Potansiyel Fark

Arkadaşlar bu konu ile ilgili santral Scada ve plc programları yapan bir supervizor ile konuştum.
Cevabını eksiksiz olarak aktarıyorum;

Senkronizasyonu 2 adım olarak düşünelim.
Birinci adım alternatorun Şebeke ile paralele girmeden öncesi ve ikinci adım ise paralele girdikten sonrası.

Birinci adım:
Alternatörün şebeke ile paralele girmesi için frekans, gerilim ve faz açıları eşitliği sağlanması gerekir.
Frekans ve faz açısı eşitliğini alternatör hızını değiştirerek ayarlarız.
Gerilimi ise uyartım akımını (buraya dikkat uyartım gerilimi sabit, sadece akımı) değiştirerek ayarlarız.
Gerilim, frekans ve faz açısı eşitlendiğinde (kesici kapatılarak) şebekeyle paralele girilir.

İkinci adım:
Paralele girdiğimizde artık gerilimi ve frekansı değiştirme şansımız yoktur.
Paralel olduktan sonra alternatör dönüş hızını artırmak şebekeye güç aktarımı yapar. Yani şebekeye aktif güc vermeye başlarız.
Paralele girdikten sonra uyartım akımını (gerilim yine sabit, sadece akımı) değiştirmek ise şebekeye verilen reaktif gücü ayarlar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri