Plc stop konumundan start konuma geçme durumu

Arkadaşlar merhaba iyi günler dilerim.Benim iki sorum var . İlk sorum stop butonuna basıp tekrar start butonuna bastıgımız zaman sistemdeki çıkışların son durumununa nasıl devam ettirebilirim starta bastığım zaman.2nci sorum sistemimde 2 sensör aktıf oldugu zaman sistemin bir kısmını durduruyorum. duran kısmın içinde zaman rölesi var . bu iki sensörden birisinin enerjisi gittiği zaman sistem çalışmaya devam ediyor ben sistemin durdugu andaki zaman rölesinin o anlık değerini nasıl devam ettiğinde zaman rölesine atabilirim. kısaca zaman rölesini nasıl devam ettirebilirim. sorum biraz karmaşıl olmuş olabilir yeniyim kusura bakmayın.teşekkürler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
"stop butonuna basıp tekrar start butonuna bastıgımız zaman sistemdeki çıkışların son durumununa nasıl devam ettirebilirim"

Her bir çıkış için SET-RESET tanımla.

"2nci sorum sistemimde 2 sensör aktıf oldugu zaman sistemin bir kısmını durduruyorum. duran kısmın içinde zaman rölesi var . bu iki sensörden birisinin enerjisi gittiği zaman sistem çalışmaya devam ediyor ben sistemin durdugu andaki zaman rölesinin o anlık değerini nasıl devam ettiğinde zaman rölesine atabilirim."

Bu soruyu tam anlayamadım bir düşüneyim.

Son düzenleme:
Yazarak net ifade edemedim. Doğru anladıysam.

Ekli dosyalar

• MOTOR.png
    MOTOR.png
    3.4 KB · Görüntüleme: 20
bende yazarken pek anlamadım kusura bakmayın :).stop tan starta geçtiğimiz zaman zaman rölesini nasıl kaldığı saniyeden devam ettirebilirim.
"stop butonuna basıp tekrar start butonuna bastıgımız zaman sistemdeki çıkışların son durumununa nasıl devam ettirebilirim"

Her bir çıkış için SET-RESET tanımla.

"2nci sorum sistemimde 2 sensör aktıf oldugu zaman sistemin bir kısmını durduruyorum. duran kısmın içinde zaman rölesi var . bu iki sensörden birisinin enerjisi gittiği zaman sistem çalışmaya devam ediyor ben sistemin durdugu andaki zaman rölesinin o anlık değerini nasıl devam ettiğinde zaman rölesine atabilirim."

Bu soruyu tam anlayamadım bir düşüneyim.

Sanırım 2. soruya geçtik değil mi? Zamanın varsa eve geçtiğimde sorunu iyice okuyarak, anlayıp cevabımı bir örnekle vermeye çalışırım.

Soruyu adım adım bir kere daha yazarsan sevinirim. Bir kaç kere okudum ama tam olarak anlayamadım.

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla cevap vereyim:

1705414400339.png

Start komutunun verildiğini ve sayma işleminin başladığını düşünelim. 3. saniyede start komutu kesildi. İlk networkde düşen kenarla move komutuyla timer'ın kaldığı değeri #et_val değişkenine atadık. (başlangıçta timer1_pt değerinin 10 saniye oldunu düşünelim, et_val değeri de 3 saniye oldu).

Tekrar start verildiğinde yükselen kenarla ikinci network'de timer1_pt değişkeninden et_val değeri çıkarıldı ve tekrar et_val değerine atandı. yeni timer1_pt değeri 7saniye oldu.

Timer tekrar saymaya başladığında 7 saniye sonra çıkış verecek. Tabi timer bir kere çıkış verdikten sonra et_val ve timer1_pt değeri birbirine eşit olacak. sonraki işlemlerde pt değeri 0 olacak. O yüzden reset şartıyla bir noktada et_val ve timer1_pt değerinin sıfırlanması/ilk değerine döndürülmesi gerek. O da prosesin şartlarına bağlı bir şey.

Arkadaşlar vakit ayırıp ilgilendiğinz için teşşekür ederim .

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri