Pnp transistor tetikleme sorunu

Hareket yokken röle çekili olacak. Hareket yoksa ya da 10 saniyeden az ise devre tepki vermeyecek. Hareket 10 saniyeyi bulursa röle bırakacak. Öyle mi? Röle bıraktıktan sonra ne olacak peki? Ordan sonrası belli değil.

piyasadaki çin malı PIR modullerinden kullanıyorsunuz heralde. kalitesiz anlamında yazmıyorum bunların çıkışı logic high 3.3v ve bir dirençten çıkılıyor. direk led çalıştırabilirsiniz yani bir optocoupler tetikleyin optonun çıkışındaki npn ile istenilen devrenin voltaj seviyesi ile zaman rölesi vs.. yaparsınız

MAIN_LOOP doğru. Çinden getirtmiştim. Çıkış yetersiz olur diye anahtalamada kullanacağım transistörün beyzini yine bir transistörle tetikledim sonuç yine başarısızlık. Denemelere devam.

bolubeyi röle çekildikten sonra röleye bağlı elektrik cihazına giden akım kesilecek. Ta ki C1 kondansatörü boşalana kadar.

Bir de aklıma şu geldi. Bu pır sensörü çalışma voltajı 5-20 v arasındaymış. Bununla ilgili bir sorun olabilir mi?

çalışır çünkü zaten PIR devresi çok az akım çekiyor üzerinde bir adet siyah LDO var 3.3luk.

Elimde opto olmayınca deneme yapamadım. En kısa zamanda alıp deneme sonuçlarını buraya yazacağım.

pir devresinde zamanlayıcı yok mu onunzamanı düşür devresini kurcala, min 1dk sonra kapanıyor yanlış hatırlamadıysam tasarruf derdinsenin kabul ama 10 sn de ışığın kapanması orda olan biri için sıkıntı yaratmayacak mı, kullanım mekan neresi düşünmüştün? Bu mantıkta 10 sn. sonra hareket yoks akapansın var ise sönmeden tekrar süre sayan tasarım yapmalısın bence.

Sanırım pırdan 5v out alabilsem sorun kalmayacak gibi gözüküyor.

by lent bu devre ile 220v cihazın kontrolünü yapacağım.

İstediğiniz devreyi 741 opamp entegresi ile tasarladım. Butonu kaldırıp yerine 3,3 Volt çıkış gerilimi veren pir sensörü taktığınızda da çalışacaktır. Ayrıntılar aşağıda.

Senaryo:

3 Voltluk bir kaynağa bir buton bağlıdır.
Butona 10 saniye ya da daha uzun bir süre ile basıldığında yanmakta olan bir lambanın sönmesi isteniyor.
Buton bırakıldığında istenilen sürenin sonunda lambanın tekrar yanması isteniyor.
Gerekli devreyi tasarlayınız.

ezgif-2-af42a106ef.jpg

Açıklama:
Farklı R1 ve C1 değerleri kullanarak butona basıldıktan sonra lambanın yanık kalma süresi değiştirilebilir.
Yine farklı R2 değeri kullanarak buton bırakıldıktan sonra lambanın sönük kalma süresi değiştirilebilir.
Burada dikkat edilmesi nokta direnç değişiklikleri yapıldığında daima opampın 3 nolu pinindeki voltaj 2 nolu pinindeki voltajdan büyük olmalıdır. Mevcut direnç değerleriyle devredeki kondansatör 3 Voltluk kaynağın yarısı olan 1,5 Volta kadar şarz olabilmektedir. Bu duruma göre opampın 2 nolu girişinde 1,5Voltun altında mevcut R3 R4 kombinazasyonuyla 1,2 V bir gerilim oluşturulmuş ki devre çalışsın.

İsis simülasyonununa videoyu da aşağıya ekliyorum. Video yüklendiğinde görüntülenecektir.

Ekli dosyalar

• cemil.DSN
    93.8 KB · Görüntüleme: 0
#bolubeyi ilgilendiğiniz için çok teşeklür ederim. Tam istediğim gibi bir devre olmuş. Bir soru daha sormak istiyorum. Bu op amplar simetrik kaynakla beslenmeli deniyor. Bu nasıl olacak?
Bu konuda da bilgilendirirseniz sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri