Potansiyel Fark

Buda alternatörünüzün gücüne göre Şebeke frekansını biraz arttırıp şebekeye akım basmaya başlayacaktır.
Yani şebeke 50 hz ise bizim jeneraratörümüz atıyorum 50.01 üreterek mi akım akışını sağlayabiliyor kilit nokta burasımıdır ? Araştırmama rağmen halen aydınlanamadım teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Öncelikle alternatörün şebeke ile senkron olabilmesi için frekans, faz açıları ve gerilimi eşit olmalı. Frekansı ve gerilimi devir sayısı ayarlar. Frekans şebekeye eşit olunca devir sabit kalır eğer hala gerilim şebekeye senkron olamamışsa uyartım gerilimi artırılır. Diyelim ki frekans, faz açısı ve gerilimi yakalayıp şebekeye senkron olduk. Bu durumda kesici kapatılır ve şebeke ile alternatör birbirine bağlanır. Şu halde biz hatta bağlıyız fakat hatta akım aktarmıyoruz. Şebekeye karşı gelemesiğimiz için frekansımız ve gerilimimiz artık sabit kalacaktır, değiştirme şansımız yok. Şimdi uyartım akımını yükseltiyoruz ve akım üretmeye başlıyoruz. Uyartım akımımız ne kadar yükselirse şebekeye verdiğimiz akım o kadar artar. Biz akım ürettiğimiz için ve şebekeden akım çekildiği için şebekeye güç aktarımı yapabiliyoruz. Akımlar kanununu ele alırsak bir düğüm noktasına gelen akımların toplamı, o düğüm noktasından çıkan akımların toplamına eşittir. Yani biz o düğüm noktasından akım çekmiyoruz, düğüm noktasına yani şebekeye akım veriyoruz.

Frekans, açı ve gerilim pratik olarak birbirine yaklaştırılıp(yani aynı hale getirilip), senkronlama gerçekleştirilmiyor mu? Pratik olarak mümkün olmayan kısım derken neyi demek istediniz?

Birde senktron bir makinanın çalışma prensibi öğrenilmeye çalışıldığında, yani uyartım akımının artırılması/azaltılması durumu neye karşılık gelir, devir sayısının artırılması azaltılması neye karşılık gelir. Paralellemeden sonra hangi değerler sabittir? hangileri nasıl değiştirilir konuları biraz okunursa, sorunun cevabını vermiş olsan sayın @testcimurat'ın açıklamaları, daha fazla anlaşılmış olacaktır.

Pratikte değerler birbirine yaklaştırılır. Bu da bağlantıdan sonra bir miktar akım alış verişine sebep olur. Hiç bir zaman senkrona girildiğinde akımın sıfır olacağı bire bir aynılığa ulaşılamaz demek istedim :)

Yani şebeke 50 hz ise bizim jeneraratörümüz atıyorum 50.01 üreterek mi akım akışını sağlayabiliyor kilit nokta burasımıdır ? Araştırmama rağmen halen aydınlanamadım teşekkürler.[/QUOTE]

Firakansın artımı bir amaç değil. Şebekeye güç vermenin bir sonucudur. Şebekeye güç vermek için generetörün daha fazla tahrik edilmesi gerekir.

Öncelikle alternatörün şebeke ile senkron olabilmesi için frekans, faz açıları ve gerilimi eşit olmalı. Frekansı ve gerilimi devir sayısı ayarlar. Frekans şebekeye eşit olunca devir sabit kalır eğer hala gerilim şebekeye senkron olamamışsa uyartım gerilimi artırılır. Diyelim ki frekans, faz açısı ve gerilimi yakalayıp şebekeye senkron olduk. Bu durumda kesici kapatılır ve şebeke ile alternatör birbirine bağlanır. Şu halde biz hatta bağlıyız fakat hatta akım aktarmıyoruz. Şebekeye karşı gelemesiğimiz için frekansımız ve gerilimimiz artık sabit kalacaktır, değiştirme şansımız yok. Şimdi uyartım akımını yükseltiyoruz ve akım üretmeye başlıyoruz. Uyartım akımımız ne kadar yükselirse şebekeye verdiğimiz akım o kadar artar. Biz akım ürettiğimiz için ve şebekeden akım çekildiği için şebekeye güç aktarımı yapabiliyoruz. Akımlar kanununu ele alırsak bir düğüm noktasına gelen akımların toplamı, o düğüm noktasından çıkan akımların toplamına eşittir. Yani biz o düğüm noktasından akım çekmiyoruz, düğüm noktasına yani şebekeye akım veriyoruz.

Uyartım akımı arttırılarak Cos Fi değiştirilebilir. Şebekeye daha fazla enerji basılamaz. Daha fazla enerji basmak için generatörün daha fazla tahrik edilmesi gerekir.

Uyartım akımı arttırılarak Cos Fi değiştirilebilir. Şebekeye daha fazla enerji basılamaz. Daha fazla enerji basmak için generatörün daha fazla tahrik edilmesi gerekir.
Peki tahrik ne kadar artarsa artsın devir hep aynı dönüş hızı da değişmiyorsa tahrik ne demek jeneraratör yüklendikçe bağırıyor ama devir değişmiyor çıkışına yük bağlı bir jeneratör değilde bizim dijital ekrana el ile yazdığımız (şebekeye basarken)1000 kw bas veya 1500 kw bas dediğimizde + 500 kw nasıl oluşuyor bunu hep merak ederim.burada uyartım akımının fonksiyonu yok diyorsunuz.Aslında cevaplamışsınız da biraz daha detay lazım anlayamadım .

Aktif güç talebi arttıkça devir düşme eğilimi gösterir, devrin düşmemesi için giriş gücü arttırılır (Fiziğin temel kuralı:Girişten ne verirsen kayıpları düş çıkıştan onu alırsın)
Reaktif gücün etkisiyle düşen gerilimin dengelenmesi için de ikaz akımı arttırılır sargılarda daha fazla manyetik alan oluşur gerilim değeri artar.
İşin temel mantığı kısaca bu şekildedir.

Aktif güç talebi arttıkça devir düşme eğilimi gösterir, devrin düşmemesi için giriş gücü arttırılır (Fiziğin temel kuralı:Girişten ne verirsen kayıpları düş çıkıştan onu alırsın)
Reaktif gücün etkisiyle düşen gerilimin dengelenmesi için de ikaz akımı arttırılır sargılarda daha fazla manyetik alan oluşur gerilim değeri artar.
İşin temel mantığı kısaca bu şekildedir.
Reaktif gücün etkisi ile düşen gerilim derken hadi alıcımız tamamen aktif yükse mesela hep ısıtıcı ise ne olacak o zaman yük arttıkça uyartım akımı hep sabit mi kalacak heralde kalmayacak .yoksa burda yükten değilde jeneratörün kendinden mi bahsettiniz.

Aktif gücün nasıl karşılandığını yazımda belirttim !
Gerilim düşümü ikaz akımı arttırılarak tolare edilir.
Alternatör (Güç kaynağının elektrik üreten kısmı)
Yük (Şebeke tarafındaki alıcılar)

Son düzenleme:
Alternatörün ve yükün tarifini yaptığınız için çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri