BJKAli

Üye
Merhaba bir performans ödevim var ama burda ne demek istediğini bir türlü anlayamıyorum bir kaç çalışma yaptım üstünde ama hocam doğru sonuca ulaşamadığımı söylüyor.
Senaryom
3 motor kontrol edilecektir. Motorlar ayrı başlatma ve durdurma butonlarıyla çalıştırılıp, durdurulacaktır. Her motor, kendinden önceki motor çalışmadıkça çalışamayacaktır. Yani birinci motor çalıştırılmadıkça ikinci, ikinci motor çalışmadıkça üçüncü motor çalıştırılamayacaktır. Hangi motorun aşırı akım rölesi atarsa, o motor ve ondan sonraki bütün motorlar duracaktır. Gerekli devreyi kurmamız lazım.
Ben Tıaportaldan yapmadım paintten yaptım daha sonra TIAPORTALA geçiricem şuanlık bilgisayarımda yok ladderi ekliyorum bunu nasıl tamamlayabilirim. Şimdiden teşekkürler
Merhaba bir performans ödevim var ama burda ne demek istediğini bir türlü anlayamıyorum bir kaç çalışma yaptım üstünde ama hocam doğru sonuca ulaşamadığımı söylüyor.
Senaryom
3 motor kontrol edilecektir. Motorlar ayrı başlatma ve durdurma butonlarıyla çalıştırılıp, durdurulacaktır. Her motor, kendinden önceki motor çalışmadıkça çalışamayacaktır. Yani birinci motor çalıştırılmadıkça ikinci, ikinci motor çalışmadıkça üçüncü motor çalıştırılamayacaktır. Hangi motorun aşırı akım rölesi atarsa, o motor ve ondan sonraki bütün motorlar duracaktır. Gerekli devreyi kurmamız lazım.
Ben Tıaportaldan yapmadım paintten yaptım daha sonra TIAPORTALA geçiricem şuanlık bilgisayarımda yok ladderi ekliyorum bunu nasıl tamamlayabilirim. Şimdiden teşekkürler
TAG Tablosunu ladderi çizdikten sonra yapacağım için şuanlık Ladderi çizip attım. Ayriyeten aşırı akım rölesi eklemem gerekiyor mu onu bilmiyorum o motorun kendi özelliği değil mi?

Ekli dosyalar

• resim_2024-04-20_153803832.png
    resim_2024-04-20_153803832.png
    16.6 KB · Görüntüleme: 18
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Senaryom

TAG Tablosunu ladderi çizdikten sonra yapacağım için şuanlık Ladderi çizip attım. Ayriyeten aşırı akım rölesi eklemem gerekiyor mu onu bilmiyorum o motorun kendi özelliği değil mi?
plc de bunu böyle yapamazsın ki sr komutu ile yapabilirsin yada basit kumanda tekniği ile düşünüp kapalı kontakları seri olarak dizip çıkışa aktararak da yapabilirsin

b
1713626562341.png

1713627053346.png

Merhaba ilk cizim yazdığını yanlış okumuşum ondan farklı birşey cizidm plc onuda aktar öğrenmiş olursun . herneyse ikinci cizimin sesin istediğin kumanda devresi normalde yardım etmezdim ödevlere. Ama birşeyler yapmışsşın cizdiğim plc aktar.

Merhaba yaptığım tag tablosu doğrumu acaba çok ilgilenemedim bir cenazem var ödevin zamanı geldi acil yardım edebilir misiniz
I0.0 SİGORTA

I0.1 Termik1 I0.2 Termik 2 I0.3 TERMİK 3

I0.4 Stop I0.5 m1 I0.6 M2 I0.7 M3

Q0.0 M1 Q0.1 M2 Q0.2 M3

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,250
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04