PLC Ladder diyagramı Uygulama Yardım

yahyaa54

Üye
Merhaba , elimizde bir pres makinası var ve bunun kontrolunu bir pedal yardımıyla yapıyoruz , pedala basyıgımda pres yapıyor pedala basmayı bırakınca pres eski haline donuyor.
Amacımız bu preste parça degiştirirken elimizin kolumuzun herhangi bir şekilde ezilmesini engellemek,
Bunu ne gibi yontemlerle yapa biliriz plc uzerinden

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Presin önüne ışık bariyeri koyun böylece bir şekilde presin altına elinizi soktuğunuzda devre çalışmayacaktır.

DKvNQ09DCZ4oYpe4zMB4k-PG8vLE3BMRGmNOpYl3Uyl_WWDn8w.jpg

Presin sağ ve sol tarafına birer açık buton yerleştirin, bu butonların girişlerine +24 volt verin çıkışlarını da PLC girişlerine ayrı ayrı bağlayın. PLC programında küçük bir değişiklik yapın, programda pedalın bağlı olduğu girişin önüne iki tane açık kontak ekleyin, bunların adreslerini de bağladığınız butonlarla eşleştiriniz. Böylece aynı anda ayağınızla pedala, iki elinizle de butonlara basmadığınız sürece pres çalışmaz, olası iş kazaları önlenmiş olur.

Veya daha kolayı şu: Eklediğiniz butonları ve pedalı birbirine seri bağlayın, PLC programını değiştirmenize gerek kalmaz. Butonlar ve pedal (üçü birlikte) basılı ise pres basar, butonların veya pedalın herhangi biri basılı değilse pres basmaz. Ellerimiz pres içindeyken presin basma ihtimali % 0 (sıfır) olur.

Benim tercihim yukarıda ilk yazdığım olurdu ama PLC girişlerinde boş yer yoksa bu yazdığım ikinci yöntem de kullanılabilir.

Kolay gelsin.

Ben sensor kullanmayı düşünmüştüm ama verdiğiniz fikir güzel tesekkur ederim

Presin sağ ve sol tarafına birer açık buton yerleştirin, bu butonların girişlerine +24 volt verin çıkışlarını da PLC girişlerine ayrı ayrı bağlayın. PLC programında küçük bir değişiklik yapın, programda pedalın bağlı olduğu girişin önüne iki tane açık kontak ekleyin, bunların adreslerini de bağladığınız butonlarla eşleştiriniz. Böylece aynı anda ayağınızla pedala, iki elinizle de butonlara basmadığınız sürece pres çalışmaz, olası iş kazaları önlenmiş olur.

Butonlara kürdan sıkıştırma yöntemini kullanarak operatörler sadece pedalla çalışmaya devam eder, bu tip makinalarda güvenlik sistemleri ile ilgili eğitim alınması ve ilgili standartlara göre uygulanması gereklidir.

Butonlara kürdan sıkıştırma yöntemini kullanarak operatörler sadece pedalla çalışmaya devam eder, bu tip makinalarda güvenlik sistemleri ile ilgili eğitim alınması ve ilgili standartlara göre uygulanması gereklidir.
Evet bende aynı şeyi yazacaktım. Bence masraftan kaçınmayıp ışın bariyeri takın.

Eğer standartlara uygun bir iş yapacaksanız sadece PLC ile güvenlik önlemi almanız yeterli değil. Ayrıca donanımsal olarak da makinanın çalışmasını önlemelisiniz.

Safety elemanlar kullanarak standart bir safety yazilim ve hardware devresi olusturmalisiniz.Mevcut plc nizin safety özelligi yoksa, ya safety plc kullanmak zorundasiniz,ya da pilz vb gibi güvenlik ekipmanlari.Pedalla da kontrol sakincali.
Bence avrupada projelendirilmis bir makinayi inceleyin.

Kürdan sıkıştırma ya da buton üzerine ağır cisim koyma gibi durumların önüne geçmek amacıyla da, programda modifikasyon yapılabilir.

Presin çalışmasını set etmek amacıyla bir hafıza bitine, iki buton ile girmiş olduğun her iki inputun yükselen kenarlarını VE işlemi ile bağlarsınız. Bu sayede buton bırakılıp tekrar basılmadan sistem çalışmaz.

Ayrıca timer'lar kullanarak çeşitli konfigürasyonlar da oluşturabilirsiniz. Örneğin bir butona basılmasından sonra 1 ya da 2 saniye içerisinde diğerine de basılması şartıyla pres makinası çalışsın gibi. Bu gibi yöntemlerle operatörün iki elinin de buton üzerinde olduğundan emin olabilirsiniz.

Ayrıca ayhani arkadaşımızın da belirttiği gibi bir de presin önünde güvenlik için ışık bariyeri koyduğunuzda iş güvenliğini baya bir üst seviyeye taşımış olursunuz.

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,951
Son üye
N4POLYOON

Yeni konular

Geri