logaritmik değişiyor..

Potlar lineer ve logaritmik diye ayrılıyorlar.direnç doğrusal veya logaritmik değişiyor..

O kadar ayrıntıya girmedik üstad :) Arkadaş fiziksel olarak dönüş turunu azaltmak istiyor. 47 k ya da 100k lık pot takarsa amacına ulaşır sanıyorum. Peki üst resimdeki potlar hangi kategoriye giriyor, logaritmik-doğrusal?

Üzerinde yazar..A,B veya lin, log..genelde piyasada bu iki çeşit var sanırım..uzun zamandır pot almadım.
aslında daha çok çeşit pot var...

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri