PLC Setleri Hakkında Öneri

Ahmet Eker

Üye
Merhabalar;
Plc hakkında yeni yeni bilgi edinmeye başladım kitap ve dvd olarak dökümanlarım tam ama uygulama olarak set veya 224xp almayı düsünüyorum ama baslangıc olarak canta setler agır olur dediler lütfen tecrübeli biri bana yardımcı olursa cok sevinirim baslangıc olarak ne almayı önerirsiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Arkadaşım kurslar var ilk önce bir kurs denesen iyi olur, birde tabi pratik yapman gerekli...

Alıntı:
1)Digital elektroniği çok iyi öğrenin.
2)De Morgan eşitlik tablosunu adınızdan daha iyi öğrenin.
3)Bu konuda çeşitli similasyon programları var bunlarda çeşitli denemeler yapın.
4)Petri ağları (Petri Nets) temel olarak öğrenin bu petri ağları herşeyin başaldığı nokta.
5)Mealy ve Moore yapılarını öğreninn(çok basittir)
6)Em-Plant adı altında bir yazılım var bu yazılımın yeni sürümleri artık yok bu yüzden rahatlıkla bulunabilir.
7)Matlab SFC toolbox öğrenmek size çok şey kazandıracaktır (Almanyada bulunan otomobil firmaları otomasyon mühendislerini iş alırken ilk sordukları soru bu)
8)Giriş seviyesinde pic-basic yada buna yakın bir dil öğrenin(bu size if yapılarını anlamanız kolaylaştıracaktır)
9)Ve Simatic Manager burada size tavsiyem çok basit devreler kurun örneğin yıldız üçgen devreleri sayıcı devreleri vb.
10)OPC server hakkında bilgi toplayın.
11)Vbox yada Wmvare gibi image tabanlı işletim sistemleri arası ağlar kurun
12)Kendiniziden emin olduğunuzda kendizi test edin örneğin 4 kavşaklı 8 direkli sayıcılı bir trafik lambası devresi dizayn edin.
13)Sıra geldi operatör panellerin bunun için iki yol var ya sadece komut yolulya sınırlı şeyler yapmak yada visual basic öğrenmek.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Internetten Logixpro plc eğitim/simülasyon yazılımını bulun. İngilizceniz varsa yanında gelen kılavuzlarla oldukça çok pratik yapabilirsiniz.( Program Allan Bradley için fakat programlama mantığı için faydalı olacaktır)
Not: setler hakkında bilgim yok. Fakat uygun fiyatlı bir set bulursan ben de satın almak isterim.

Son düzenleme:
Merhaba

PLC Sistemleri konusunda siemens marka sistemleri öğrenmenizi tavsiye edebilirim, Kullanım durumuna bakıldığında avrupada neredeyse %75-80 siemens firmasının ürünleri yaygındır, ayrıca IEC Normlarında'da gayet şeffaf ve açık (Yani komutlar ve programlama mantığı açısından standartlara tam uyumlu) bu sistemleri öğrenmeniz diğer marka plc sistemlerini de öğrenmenizi oldukça hızlandıracaktır, bu konuda kendinizi geliştirmeyi ve bu alanda çalışma yapmayı düşünüyorsanız uygulamalı eğitim almanızı öneririm, eğitim setleri ve eğitim konusunda internette birçok siteden bilgi alabilirsiniz, bildiğim ve önerebileceğim diğer bir sitede (uygun fiyatlarda eğitm ve setler için) www.stssistem.com sitesini ziyare ederek bilgi edinebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,269
Kullanıcılar
450,093
Son üye
plmkenan

Yeni konular

Geri