plc ile ilgili cx programında sorunum var

forum81

Üye
merhaba,benim plc ile ilgili sorunum cx programında var olan şifreyi nasıl bulacağımı bilmemem.ayrıca pro 27 konsolumda bulunmakta ancak ondan da nasıl şifre bulunacağını bilmiyorum. yardım ederseniz sevinirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
forum81 ' Alıntı:
merhaba,benim plc ile ilgili sorunum cx programında var olan şifreyi nasıl bulacağımı bilmemem.ayrıca pro 27 konsolumda bulunmakta ancak ondan da nasıl şifre bulunacağını bilmiyorum. yardım ederseniz sevinirim.
sımdı programdakı sıfre konusunu bıraz acarmısınız acaba
eger programı ıncelemı ıstersenız benım mail adresıne gonderırsınız

forum81 ' Alıntı:

arkadaşım
konsolun varsa şifre yi çözersin ..yani şifreli bir plc nin şifresini konsol yardımıyla halledersin.cx programmer ile asla şifreli bir plc nin şifresini bulamazsın....özellikle cj serisi bir plc ile 3. denemeden sonra plc kendini 1 saat standby a alır..bana mailini ver...veya msn de görüşelim

Omron konusunda fazla bilgili değilim. Saçma bir soru olacak ama Konsol nedir? Syswin programını biliyorum. Omronun programları ve ne iş yapabildiğimiz konusunda bilgi verebilirmisiniz.

battaldirican ' Alıntı:
forum81 ' Alıntı:

arkadaşım
konsolun varsa şifre yi çözersin ..yani şifreli bir plc nin şifresini konsol yardımıyla halledersin.cx programmer ile asla şifreli bir plc nin şifresini bulamazsın....özellikle cj serisi bir plc ile 3. denemeden sonra plc kendini 1 saat standby a alır..bana mailini ver...veya msn de görüşelim

syswin ve lss proğramları yokken plc programları konsollarda yazılırdı.stetment list şeklinde yzılırdı. üzerinde basit mikroişlemci komutları olan tuşlar mevcuttu ..hesap makinesini andırır.plc ile rs232 üzerinden bağlanır ve proğram bu şekilde yazılırdı.
"Omronun programları ve ne iş yapabildiğimiz konusunda bilgi verebilirmisiniz."
bu sorun tam açık değil..daha doğrusu omronun hangi proğramından bahsettiğin anlamadım..

konuyu açarsan daha kolay olur

battaldirican ' Alıntı:
syswin ve lss proğramları yokken plc programları konsollarda yazılırdı.stetment list şeklinde yzılırdı. üzerinde basit mikroişlemci komutları olan tuşlar mevcuttu ..hesap makinesini andırır.plc ile rs232 üzerinden bağlanır ve proğram bu şekilde yazılırdı.
bu sorun tam açık değil..daha doğrusu omronun hangi proğramından bahsettiğin anlamadım..

Cx Server
Cx Programmer
Ns Designer
Fines Gateway bu programlar Omron PLC konusunda ne işlemler yapabiliriz

Çalıştığım işyerinde PLC lerin çoğu Siemens sadece bir kısımda Omron C200H var. UPS üzerinden enerjisi veriliyor.Fakat eski tip Siemens CPU lardaki gibi enerjisi kesildiği anda programın silinmesi gibi bir dezavantaj varmı?

Öncelikle bu başlık altında bizim sorunlarımız için ayırdığın zaman için teşekkür ve +1pop

erolgke ' Alıntı:
battaldirican ' Alıntı:

Cx Server
Cx Programmer
Ns Designer
Fines Gateway bu programlar Omron PLC konusunda ne işlemler yapabiliriz

Çalıştığım işyerinde PLC lerin çoğu Siemens sadece bir kısımda Omron C200H var. UPS üzerinden enerjisi veriliyor.Fakat eski tip Siemens CPU lardaki gibi enerjisi kesildiği anda programın silinmesi gibi bir dezavantaj varmı?

Öncelikle bu başlık altında bizim sorunlarımız için ayırdığın zaman için teşekkür ve +1pop

erolgke kardeş..
vermiş olduğun listedeki proğramlara ek olarak;
cx-supervisor (Scada)
cx-motion
cx-drive
cx-simulator

gibi proğramlarda vardır.
eskiden syswin vardı..bu proğram plc ile hostlink veya direk rs232 üzerinden bağlanırdı.bildiğin kalsik haberleşme protokolü.cx ile başlaya proğramlar omron tarafından geliştirilmiş yeni proğramlardır.
bunu yanı sıra cx server kullanarak bunun üzerinden plc ye veya diğer omron cihazlara bağlana bilme kabiliyeti vermiştir.örneğin bir plc ye bir bilgisayardan aynı data kablosu ile hem plc proğramı(cx-programmer) hem scada yı(cx-supervisor) hemde simulasyon(cx-simulatıon) proğramlarını çalıştırmak ve haberleşme sağlama imkanını sunar.tek bir kablo ile ...
normalde 3 ayrı proğram için pc de 3 ayrı rs232 portu olacak ve proğramlar ayrı ayrı portlardan yine plc deki 3 ayrı haberleşme portuna bağlanmak gerkiyordu ..cx-server ile bu sorun oratadan kalkmıştır.server proğramları diğer marka plc lerde yavaş yavaş kullanılmaya başlamıştır.
örnek:faconserver..fatek plc de..

gelelim proğram adlarına
cx-programmer= omron plc programlama programıdır.
ns disagner = omron marka bir takım operatör panellerin programlanmasında kullanılır.
cx-supervisor : omron scada
cx-simulator : plc proğramı simüle programı
cx-motion: omron servo drive lara takılan motion ( hareket kontrol kartı) programlanması ile ilgili program
fins gateway: alfa serisi omron plc lerde haberleşme protocolüdür.
cx-drive=servo sürücü programı

pil konusu...

omron plc lerde pil çok uzun ömürlüdür.

plc 5 yıl boyunca enerjisiz kalması durumunda bu bil biter onun dışında normal çalışan mbir plc de pil ideal yaşlanama sonucunda ömrü biter..
ayrıca pil değişimde plc içerisindeki program hemen silinmez..çünki plc içerisinde bir pil daha vardır ki..bu pil normal bilin değişim süresi kadar max 1 dakika plc proğramının silinmesini engeller.golden kapasitör de denir.

şimdilik bu kadar..

Forum istatistikleri

Konular
128,328
Kullanıcılar
450,171
Son üye
sadullah karabulut

Yeni konular

Geri