pid kontktör bağlantısı

Ertarda

Üye
Öncelikle sistemimi tarif edeyim:
4000 watt rezistans ile ısıtılan bir buhar kazanım var. Bu kazana biri sıvıda diğeri de buhar çıkışında olmak üzere 2 adet termokupl ve doğal olarak 2 adet pid (ENDA ETC7420) bağlı.
Asıl işi, ısıtılan sıvının sıcaklığını kontrol eden pid yapıyor.
Buhar çıkışına bağlı olan pid ise rezistansı kontrol etmeyip sadece buhar sıcaklığını gösteren bir ekran ve buhar sıcaklığı belli bir dereceye ulaştığında bana alarmla haber veren bir cihaz görevi üstlenmiş durumda.

Operasyon şöyle yürüyor.
1. Ana şalterden tüm sisteme akım veriyorum.
2. Sıvının sıcaklığı yavaş yavaş yükselerek bir kaç saat içinde buharlaşma yapacak seviyeye geliyor.
3. Bu aşamadan sonra ısıtılan sıvının sıcaklığını pid ile kontrol ederek buhar alıyorum.
4. Buhar sıcaklığı belli bir dereceye geldiğinde 2. pid'nin alarmı çalıyor ve gidip tüm akımı kapatıyorum.

Problemim ise şu:
Tüm operasyon boyunca sistemin başında birinin beklemesi lazım. Zira alarm çalınca gidip şalterin kapanması gerekiyor. Nasıl bir sistem yaparım ki pid'den gelen alarm ile panoya gelen tüm akımı kapatsın?

Belki çok kolay bir soru olmuştur, kusura bakmayın mesleğim elektrik değil, inşaat mühendisiyim. Yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim.

çıkışta buhar sıcaklığını okumak ve belirli bir sıcaklığın üstünde alarm vermek için kullandığınız enda cihazın alarm kontağını bir kontaktör bağlayıp güç kontaklarını enerjiyi kesmek veya ısıtmayı durdurmak için kullanabilirsin.

çıkışta buhar sıcaklığını okumak ve belirli bir sıcaklığın üstünde alarm vermek için kullandığınız enda cihazın alarm kontağını bir kontaktör bağlayıp güç kontaklarını enerjiyi kesmek veya ısıtmayı durdurmak için kullanabilirsin.

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler.
Problemin bir kontaktörle çözüleceğini az çok tahmin edebiliyorum.
Kontaktörler hakkkında çok bilgim yok.
Kusura bakmazsanız sormaya devam edeceğim.
--- buhar sıcaklığı limite ulaşınca pid kontaktöre 220 v. gönderecek ve kontaktör devreyi kapatacak. Isı düşünce pid gönderdiği 220 voltu kesince kontaktör tekrar kendiş kendine açmaz mı?
--- Benim düşündüğüm kontaktöre 220 volt gönderilince kontaktör tüm pano akımını kessin ve bir görevli gidip bir şekilde kontaktörü elle kurmadan tekrar akım göndermesin.
--- Bu işi yapan kontaktör muhakkak vardır.

hayır senin düşündüğünün tam tersi olacak alarm durumu yokken yani sıcaklık çok yükselmemişken kontaktör enerjili olacak bunun için enda cihazın nc(normal de close) kontağını kullanacaksın, alarm olunca enda alarm kontağı konum değiştirecek ve kontaktöre giden voltaj kesilecek ve sistemin enerjisi kesilecek.

hayır senin düşündüğünün tam tersi olacak alarm durumu yokken yani sıcaklık çok yükselmemişken kontaktör enerjili olacak bunun için enda cihazın nc(normal de close) kontağını kullanacaksın, alarm olunca enda alarm kontağı konum değiştirecek ve kontaktöre giden voltaj kesilecek ve sistemin enerjisi kesilecek.

Ama bu durumda da sistem başlatılamaz gibi geliyor bana.
Düşünsenize ENDA'ya akım gelmediği için kontaktöre akım gönderemiyor. Kontaktöre akım gelemediği için de ENDA'ya akım gönderemiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,393
Kullanıcılar
450,277
Son üye
Hzomero

Yeni konular

Geri