plc odevı acıl yardımcı olursanız sevınırım

cıkıslar aynı anda calısmayacak saten 1. butono bastıgımızda en az calısan 5 cıkıstan bırısı calısacak 2. butona bastıgımızda en az calısan 5 cıkıstan bırısı sadece ucuncu butona bastıgımızda en az calısan ıkı cıkısla bırlıkte calısacak 3 butondan bırıne sıra farketmeden basılabılır. 1.buton 4sn 2.buton 7 sn 3 buton 11 sn basılınca calısıyor. sadece 3 buton 11 sn calısana basılırsa en az calısan ıkı cıkısla bırlıkte 11 sn calısıyor karsılastırma komutlarıyla yapılacak umarım anlatabılmısımdır
Kardeş kusura bakma ama iyice karıştırdın. Yanlış anlama sana gerçekten yardımcı olmak istiyorum. Bu tür çaışmalar son derece basit ama neyin nasıl çalışacağını bilmem lazım.
Sanırım acele edeceğim diye karıştırıyorsun. Yada elinde yazılı bir soru yok anladığın kadarıyla anlatmaya çalışıyorsun oda olmuyor.
Eğer acelesi yoksa soruyu düzgün bir şekilde yarın yaz cevaplayayım.

Kardeş kusura bakma ama iyice karıştırdın. Yanlış anlama sana gerçekten yardımcı olmak istiyorum. Bu tür çaışmalar son derece basit ama neyin nasıl çalışacağını bilmem lazım.
Sanırım acele edeceğim diye karıştırıyorsun. Yada elinde yazılı bir soru yok anladığın kadarıyla anlatmaya çalışıyorsun oda olmuyor.
Eğer acelesi yoksa soruyu düzgün bir şekilde yarın yaz cevaplayayım.

abıcım bugunlazım bana 3 buton var 4 cıkıs var 1. butona basılırsa 4sn calısıyor. 2.butona balısırsa 7 sn calısıyor 3 .butona basılırsa 11 sn calısıyor yanlız 3 butona basılırsa en az calısan ıkı cıkısla bırlıkte calısacak bu barajlardakı su pompalarıyla alakalı bı soru

mrb arkadaşım tam olarak sormak istediğini anlayamadım birinci butona basıldığında en az çalışan derken neye göre az çalışan çıkış ikinci butona basıldığında neye göre az çalışan çıkış bunu açıklayabilirsen bunun üzerinde çalışıcam ne zamana kadar sana lazım onuda yazarsan iyi olur...

abıcım bugunlazım bana 3 buton var 4 cıkıs var 1. butona basılırsa 4sn calısıyor. 2.butona balısırsa 7 sn calısıyor 3 .butona basılırsa 11 sn calısıyor yanlız 3 butona basılırsa en az calısan ıkı cıkısla bırlıkte calısacak bu barajlardakı su pompalarıyla alakalı bı soru

Kardeş önce 5 çıkış diyordu şimdi 4 diyorsun... neyse...
1-- 1. Butona basıyoruz Çıkışların hepsi 4 sn. çalışıp sonra duruyor.
2-- 2. Butona basıyoruz Çıkışların hepsi 7 sn. çalışıp sonra duruyor.
3-- 3. Butona basıyoruz en az çalışan iki çıkış 11 sn. çalışıp sonra duruyor..
Doğrumu anlamışım.. Eğer doğruysa en az çalışan iki çıkışın hangisi olduğunu neye göre belirleyeceğiz.

Böyle değilse bu şekilde tane tane yazarmısın.

1. butona basıldığında hangi çıkış 4sn aktif 2. butona baıldığında hangi çıkış aktif 3. butona basıldığında hangi çıkış aktif birde yalnız 3 butona baıldığında derken 3butona aynı anda basıldığındamı en az süre ile aktif çalışan çıkışı aktif yapmak istiyorsun

Kardeş hazırladım ama sanırım şanssız günündesin bu kezde mesajıma dosya ekleyemiyorum....

Olmazsa mail adresini ver oraya atayım...

E-Postanı kontrol et kardeş....

abı vaktını aldım cok tsk ederım ama ben anlatamadım konuyu galıba boyle dıgıl yınede tsk

Kardeş önce 5 çıkış diyordun şimdi 4 diyorsun... neyse... 1-- 1. Butona basıyoruz 1. cıkıs 4 sn calısp duruyor 2-- 2. Butona basıyoruz 2 .cıkıs 7 sn calısıp duruyor 3-- 3. Butona basıyoruz 3. cıkıs en az calısan ıkı cıkısla bırlıkte calısıyor ama 4 cıkıs var toplamalı tıp zaman rolesı de kullanılıyor bu ıste

herbir çıkışıniçin TONR ile zamanları toplayacaksın dedğin gibi.her çıkışının ne kadar çalıştğını böylece öğrenmiş olacak ve en az çalışanları karşıılaştırarak aktif edebileceksin.Başlangıçta referans için kafana göre bir çıkışı aktif et.Sonra gerisi gelir.tabi bu sadece 3. madde için geçerli.Soruyu biraz daha netleştir.

Aslında bu soru senin anlattığın gibi değil.Olay şu; bir barajda 5adet(ilkyazdığın 5 buton var demisin)seviye algılayıcı var ve 4 tanede pompa var.barajın su seviyesindeki değişmeye göre pompaların çalışacak ve devamlı aynı pompanın çalışmasını engellemek içinde mesela baraj suyu2. seviyede ise 2 pompa çalışması gerekiyor en az çalışan 2 pompa çalışacak.su 4.seviyeye çıktığında da en az çalışan 4 pompa,1. seviyeye düştüğünde en az çalışan1 pompa çalışacak.

Eğer böyle olmasaydı 1.seviye için çalışan pompa diğer seviyeler için de çalışır 4 veya 5. Seviyelere göre daha çokçalışarak arıza yapabilir.Ankara kurtboğazı barajı pompalarının devamlı bozulması veya termik attırması yüzünden böyle br program yapılmıştı.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri